Костенко Андрій Анатолійович

Соавторы: Саєнко В.Ф., Котенко О.Г.

Трансплантація печінки. Шлях до життя.
Від Інституту Хірургії та Трансплантології АМН України


Не приймайте ніяких ліків без дозволу вашого лікаря! До цих пір Ви добре виглядали після ретельного догляду медпрацівниками в відділенні трансплантації печінки, але на даний момент Вам пора відправлятися з лікарні. Ви зараз в значній мірі відповідаєте за Ваш подальший стан здоров'я, але пам'ятайте, що спеціалісти-трансплантологи лишаються, щоб допомогти Вам, якщо Ви будете мати будь-які проблеми.

Догляд за післяопераційною раною

Утримуйте післяопераційну рану чистою за допомогою використання антисептичного мила. Якщо Ви помічаєте будь-які зміни, як наприклад почервоніння, припухлість або виділення рідини з рани, інформуйте Вашого лікаря негайно.

Догляд за Т-трубкою

Якщо ви маєте Т-трубку, вставлену, щоб дренувати жовч, можливо, що дільницю, де Т-трубка контактує зі шкірою , може стати зараженою. Ви повинні обережно використовувати антисептичне мило навкруги області трубки, уникати будь-яких сильних рухів, що може ушкодити рану або змістити Т-трубку.

Контроль Вашої температури

Перевірте Вашу температуру у будь-який час, коли ви відчуваєте гарячку, тремтіння, погане самопочуття або болі. Це може бути першим знаком інфікування або епізоду відторгнення. Якщо ваша температура тримається понад 38°С довше, ніж один день, Ви повинні негайно повідомити вашу трансплантаційну команду або відповідального лікаря. Не приймайте ніяких ліків без дозволу Вашого відповідального лікаря.

ВАЖЛИВЕ ЗАУВАЖЕННЯ!

Викличте вашого лікаря або трансплантолога негайно, якщо ви помічаєте або одчуваєте:

  • почервоніння шкіри,
  • тепло навкруги місця Т-трубки,
  • підтікання рідини збоку,
  • подразнення шва, що приєднується до Т-трубки,
  • зміна у видимій довжині Т-трубки.


Кров'яний тиск і норма пульсу

Медсестра навчить Вас, як вимірювати Ваш тиск крові і пульс. Важливо, щоб Ви знали Ваш нормальний тиск крові і норму пульсу, тоді Ви можете сповістити вашого лікаря, якщо Ви помітили будь-яке відхилення від звичайних значень.

Догляд за зубами

Регулярні візити до стоматолога кожні шість місяців необхідні для уникання інфікування та/або лікування карієсних порожнин.

Ви повинні використовувати м'яку зубну щітку таким чином, щоб не ушкодити ясна. Чистить зуби одразу після їжі і промивайте рот з антисептиками. Якщо Ви маєте штучні зуби, чистить їх цілком після кожного прийому їжі. Регулярні візити к стоматологу кожні шість місяців для контролю являються важливими, щоб уникати інфікування та/або запалення. Ви не повинні йти до стоматолога в перші шість місяців після операції, якщо тільки ви не маєте серйозну зубну проблему. Не дивлячись на те, як довго Ви маєте пересаджену печінку, Ви повинні завжди приймати антибіотики протягом 24 годин перед будь-яким зубним втручанням і протягом 48 годин після. Цей вид терапії називається профілактикою . Ви також повинні контактувати з Вашим лікарем для виписки антибіотиків.

Загальна гігієна тіла

Будь-який великий або інфікований прищ підлягає лікуванню дерматологом!Важливим є дотримання особистої гігієни, щоб зменшити ризик зараження. Старайтесь дотримуватись наступних рекомендацій:

  • Мийтеся регулярно, переважно під душем, а не приймайте ванну.
  • Використовуйте рідке мило, а не мило у формі бруска. Змінюйте рушник і мочалку щодня.
  • Завжди мийте руки перед їжею і після відвідування туалету.
  • Чистіть нігті цілком з нігтьовою щіткою.
  • Жінки під час менструацій повинні змінювати гігієнічні прокладки і тампони регулярно, оскільки кров являється ідеальним середовищем для розмноження бактерій. Не використовуйте ніяких зайвих жіночих засобів гігієни. Вони містять дезинфікуючі засоби, які можуть знищити мікроорганізми, що нормально знаходяться в піхві, це призводить до збільшеного ризику інфекції. Регулярне миття з м'яким милом і водою є достатнім.


