Апендикс — помилка природи чи необхідний орган?

Яків Семенюк,
кандидат медичних наук.

Довгий час люди не могли збагнути, для чого в їхній організм природа вмонтувала червоподібний відросток, який має назву апендикс. Здавалось, що він у забезпеченні життєдіяльності людини не відіграє жодної ролі. Тому це зовсім зайвий орган, від якого чекати нічого, окрім несподіваних неприємностей: різкий біль у животі може свідчити про гнійне запалення апендиксу, яке потребує негайної операції. Чи так це? Чи дійсно цей відросток, довжиною від 3 до 9 см, який відходить від сліпої кишки (вона є початком товстої кишки і міститься внизу живота з правого боку), — помилка природи? Дослідження останнього часу ще раз підтвердили: природа не помиляється, в ній все гармонійне і збалансоване.
Виявляється, апендикс можна порівняти з мигдаликами, що містяться в горлянці. Його слизова оболонка багата лімфоїдною тканиною, яка затримує надходження та розмноження патогенної мікрофлори в черевній порожнині.

Що ж може спричинити його запалення? Так само як і у мигдаликів — переохолодження, надмірне розмноження в черевній порожнині патогенної мікрофлори внаслідок захворювань органів у цій ділянці тіла, а також потрапляння в нього чогось стороннього. Тому для збереження цього органа та його захисної сили рекомендується не зловживати холодними стравами, як скажімо, морозиво чи напої, щойно вийняті з холодника. А також ретельно промивати перед вживанням продукти, зокрема крупи, щоб очистити їх від піску та дрібних камінчиків.

В останні десятиліття встановлено, що апендикс є ще й гормональною залозою, яка регулює перистальтику товстої кишки. Справа у тім, що у товстій кишці перетравлюється рослинна клітковина, де під дією різних мікроорганізмів з неї синтезуються вітаміни, амінокислоти, ензими (ферменти) та інші потрібні організму корисні речовини.
Ці процеси потребують більше часу, тому перистальтика кишечнику сповільнюється і відповідно сповільнюється проходження кишкових мас. Вони проходять у кілька разів повільніше, ніж у тонкій кишці, хоча товста кишка у чотири рази коротша. Апендикс допомагає товстій кишці у її роботі — коли в сліпій кишці накопичуються харчові маси, її стінки розтягуються, відкриваючи вхід в апендикс, з якого автоматично починається виділення гормону, що посилює перистальтику. У людей, які перенесли апендектомію, перистальтика у товстій кишці часто є недостатньою, внаслідок чого виникають закрепи, калові маси затримуються, зумовлюючи процеси гниття, порушення кислотно-лужної рівноваги та розвиток дисбактеріозу.

Тому після перенесеної апендектомії, особливо у похилому віці, потрібно проводити профілактику закрепів: робити фізичні вправи, вживати достатню кількість рослинної клітковини, проносні настої трав. Деякі спеціалісти радять раз на тиждень робити очисну клізму. Адже брудний кишечник може стати причиною серйозних хвороб.