Костенко Андрій Анатолійович

Соавторы: Саєнко В.Ф., Котенко О.Г.

Трансплантація печінки. Шлях до життя.
Від Інституту Хірургії та Трансплантології АМН України

Переїзд додому

Одужання є процесом, який займає багато тижнів. Переїзд додому після трансплантації є звичайно щасливим і емоційним явищем, але це відчуття радості може супроводжуватися тривогою, або навіть м'якою депресією в перші кілька тижнів. Але треба усвідомлювати, що одужання є процесом, який займає багато тижнів. Як для Вас, так і вашої сім'ї потрібен час, щоб пристосуватися до нового стилю життя і життя з пересадженим органом є навчальним процесом, який вимагає часу. Більшість людей справляються краще, якщо вони є активними, особливо, якщо вони прикладають рішучі зусилля для продовження довгого процесу фізичної відновлення. Але одного дня уразливий ранній період перших трьох місяців заклінчується і майже всі пацієнти після трансплантації насолоджуються відновленням повного і активного життя. Не дивлячись на потенційні проблеми, які можуть вплинути на кого-небудь з тих, хто живе з трансплантантом, більшість пацієнтів після трансплантації повертаються до нормального стилю життя. Вони працюють, мають сім'ю, ростять дітей, грають корисну роль в суспільстві і насолоджуються відпочинком.

Дієта і харчування

Ви були хворим довгий час до трансплантації і, ймовірно, втратили багато ваги. Таким чином, харчування належним чином є важливою частиною вашого процесу одужання, і здорова і врівноважена дієта допоможе повернути Вас на ноги знову. На жаль, одним з ефектів кортикостероїдів є значне зростання апетиту. Приріст ваги є серйозною, тривалою проблемою для багатьох пацієнтів після трансплантації, і Вам може бути низькожирова, низькоцукрова дієта, щоб допомогти контролювати Вашу вагу і цукор крові .

Просіть дієтолога допомагати Вам розробити план харчування, що забезпечує збалансовану дієту і відповідає вашим потребам .

Ваша дієта повинна включати: фрукти, овочі, злакові, хліб, низькожирове молоко і молочні продукти або інші джерела кальцію, нежирне м'ясо, рибу, домашню птицю, або інші джерела білку.

Подальші рекомендації: зважуйтеся щодня, уникайте солодких легких закусок, як наприклад, кекси і бісквіти, між їжею. Якщо Ви відчуваєте голод, їжте якийсь фрукт або овоч (низький в калоріях). Намагайтеся випивати близько 2 літрів рідини щодня. Це корисно для Ваших нирок і допомагає видалити шкідливі речовини з Вашого тіла. Використовуйте мінеральну вода в пляшках (з низьким вмістом натрію), трав'яний чай, пастеризоване низькожирове молоко, і фруктові соки в пакетах.

Завжди мийте і очищайте свіжі фрукти. Овочі, які ростуть в землі, наприклад картопля, повинні завжди очищатися і варитися в кип'ятку. Приготування овочів у скороварці є добрим шляхом збереження вмісту вітамінів, як і часу і електрики. Не їжте сирих овочів, наприклад салат, не їжте сир, зроблений з непастеризованого молока та уникайте видів сирів з пліснявою.

Купуйте тільки невелику кількість молочної продукції за один раз, щоб з'їсти її поки вона ще свіжа.

Кортикостероїди викликають накопичення солі в організмі.

Сіль (Натрій)

Інший ефект кортикостероїдів полягає в тому, що вони примушують Ваше тіло накопичувати сіль. Це може привести до накопичення води і збільшення тиску крові. Ви повинні намагатися обмежувати споживання солі: коли варите їжу, соліть її помірно. Намагайтеся не додавати сіль до приготованої їжі. Уникайте солоної їжі, наприклад картопляних чипсів. Уникайте консервованої їжі (вона часто містить багато солі).

Зарядка

Фізична активність стимулює дух, як і тіло. Пацієнти, які регулярно займаються фізкультурою, говорять, що це покращує їх здоров’я і вони мають більше енергії для роботи, відпочинку, і особистих взаємин. Регулярні вправи також допомагають контролювати Вашу вагу.

Важливо мати щоденний режим тренувань, щоб укріпити Ваші м'язи, ослаблені довгим періодом хвороби. Ваша програма вправ повинна бути прогресивна, щоб Ви поволі збільшували рівень вправ. Таким чином Ви отримаєте ефект від вправ без навантажень, або шкоди Вашому організму. Підіймання сходинками є добрим початком тренувань, але треба бути обережним, щоб не перенапружуватися і відпочивати кожного разу коли ви відчуваєте себе стомленим. Ви незабаром помітите, що Ви знов маєте силу і можете спробувати інші форми тренувань. Велосипедна їзда, плавання, і ходіння є дуже корисним для збільшення Вашої витримки і тонусу м'язів, і якщо все іде добре, Ви можете згадати про інші хобі, як наприклад теніс і біг, але не раніше ніж через три місяці після операції.

Перш, ніж починати будь-яку програму тренувань, пам'ятайте, що необхідно проконсультуватися з вашим лікарем або трансплантаційною командою. Вони порадять вам кращу програму тренувань для Вас.

