Костенко Андрій Анатолійович

Соавторы: Саєнко В.Ф., Котенко О.Г.

Трансплантація печінки. Шлях до життя.
Від Інституту Хірургії та Трансплантології АМН України
ми хотіли подякувати за матеріали,
що використані в цій брошурі фахівцям з організацій:
Fujisawa GmbH Японія
Міжнародне Суспільство Трансплантаційних Медсестер, Pittsburgh, США
Національна Ниркова Федерація, Worksop, Англія
Універсітетська кліника Rudolf Virchow, Berlin, Німеччина

Ви вже повідомлені, що вам потрібна інша печінка, щоб допомогти вилікувати вас від хвороби. Ця новина, ймовірно, викличе у вас деяку турботу. Проте, пересадка органу являється зараз кращим шляхом, щоб оздоровити пацієнтів з печінковою, нирковою або серцевою недостатністю. Щодня у всьому світі сотні серйозно хворих людей одержують шанс і можливість активного життя за допомогою заміни їх враженого органу на здоровий.

Частота успішних трансплантацій печінки дуже виросла з часу перших операцій. Двадцять років тому, тільки близько 35% пацієнтів пережили перший рік після пересадки печінки. У наш час 80-90% трансплантацій печінки у пацієнтів явилися вдалими через один рік після операції, і цей відсоток безперервно підвищується завдяки імуносупресивному лікуванню і вдосконаленню хірургічної техніки та забезпеченню операції. Дорога життя іде далі і далі.

Цей довідник розроблявся, щоб інформувати Вас про трансплантацію печінки і поповнити інформацію, дану вам медпрацівником. На багато з Ваших питань ви можете знайти відповідь в цьому довіднику, не треба боятися питати, якщо ви сумніваєтесь у чомусь або турбуєтесь про деякі речі. Ви також побачите, що пацієнти після трансплантації явилися великим джерелом інформації для інших. Ми хочемо, щоб Ви стали експертом про ваш власний трансплантат печінки, тому що це допоможе вашому оновленню і допомагає Вашій команді лікарів-трансплантологів дивитися вперед.

Печінка
Ваша печінка - щонайбільший орган у Вашому тілі. Вона розташована у верхній частині живота справа нижче ребер і нижче правої легені. Функції печінки є комплексними та численними. Вона відбирає з їжі, яку Ви їсте, споживні речовини для вашого тіла (наприклад, перетворюючи крохмаль в цукор, виробляючи жовч для розщеплення жирів), виробляє фактори згортання крові, ензими та інші протеїни для утилізації заліза, вітамінів і енергетичних ресурсів (жири, цукри), видаляє або хімічно змінює ліки, алкоголь, і інші субстанції, які можуть бути шкідливими для Вашого організму.

Захворювання печінки
Печінка має чудову здатність до регенерації після більшості хвороб. Проте в деяких випадках печінка стає незворотно ушкодженою. Це може бути через успадковану патологію, надлишок спиртного або споживання наркотиків, рак, або інфекційні віруси, які викликають гепатит. Заміщення сполучною тканиною (т.н. цироз) може розвиватися і може привести до потенційно фатальних ускладнень, як наприклад, кровотеча, інфекції, і отруєння токсичними речовинами. Тільки радикальне втручання у цей момент може видалити вражену печінку і пересадити здорову на її місце.

Симптоми хвороби печінки
Прояви хвороби печінки виявляються пожовтінням (жовтушністю очей і шкіри). Жовтяниця викликається додатковими продуктами жовчних пігментів в крові.

Інші ознаки захворювання печінки:

 

  • постійний свербіж шкіри, темно-зафарбована сеча, порушення свідомості або кома,
  • блювота кров'ю, тенденція до виділення сірого або глинистозабарвлений кал,
  • наявність рідини в черевній порожнині.
  • Показником хвороби печінки є пожовтіння очей і шкіри (іктеричність).