Костенко Андрій Анатолійович

Соавторы: Саєнко В.Ф., Котенко О.Г.

Ваше тіло розпізнає, що печінковий графт є чужерідним

Ваше тіло визнає, що графт печінки є чужерідним і ваша імунна система почне атаку проти цього «втручання». Імуносупресивні ліки попереджують відторгнення пересадженої печінки за допомогою ослаблення відповіді вашої імунної системи. В той же час, тим не менше, імуносупресивні ліки можуть робити вас більш сприйнятливими до інфекцій. Таким чином зберігається необхідний баланс між недопущенням відторгнення і зберіганням відповідних захисних механізмів проти зараження.

На щастя, кількість імуносупресивних ліків, необхідних, щоб зберегти функціонування пересадженого органу, зменшується після перших місяців після операції. Проте деякі імуносупресивні ліки необхідні завжди навіть через багато років після трансплантації, і Ви не повинні ніколи пропускати дози або зменшувати кількість препаратів, входячих до складу Вашої схеми лікування без дозволу вашого лікаря.

Деякі імуносупресивні препарати необхідні завжди навіть через багато років після операції.

Всі сучасні імуносупресивні ліки можуть викликати побічні ефекти. Лікарі знайшли, що комбінація цих препаратів зменшує побічні ефекти кожного препарату, в той самий час підтримуючи оптимальний рівень імуносупресії. Тому Ваше лікування ймовірно складатиметься з декількох видів імуносупресивних речовин.

Оскільки пацієнти можуть мати різну реакцію на ці ліки, кожний імуносупресивний режим спеціально розробляється на замовлення до індивідуальних потреб пацієнта. Не турбуйтеся, якщо інші пацієнти одержують інші ліки, або більше, або менше ліків, ніж Ви.

Далі слідує загальний короткий перегляд самих загальних видів імуносупресивних речовин. Ця інформація не розкриває всіх аспектів кожних ліків, і Ви повинні консультуватися у вашого лікаря або трансплантаційної команди, якщо Ви маєте додаткові запитання. Пам’ятайте, що більшість людей не має всіх побічних ефектів, що перераховані нижче. Оскільки ваша доза ліків зменшується з часом, Ви, ймовірно перенесете менше побічних ефектів.

ПРИМІТКА

Деякі форми імуносупресивних ліків доводиться застосовувати тривало (в т.ч. все життя), тоді як інші використовуються тільки як короткострокова терапія, щоб боротися з епізодами відторгнення.

Можливі препарати тривалого застосування:

 1. Імурек(Imurek),
 2. Преднізон ( Prednison),
 3. Програф( Prograf ),
 4. Сандіммун (Sandimmun)


Можливі препарати короткострокового застосування:

 1. Лімфоглобулін (Lymphoglobulin Merieux ) ,
 2. Ортоклон (Orthoclone ОКТ З),
 3. Тимоглобулін (Thymoglobulin Merieux)
 4. Преднізолон (Prednisolon) (кортикостероід)


Перша річ вранці - Ви повинні прийняти кортикостероїдні ліки.

Преднізон(Prednison) або Преднізолон(Prednisolon) (подібні ліки, які використовуються для деяких пацієнтів) є кортикостероїдами, які можуть бути використані для довічної імуносупресії, щоб не допустити відторгнення органу, або у вищих дозах, для лікування відторгнення. Кортикостероїди виробляються природно наднирковими залозами нирки і є дуже важливими для нормального функціонування більшості тканин. Організм виробляє кортикостероїди в 24-годинному ритмі, найвища концентрація спостерігається рано-вранці з подальшим зниженням на протязі дня. Це є причиною, чому Ви повинні приймати лікування кортикостероїдами вранці таким чином, щоб « копіювати «природний ритм вашого тіла.