Керування автомобілем

Не варто керувати автомобілем протягом перших чотирьох тижнів після пересадки. Перш, ніж починати будь-яку програму тренувань, проконсультуйтеся з вашим лікарем.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ

Якщо ви відчуваєте будь-яку з наступних ознак, припиніть або затримайте тренування, поки Ви не проконсультуєтеся з вашим лікарем:

  1. біль або тиск у грудній клітці, шиї або щелепі,
  2. надмірна утомленість, яка не пов'язана з відсутністю сну,
  3. незвичайна короткість дихання,
  4. запаморочення або легке порушення свідомості протягом вправ або після них,
  5. стійкий швидкий або нерегулярний пульс, незвичний з часу трансплантації, протягом або після вправ.


Алкоголь

Алкогольні напої не рекомендуються. Алкоголь може заподіяти шкоду печінці.

Паління

Киньте палити! Паління шкідливе для здоров'я кожного. Контактуйте з вашою місцевою групою «проти паління», якщо вам потрібна допомога.

Сексуальна активність

ВИ можете продовжити сексуальну активність, коли ви відчуєте себе достатньо добре.

Сексуальна активність зазвичай поліпшується в межах декількох місяців після успішної пересадки і Ви можете відновити сексуальну активність, як тільки Ви відчуєте себе достатньо добре. У більшості чоловіків відновлюється потенція і більшість жінок знаходять, що їх менструальний цикл повернувся до норми через декілька місяців після операції. Проте певні ліки можуть завадити Вашій сексуальній функції, і Ви повинні звернутися за допомогою до Вашого лікаря або трансплантаційної команди, якщо Ви маєте будь-які проблеми. Поцілунки не шкодять за умови, що ваш партнер не має інфекцій, наприклад простуди, герпеса. Рекомендується, щоб кожний партнер мив інтимні місця з милом і водою до і після статевого акту.

Оскільки деякі форми імуносупресивних ліків можуть вплинути на ефективність пероральних контрацептивів, не рекомендовано їх використовувати. Внутрішньоматкові засоби, напр. спіраль, є також не доцільними через збільшений ризик інфікування. Презервативи є кращим засобом запобіганню зараження, і коли вони використані в поєднанні з сперміцидними кремом/піною, то забезпечують добру контрацепцію. Колпачки є додатковою альтернативою, але деяким жінками краще проконсультуватися з їх гінекологом про цей варіант контрацепції.

Вагітність не рекомендується пацієнтам, що приймають Програф.

Вагітність

Багато чоловіків успішно стали батьками дітей після пересадки та велике число жінок народило здорових дітей. Жінки повинні обговорити їх побажання створити сім'ю з їх лікарем або членом трансплантаційної команди.

В нормі Ви повинні чекати як мінімум рік, перш ніж завагітніти. До того ж Ви повинні мати добру функцію нирок, бути вільним від будь-яких хвороб, які могли б піддати небезпеці здоров’я Ваше або Вашого немовляти, і отримувати низьку дозу імуносупресивної терапії.

Відпочинок

Немає ніякої причини не насолоджуватися подорожами до різних частин світу, але майте здоровий глузд. Уникайте місця, де може бути заражена їжа й вода та погана санітарія. Взагалі, безпечними є подорожі до Північної Америки, Європи, Японії і Австралії, але спочатку обговоріть і плани подорожі з Вашим лікарем.

Пам'ятайте, що необхідно взяти з собою достатньо ліків для цілої подорожі, залишити адресу, де з Вами можна контактувати. Просіть Вашого сімейного лікаря, щоб він надав свою контактну адресу в місці Вашого відпочинку.

Вакцинації

Ви не повинні приймати ніяких живих або ослаблених вакцин, як, наприклад, пероральна поліомієлітна, вакцина від краснухи або жовтої лихоманки. Вакцинації з вбитими або ослабленими вірусами, напр. правець, дозволяються, але інформуйте про це Вашого лікаря або трансплантаційну команду перед будь-якими вакцинаціями.

Домашні тварини і Рослини

В нормі не рекомендується мати домашніх тварин через збільшений ризик зараження. Проте для багатьох людей, здатність погладити тварину і турбота про неї є важливим фактором в процесі одужання і покращення якості життя. Риби, плазуни, павуки і малі гризуни представляють найнижчий ризик зараження. Собаки є також варіантом, коротковолосі породи є легшими до утримання в чистоті. Котів потрібно уникати через ризик зараження токсоплазмозом, саджені в клітку птахи також не рекомендуються, оскільки вони можуть бути носіями бактерій стафілококу.

Якщо Ви маєте тварину, то Ви повинні уникати контакту з екскрементами і завжди надівати гумові рукавички, коли чистите клітку. Краще всього попросити кого-небудь іншого зробити цю роботу для Вас. Не дозволяйте вашій тварині лизати Ваші руки або лице, але якщо це трапилось, Ви повинні вимити цю дільницю негайно з милом і водою. Тримайте всі приналежності Вашого улюбленця, наприклад, посуд, чистими і далеко від ваших власних предметів.

Горшкові домашні рослини не бажані через небезпеку зараження земляними мікробами. Рослини не повинні бути розміщені в кухні або спальні. Ви не повинні робити ніякої роботи в саду в межах першого року після пересадки через високий ризик зараження. Надалі Ви можете робити якусь легку роботу в саду, але намагайтеся уникати брудної роботи, як наприклад, саджання або загрібання листя. Завжди при цьому надівайте рукавички.

Прибирання помешкання

Ви повинні регулярно чистити ванну і кухню, зокрема холодильник. Спеціальні дезінфікуючі засоби не потрібні, використання звичайних домашніх миючих засобів чищення є достатнім.

Інші кімнати повинні бути прибрані, як звичайно, й постільна білизна змінюватись кожні два тижні.