Костенко Андрій Анатолійович

Соавторы: Саєнко В.Ф., Котенко О.Г.

Трансплантація печінки. Шлях до життя.
Від Інституту Хірургії та Трансплантології АМН України

Після того, як Ви повідомлені, що Вам потрібна інша печінка, ваше ім'я і медичні дані будуть поміщені в листі очікувань Укртранспланту. Існує два шляхи для трансплантації печінки.

Один шлях - це чекати на печінку від померлої людини. Час очікування залежить від сумісності відповідних органів донора та ще більше - від наявності донорського органа. На жаль, родичі померлих дуже рідко дають згоду на забір органа. Все ж, Ви повинні пройти обстеження і залишити свої координати в Інституті хірургії та трансплантології АМН України для того, щоб спеціапісти-трансплантологи могли інформувати Вас про появу органа, як тільки орган стає доступним.

Другий шлях - це можливість отримати частину печінки від живого родинного донора, якщо Він дасть згоду на таку операцію

Підготовка до госпіталізації в Інститут

Було б непогано, щоб Ви мали вже зібрані речі для термінової госпіталізації при повідомленні Вас про можливість термінової трансплантації.

Вам належить приготувати наступне: халат або костюм, кімнатні тапочки, піжама або нижня білизна, і туалетні речі (засоби для гоління, зубна паста, чашку і так далі), ігри, плейер (якщо Вам подобається).

Поки Ви чекаєте донорського органу, Ви повинні відвідати зубного лікаря для контролю або для лікування вражених зубів. Це допоможе зменшити потенційні джерела зараження після операції.

ВАЖЛИВЕ ЗАУВАЖЕННЯ!

Як тільки орган стає доступним, з Вами контактуватимуть спеціапісти-трансплантологи. Від цієї миті Ви повинні:

  1. нічого не їсти та не пити, не палити
  2. негайно направлятись до лікарні
  3. і при цьому залишатися спокійним!


Підготовка до операції

Коли Ви поступаєте в лікарню, Ви проходите серію обстежень. Це є звичайним етапом підготовки до операції, щоб виявити приховані інфекційні процеси. Ви проходите загальний медичний огляд і здаєте аналізи сечі і крові. Також необхідні рентген-обстеження грудної клітки і електрокардіограма.

ПРИМІТКА

Навіть в цій пізній стадії підготовки операція може бути відмінена, або відстрочена, якщо буде відмічена несумісність з донорським органом та виникнуть будь-які інші ускладнення.Вам слід буде помитися цілком з туалетним милом і поголити дільницю операції. Хірург-трансплантолог і анестезіолог пояснять Вам зміст операції та можливі ризики. Вас попросять підписати згоду на операцію.

Операція

Більшість хірургічних методик для пересаджування печінки були удосконалені близько двадцяти п'яти років тому. Вражена печінка видаляється і донорський орган розміщується в правому підребер'ї. Це може звучати відносно легко, однак операція дуже складна і може відбуватися шість-вісімнадцять годин. Як мінімум три хірурги, два анестезіологи і півдюжини медсестер зайняті протягом операції. Вражена печінка повинна бути від'єднана від чотирьох головних кровоносних судин і протоки, що несе жовч від печінки до кишечнику (жовчна протока), яка повинна бути від'єднана від кишки. Тоді нова печінка поміщається на місце видаленої, і головні кровоносні судини і жовчна протока під'єднуються на своє місце.

Розміщення Т-подібного дренажу і жовчного дренажу

Ваш хірург може знайти необхідним розміщення невеликої Т-подібної трубки в жовчному протоці. Через Т-подібну трубку жовч виходить назовні з Вашого тіла в спеціальну ємкість. Кількість жовчі, яка варіює в кольорі від темно-золотого до темно-зеленого, може тоді бути виміряна. Якщо Т-трубка вставляється, вона може залишатися приєднаною до ємкості на тиждень або, можливо на довше. Коли ця ємкість виключається, Т-трубка буде перев'язана або перекрита і залишиться протягом кількох тижнів для того, щоб могли бути виконані спеціальні дослідження.

Т-трубка приєднується до шкіри ниткою. Пов'язка над нею повинна замінюватися як мінімум щодня і частіше, якщо вона стає вологою. Медсестра покаже Вам, як змінювати пов'язку без витягування Т-трубки.

Після операції

Після операції Ви знаходитиметеся в відділенні інтенсивної терапії і дихатимете через респіратор (ШВЛ). Якщо все іде успішно, респіратор може поступово зніматися протягом 24-48 годин, хоча з респіратором можна дихати і протягом більшого часу. Крім Т-трубки, ще інші дренажні трубки будуть знаходитись у вашій черевній порожнині протягом післяопераційного періоду. Ці дренажні трубки використовуються, щоб видаляти рідину навкруги Вашої печінки і звичайно видаляються перед випискою додому.

Після семи-десяти днів у відділенні інтенсивної терапії, Ви, ймовірно, проведете ще від двох до чотирьох тижнів у відділенні трансплантації до одужання та дозволу йти додому. Протягом цього часу Вас будуть контролювати на можливі ознаки відторгнення органу, як наприклад: лихоманка, біль, жовтушність, рідина, що акумулюється у Вашому череві, і зниження функції печінки. Післяопераційний період одужання включає фізичне і харчове відновлення і потребує певних зусиль з Вашого боку, що допоможе швидко поставити Вас на ноги.

Біопсія печінки

Якщо необхідно, спеціалісти-трансплантологи можуть взяти зразки тканини Вашої нової печінки, щоб контролювати її стан. Ця процедура називається біопсією і зазвичай виконується, щоб перевірити, чи немає відторгнення, запалення печінки або інших проблем. Біопсія може бути зроблена в лікарні, або амбулаторно. До біопсії ви одержите ін'єкцію знеболення (місцевий анестетик) з правої сторони Вашого черева. Потім вставляється спеціальна голка, щоб забрати зразок тканини печінки, який буде розглянуто під мікроскопом. Після цієї процедури, Ви повинні лежати на тому ж боці протягом як мінімум 1 години і залишатися в ліжку протягом близько 4 годин.

Візити для огляду

Ціль доповнюючих візитів до лікаря - виявити будь-які потенційні ускладнення.

Протягом перших місяців після виписки з лікарні дуже важливо, щоб Ви поверталися до відділення трансплантації кілька разів на тиждень для спостережень. Ціль цих спостережень - контролювати Ваше одужання і виявляти будь-які потенційні ускладнення. При кожному візиті, функція Вашої печінки старанно оцінюватиметься і Ви будете обстежені таким чином, щоб будь-які зараження могли бути ідентифіковані. Вам необхідно буде здати кров для аналізу на рівень такролимуса (Програф) або циклоспоріну (Сандіммун), що циркулюють у вашій крові, і ваше лікування буде відповідно корегуватися. Дуже велика доза ліків може привести до надмірної імуносупресії і вищого ризику заражень, тоді як дуже маленька може привести до відторгнення Вашої пересадженої печінки. Так ризики можливих інфекцій і зниження можливості відторгнення печінки корегуються частотою подальших спостережень.

ВАЖЛИВЕ ЗАУВАЖЕННЯ!

Я не приймаю такролімус або циклоспорин безпосередньо перед аналізом крові, тому що це вплине на результати обстеження.

Я завжди приношу список препаратів і цю брошуру з собою на кожен з цих візитів огляду, так щоб можна було записати будь-яку важливу інформацію.