Прийом кортикостероїдів

Ваша доза кортикостероїдів буде обчислена відповідно до Вашої ваги, медичного стану і того,скільки часу пройшло з моменту трансплантації. Приймайте Ваші таблетки з їжею. Якщо ви приймаєте таблетки один раз на день, приймайте їх вранці зі сніданком.

Побічні ефекти

Короткострокові побічні ефекти кортикостероїдів включають:

 • збільшену сприйнятливість до зараження,
 • сповільнене загоювання ран,
 • зниження нормальної температурної відповіді і інших ознак зараження;
 • підняття цукру крові, особливо в пацієнтів, хто вже має діабетичні зміни,
 • настрій, що коливається від високого до низького, а в деяких випадках, відчуття депресії.


Тривалі побічні ефекти кортикостероїдів пов'язані з повною дозою препарата. Залежно від їх дозування, кортикостероїди можуть викликати:

 • зміну в розподілі жиру в тілі (розвиток кушингоїдних ознак -потовщення щік, закруглення сідниць),
 • потоньшення і слабкість кісток, м'язова слабкість,
 • збільшена тенденція до гіпертонії,
 • зменшення в товщині шкіри, сприйнятливість до легких пошкоджень,
 • діабет,
 • катаракта,
 • деяке збільшення прищів на обличчі або приріст волосся,
 • зростання апетиту і як наслідок - зростання ваги.


Не дивлячись на те, що цей список побічних ефектів являється швидше виключенням, потрібно наголосити, що з відносно низькими дозами кортикостероїдів, що використовуються у наш час, щоб попередити відторгнення, ці несприятливі побічні ефекти є набагато рідшими, ніж в минулому. Кортикостероїди мають деякі переваги, в порівняні з іншими імуносупресивними речовинами; вони не пригнічують формування кісткового мозку, можуть безпечно використовуватися в комбінації з іншими ліками, і не є безпосередньо токсичними до пересадженого органу.

Кортикостероїди можуть безпечно використовуватися в комбінації з іншими ліками.

Застережні заходи

Користь від прийняття цих ліків, якщо ви вагітні або вигодовуєте грудьми, повинна бути порівняна з потенційним ризиком для Вас, плода, або немовляті. Проконсультуйтеся з Вашим лікарем або трансплантаційною командою негайно, якщо Ви думаєте, що Ви вагітні.

Імуран (Імурек) (азатіопрін/azathioprine)

Азатіопрін працює завдяки його втручанню у здатність клітин до поділу. Він завжди дається в комбінації з іншими імуносупресорами таким чином, щоб інші речовини могли призначатися в нижчих дозах. Азатіопрін є також корисною альтернативою, коли побічні ефекти інших ліків вимагають іншої комбінації імуносупресивних речовин. Не всі трансплантаційні пацієнти одержують азатіопрін, так що не тривожтеся, якщо він не є частиною вашого імуносупресивного режиму.

Прийом Азатіопріну

Ваша доза кортикостероїдів буде обчислена відповідно до Вашої ваги, медичного стану і того, скільки часу пройшло з моменту трансплантації. Ви можете приймати таблетки в будь-який час дня, але намагайтеся дотримуватись режиму прийому ліків в той же час щодня.

Побічні ефекти

Клітини кісткового мозку діляться часто і є дуже чутливим до ефекту азатіопріну. Пацієнти, що приймають препарат, можуть мати збільшену сприйнятливість до зараження, подовження часу кровотечі та кровотеч, зменшення числа еритроцитів, що приводить до анемії. Таким чином, лікарю необхідні часті підрахунки клітин крові, поки досягається стійка доза азатіопріну. Якщо ця кількість клітин крові є низькою, вам, можливо, доведеться припинити прийом цих ліків на якийсь час, щоб дати час відновитися клітинам кісткового мозку.