Шкіра і догляд за волоссям

Кортикостероїди (преднізон) можуть викликати прищі на вашому обличчі, грудях, плечах або спині. Якщо прищі поширюються, мийте уражену дільницю три рази в день з м'яким антибактеріальним милом і переконуйтеся, що Ви змиваєте все мило цілком з Вашої шкіри. Спробуйте уникати натирання ураженої дільниці і не використовувати лікувальну гіпоалергенну косметику з метою приховати прищ, тому що грим затримає його зникнення. Пам'ятайте, що великий або інфікований прищ повинен лікуватися дерматологом. Якщо прищ залишається проблемою, порадьтеся з Вашим лікарем або членом Вашої трансплантаційної команди.

Якщо Ваша шкіра стає дуже сухою, треба тимчасово не мити такі ділянки, щоб шкіра змогла відновити природну вологість. Використайте м'яке мило і застосуйте лосьйон для тіла після купання. Преднізон, ймовірно вплине на стан вашого волосся. Постійні фарбування волосся, фарби, завивка і відбілююча речовина може зробити волосся ламким. Використовувайте добрий кондиціонер для Вашого волосся.

Небажаний приріст волосся

Один з побічних ефектів деяких форм імуносупресивного лікування - збільшення росту волосся на обличчі. Це може засмутити жінок і дітей, але у жодному випадку Ви не повинні припиняти застосування імуносупресивного лікування. Використовувайте крем - депілятор для видалення волосся або відбіліть волосся з 50% розчином перекису водню. Вощіння або електроліз є також дієвими засобами, щоб видалити додаткове волосся. Якщо приріст волосся є надмірним, контактуйте з Вашим лікарем для поради.

Контакт з сонячним випромінюванням

Ви повинні завжди захищати Вашу шкіру від сонця.

Надлишок сонця може бути небезпечним для кожного. Ультрафіолетове (УФ) випромінювання, що міститься в сонячному світлі, відповідає за загар , передчасне старіння шкіри і рак шкіри . Пацієнти після трансплантації мають вищий ризик розвитку раку шкіри, тому що їх імунна система не здатна відновити всі пошкодження, викликані ультрафіолетовим випромінюванням, що легко пронизує шкіру. Таким чином, Ви повинні завжди захищати вашу шкіру від сонця, керуючись простими правилами.

Уникайте полуденного сонця (з 10 до 15 години) коли УФ - випромінювання є найсильнішим. Намагайтеся сидіти в тіні при першій-ліпшій можливості. Одягайте капелюх, одяг з довгими рукавами і легкі штани, коли Ви знаходитеся на відкритому повітрі, якщо тільки Ви не використовуєте сонцезахисний крем. Використовуйте високоякісний сонцезахисний крем з сонцезахисними факторами( мінімум SPF 15) протягом весняних і літніх місяців. Застосовуйте його на всі відкриті області, особливо лице, шию і руки. Сонцезахисні засоби змиваються. Застосовуйте їх заново регулярно, якщо ви потієте і особливо після плавання.

Пам'ятайте, що сонячне проміння може завдати шкоду навіть в хмарний день. Віддзеркалення ультрафіолетового світла від моря, піску, снігу і бетону може також викликати загар. Не йдіть до солярію. Ризик перетворення родинок на злоякісні новоутворення є вищим в пацієнтів після трансплантації через їх імунопригнічений стан. Якщо ви помічаєте, що родинка змінює колір або форму краю, ви повинні контактувати з вашим лікарем негайно.