Отруєння грибами небезпечне для життя і вимагає якнайшвидшого лікування

LIKAR.INFO по матерiалах МОЗ України

В Україні традиційно кінець літа та осінь - сезон масового збирання грибів. З початком кожного грибного сезону повідомлення МОЗ про отруєння грибами стають звичними.

Отруєння грибами реєструються у медичних закладах протягом усього року, однак, як підтверджує багаторічний аналіз, що систематично проводиться МОЗ, їх пік отруєнь припадає на кінець літа-початок осені. Більшість отруєнь спричинені, як правило, вживанням пластинчатих отруйних грибів (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки, дощовики, шампіньйони), що помилково сприймаються за їстивні, та умовно-їстивних грибів (при розламуванні виділяють молочковий сік – дощовики, чорнильний гриб, сморчки та ін.) – внаслідок невмілої або неправильної кулінарної їх обробки. Проте чимало випадків отруєнь їстивними грибами, що є підставою вважати причинами отруєнь й інші фактори (місце збирання грибів, вік грибів тощо).

Отруєння грибами переважно бувають випадковими (потерпілі впевнені, що вживали їстивні гриби) й здебільшого мають “сімейний” характер. Серед потерпілих нерідко зустрічаються завзяті та досвідчені в цій справі грибники.

Симптоми отруєнь розвиваються в діапазоні від 30-ти хвилин до 24-х годин. Отруєння грибами протікають набагато важче, аніж інші харчові отруєння, й нерідко ускладнюються внаслідок вживання алкогольних напоїв. Щорічно серед потерпілих від отруєнь грибами спостерігається високий рівень смертності, в тому числі серед дітей. Однією з основних причин смертельних випадків є запізніле звертання за медичною допомогою.

Як правило, до отруєнь призводить невміння відрізняти їстивні гриби від отруйних, неуважність при збиранні, неправильне приготування деяких видів грибів. Ризиковано також купувати гриби у приватних осіб в місцях стихійної торгівлі, особливо в недосвідчених в грибних таїнствах “дітей асфальту”.

Швидких і достовірних способів визначити отруйність чи їстівність грибів не існує. Використання цибулі, часнику, срібних предметів не можуть визначити токсичність грибів. Тільки спеціалізовані лабораторії можуть провести дослідження грибів, або приготовлених з них блюд на наявність токсичних речовин. Крім цього, збирання грибів в лісозахисних смугах, біля автошляхів може закінчиться теж небажаними наслідками. В ці гриби потрапляють токсичні речовини вихлопних газів автотранспортних засобів та інші отруйні речовини.

В більшості країн дикорослі гриби не споживають як харчовий продукт, тому випадків отруєнь грибами не спостерігаються.

Фахівці Міністерства охорони здоров’я України, враховуючи багаторічний досвід лікування хворих з отруєннями, розробили рекомендації для грибників