Операція на серці. Українські кардіохірурги знову перші у світі

Операція на серці. Українські кардіохірурги знову перші у світі

Операція на серці у 81-річної одеситки Людмили Михайлівни Шуплової – найкраща ілюстрація того, наскільки професійна сьогодні в Україні хірургія серця.

Прооперувати людину у 81 рік, при цьому зробити все настільки успішно, що літня жінка після надзвичайно складного втручання на відкритому серці вже на четвертий день піднімалася і спускалася сходами, а на сьомий – полетіла додому літаком, – не частий випадок навіть для визнаних світових центрів кардіохірургії. Усе говорить про те, що Україна впевнено заявляє про себе як країна із сильною кардіохірургією. І в цьому велика заслуга Центру кардіохірургічної допомоги київської клініки «Добробут» та його провідного кардіохірурга Олександра Бабляка. Саме команда Олександра Дмитровича у буквальному смислі за тиждень поставила на ноги 81-літню пацієнтку, у якої була діагностована складна вроджена вада серця, а до того ще й пухлина серця.

 

Операция на сердце - история пациентки

 

Вроджена вада серця «прожила» 81 рік і «виростила» пухлину

Випадок Людмили Шуплової, коли складна і рідкісна вроджена вада серця – трипередсердне серце – виявлена аж у такому поважному віці, здивував навіть кардіохірурга Бабляка. Хоча за 24 роки практики, у тому числі у знаному на весь світ кардіоцентрі в Університетському госпіталі Північного Сіднею, хірург провів багато надскладних операцій у дітей і дорослих і лікував багатьох тяжких пацієнтів, лише за останні 6 років роботи лікарем було проведено понад 5000 операцій.

Фото сім’ї Шуплової з Олександром Бабляком

«Трипередсердне серце – вроджена вада серця, при якій у лівому передсерді є перегородка. Тобто фактично ми маємо справу з п'ятикамерним серцем. Без оперативного втручання діти, народжені з цією вадою, швидко стають неоперабельними і гинуть, тому що аномальна перегородка викликає застій крові, і розвиваються набряк легенів та легенева гіпертензія.

 

Операция на сердце - история пациентки

 

Але в деяких випадках, коли в перегородці є один або декілька великих отворів, зберігається відносно нормальний кровоток, і пацієнт може прожити, не підозрюючи про ваду, досить довго. Навіть 81 рік, як Людмила Михайлівна, якій вроджена вада серця не завадила ні народити дітей, ні активно працювати. Більше того, жінка почала скаржитися на серце тільки рік тому – до того її нічого особливо не турбувало», – розказує Олександр Бабляк.

Міксома: доброякісна, але дуже небезпечна пухлина серця

Але то було таке довге затишшя перед бурею. Зрештою вада проявилася – «виростила» міксому лівого передсердя. Ця пухлина серця небезпечна перш за все тим, що росте на ніжці і постійно рухається через скорочення серця, а отже може будь-якої миті відірватися, «полетіти» в голову і спровокувати інсульт. Утім навіть залишаючись на місці, пухлина робить свою чорну справу – з кожним скороченням серця розбиває мітральний клапан і перешкоджає кровотоку.

Часто міксоми розвиваються без симптомів, люди відчувають слабкість, падає гемоглобін. Хоча можуть бути і втрати свідомості. А потім починається гострий період, коли вже стають вираженими саме типові «серцеві» прояви.

 

Олександр Бабляк

 

Так сталося і з Людмилою Михайлівною: нічого особливо не турбувало, а потім з'явився дискомфорт в області серця, і жінка в кінці 2017 року пішла в лікарню. УЗД показало – є пухлина серця. А черезстравохідна ехокардіографія виявила ще й ваду – трипередсердне серце.

Мініінвазивна хірургія серця – шанс для літніх пацієнтів

«Ми знали, що в київській клініці "Добробут" активно розвивається мініінвазивна хірургія серця, а тому тільки-но дізналися, що мамі потрібна операція, звернулися до провідного кардіохірурга клініки Олександра Бабляка. Написали Олександру Дмитровичу прямо в "Фейсбуці". Не думали, що такий відомий лікар так просто і швидко відповість. Дуже вражені його людяністю! Уже за декілька годин нам призначили орієнтовну дату операції», – розповідає донька Людмили Михайлівни Ольга.

А її сестра Світлана додає, що настільки ж приємно вразив і підхід до лікування літніх пацієнтів у Центрі кардіохірургії «Добробут»: «Ми розуміли, що для людини у 81 рік операція – тяжке випробування. Але все пройшло настільки добре! Уже наступного дня після операції мама сиділа, через три дні почала ходити».

Такий швидкий і відносно легкий післяопераційний період зробила можливим мініінвазивна хірургія серця: операцію Людмилі Михайлівні робили через невеликий міжреберний розріз. Між іншим, це перший у світі випадок, коли трипередсердне серце прооперовано з міні-доступу. Тепер у списку досягнень кардіохірурга «Добробуту» Олександра Бабляка, який у минулому році почав першим у світі робити мініінвазивне коронарне шунтування, з'явився ще один пункт: перша у світі мініінвазна хірургія трипередсердного серця.  

«Добре, що нам вже доступна мініінвазивна хірургія серця» - изображение №2

Материалы по теме:
Поделиться:
Оценка
- 4.22 из 5 возможных (9 отзывов)