Крім того, азатіопрін може викликати:

 • випадіння волосся
 • шлунково-кишкові проблеми, напр. блювання, понос, нудоти
 • болі в суглобах
 • анормальну функцію печінки
 • збільшений ризик розвитку пухлин (лімфом)


Цей список не може здаватися приємним, але важливо відзначити, що частота цих неприємних побічних ефектів є відносно низькою. Ефект азатіопріну на кістковий мозок є оборотним, якщо ліки відміняються. Азатіопрін використовується для попередження відторгнення протягом більше ніж 35 років, і для більшості людей є безпечним в низьких дозах, необхідних для попередження відторгнення органу.

Запобіжні заходи

Користь від прийняття цих ліків, якщо ви вагітні або вигодовуєте грудьми, повинна бути порівняна з потенційним ризиком для Вас, плода, або немовляті. Проконсультуйтеся з Вашим лікарем або трансплантаційною командою негайно, якщо Ви думаєте, що Ви вагітні.

Сандіммун (циклоспорін/cyclosporin)

Циклоспорін працює , перешкоджаючи активації Т-клітин (вид білих кров'яних клітин імунної системи) таким чином, що вони не в змозі «напасти» на ваш графт печінки. Циклоспорін звичайно приймається перорально в комбінації з кортикостероїдами та/або азатіопріном. Проте деякі пацієнти можуть одержати внутрішньовенну форму циклоспоріну протягом декількох днів після трансплантації. Концентрація циклоспоріну, що циркулює у Вашому тілі, може бути виміряна за допомогою аналіза крові, і результати будуть використані, щоб вирішити, коли і як корегувати дозу препарата, якщо це необхідно.

Прийом циклоспоріну

Ваша доза буде обчислена відповідно до Вашої ваги, концентрації препарату в крові, медичного стану, результатів лабораторних тестів і наявності будь-яких побічних ефектів. Якщо ви приймаєте циклоспорін двічі в день, між прийомами повинно пройти 12 годин.

В день візиту до лікаря та огляду, не приймайте циклоспорін, поки Ви не здали аналіз крові. Не забувайте принести ліки з собою, щоб Ви змогли їх прийняти, як тільки Ви здали аналізи крові.

Є дві форми циклоспоріну: рідина і капсули.

ПРИМІТКА

Ви будете часто здавати аналізи крові протягом перших кількох місяців прийому циклоспоріну. Таким чином, ефективність препарату буде контролюватися, як і будь-які побічні ефекти.

Рідка форма

Пероральна рідинна форма циклоспоріну вимагає обережного приготування, тому що являється хімічно нестійкою, якщо знаходиться на освітленому місці на протязі тривалого періоду часу. Оскільки циклоспорін являється маслянистою рідиною, він не розчиняється добре у воді, і пацієнти, що приймають його, повинні слідувати таким інструкціям: старанно відмірюйте призначену кількість циклоспоріну, використовуючи піпетку, що поставляється в комплекті, і розміщайте рідину в скляному або керамічному кухлі. Не використовуйте пластмасовий або полістероловий стакан. Змішайте повністю циклоспорін з молоком, какао з молоком або соком яблука, використовуючи металеву ложку. Не використовуйте грейпфрутовий сік. Молоко або фруктовий сік повинні бути кімнатної температури. Випийте мікстуру одразу і полощіть посуд з молоком або фруктовим соком, щоб переконуватися, що Ви прийняли всю дозу. Просушіть піпетку ззовні м'яким одноразовим папером, і помістіть її назад в захисний футляр. Ніколи не мийте піпетку з водою або іншими чистячими засобами. Приймайте ваші ліки в один і той же час кожен день. Не зберігайте циклоспорін в холодильнику. Утримуйте ці ліки в прохолодному, сухому місці далеко від світла.

Капсули

Деякі пацієнти знаходять капсули легшими для прийому, ніж рідку форму. Пацієнти повинні проковтнути капсулу з молоком, какао з молоком або соком яблука. Ви повинні приймати капсули в один і той же час щодня. Проовтніть капсулу негайно після зняття обгортки.

Олтерал (Opteral)

Є нова пероральна форма циклоспоріну, що називається олтерал, яка також випускається в рідкій і капсулованій формі. Рідкий олтерал і капсули повинні застосовуватись таким же чином, як описано для препарату Сандіммун - рідини і капсул.

Побічні ефекти циклоспоріну

 • Порушення функції нирок
 • Гіпертонія
 • Потовщення ясен
 • Збільшений ріст волосся в місцях, де волосся немає в нормі
 • Тремтіння рук, яке називається тремором
 • Шлунково-кишкові проблеми, наприклад, понос, блювання, нудота
 • Порушення функції печінки
 • Головні болі


Більшості з цих побічних ефектів можна уникнути або зменшити їх прояви, якщо доза препарату зменшується. Пам’ятайте, що більшість людей не має всіх побічних ефектів, що перераховані нижче. Оскільки ваша доза ліків зменшується з часом, Ви, ймовірно перенесете менше побічних ефектів.

Запобіжні заходи

Циклоспорін взаємодіє з багатьма загально-використовуваними ліками. Завжди радьтеся з Вашим лікарем або трансплантаційною командою перед прийомом будь-яких нових ліків. Це включає ліки, що продаються вроздріб, які Ви можете купити в аптеці.

Користь від прийняття цих ліків, якщо ви вагітні або вигодовуєте грудьми, повинна бути порівняна з потенційним ризиком для Вас, плода, або немовляті. Проконсультуйтеся з Вашим лікарем або трансплантаційною командою негайно, якщо Ви думаєте, що Ви вагітні.

Селлсепт (мікофенолат мофетіл mycophenolate mofetil)

Селлсепт має більш виражену цитостатичну дію на лімфоцити, ніж на інші клітини. Застосовується для профілактики гострого відторгнення органа у хворих після трансплантації. Блокує ферменти синтезу пуринів та проліферацію Т і В клітин. Менш токсичний для кісткового мозку. Для профілактики відторгнення використовується в дозі 2,0-2,5 г на добу. Як правило, застосовується в комбінації разом з циклоспорином та преднізолоном, або з такролімусом.

Селлсепт можна призначати вагітним в тих випадках, коли потенційна користь для матері перевищує передбачуваний ризик для плода.

Побічні ефекти

Головним побічним ефектом, пов'язаним з використанням Селлсепта в комбінації з циклоспоріном та преднізолоном є діарея, лейкопенія(зниження кількості лейкоцитів в крові), сепсис, блювання. Існують дані про підвищення частоти інфекційних ускладнень. Також існує загроза утворення лімфом.

Є небезпека асциту, астенії, лихоманки, головної болі, болі в животі. Можливий розвиток анемії, тромбоцитопенії. Даних про передозування препарату немає.

Запобіжні заходи

Таблетки не можна розламувати, а капсули відкривати, бо препарат роздражає слизові оболонки. Препарат зберігається при температурі не вище ЗО градусів до трьох років.

Програф (такролімус/tacrolimus)

Подібно циклоспоріну, такролімус також блокує активацію Т-клітин і оберігає їх від нападу на ваш графт печінки. Такролімус звичайно приймається перорально в комбінації з кортикостероїдами і іноді з азатіопріном. Проте в окремих випадках деякі пацієнти можуть одержати внутрівенну форму протягом декількох днів після трансплантації. Концентрація такролімусу, що циркулює у Вашому тілі, може бути виміряна аналізом крові, а результати використовуються, щоб при необхідності відрегулювати дозу препарату.

ПРИМІТКА

Ви часто здаватимете аналізи крові протягом перших кількох місяців прийому такролімусу, щоб контролювати ефективність прийняття препарату, як і будь-які побічні ефекти.

Такролімус запобігає нападу Т-клітин на ваш печінковий графт.

Завжди радьтеся з Вашим лікарем перед прийомом будь-яких нових ліків.

Прийом такролімусу (капсули 1 мг та 5 мг)

Ваша доза препарату буде обчислена відповідно до Вашої ваги, концентрації препарату в крові, медичному стану, результатам лабораторних тестів і присутності будь-яких побічних ефектів. Вся щоденна доза повинна бути поділена на 2 прийоми з 12- годинною перервою між ними. Зніміть упаковку з капсули, проковтніть негайно та запийте достатньою кількістю води або фруктового соку. Не використовуйте грейпфрутовий сік. Капсули повинні прийматися як мінімум за одну годину перед або через 2-3 години після їжі. В дні вашого візиту до лікаря та огляду не приймайте вашу дозу такролімусу, поки Ви не здасте аналіз крові. Не забувайте принести ліки з собою, щоб Ви змогли їх прийняти, як тільки Ви здасте аналізи крові.

Побічні ефекти такролімусу

 • Порушення функції нирок, наприклад, зменшення кількості сечі
 • Гіпертонія
 • Порушення сну
 • Високий рівень цукру крові
 • Оніміння і поколювання в руках і ступнях
 • Тремтіння рук (тремор)
 • Шлунково-кишкові проблеми, наприклад, понос, блювання, нудота
 • Головні болі


Більшості з цих побічних ефектів можна уникнути або зменшити, якщо доза препарату зменшується. Пам'ятайте, що більшість людей не має всіх побічних ефектів, що перераховані нижче. Оскільки ваша доза ліків зменшується з часом, Ви, ймовірно перенесете менше побічних ефектів.

Запобіжні заходи

Такролімус може взаємодіяти з деякими часто вживаними ліками. Завжди радьтеся з Вашим лікарем або трансплантаційною командою перед прийомом будь-яких нових ліків. Це роздрібні ліки, які ви можете купити в аптеці. Користь від прийняття цих ліків, якщо Ви вагітні або годуєте грудьми, повинна бути порівняна з потенційними ризиками для Вас, плода, або немовляті. Консультуйтеся з вашим лікарем або трансплантаційною командою негайно, якщо Ви думаєте, що вагітні.

Лімфоглобулін (Lymphoglobulin Merieux/ антилімфоцитарний глобулін/ antilymphocyte globulin, ALG) та Тімоглобулін (Thymoglobulin Merieux/ антитімоцитарний глобулін/ antithymocyte globulin, ATG)

ALG і ATG - препарати поліклональних антитіл, це означає, що вони можуть зв'язувати різні види білих клітин крові. Як ALG так і ATG є дуже ефективними імуносупресорами, але тут є небезпека надмірної імуносупресії. Таким чином, ці імуносупресивні ліки переважно використовуються тільки протягом короткого періодом часу, наприклад, одразу після трансплантації печінки, або для лікування відторгнення.

Прийом ALG або ATG

Ваша доза препарату буде обчислена відповідно до Вашої ваги, функції трансплантанту, підрахунку білих клітин крові і присутності будь-яких побічних ефектів. ALG і ATG випускається у внутрівенній формі і таким чином ви можете одержати це лікування тільки під час знаходження у лікарні. Час інфузії - 4-6 годин.

Ваша трансплантаційна команда може змінити дозування інших ліків протягом курсу прийому ALG або ATG.

Побічні ефекти ALG або ATG

 • Утруднення дихання
 • Шлунково-кишкові проблеми, напр. понос, блювання, нудота
 • Сироваткова хвороба, напр. лихоманка, озноб, висипи, суглобові болі
 • Зниження кількості білих клітин крові
 • Збільшений ризик кровотеч


З подальшими, повторними курсами ATG або ALG пов'язаний риск розвитку лімфом

Запобіжні заходи

Користь від прийняття цих ліків, якщо Ви вагітні або годуєте грудьми, повинна бути порівняна з потенційними ризиками для Вас, плода, або немовляті. Консультуйтеся з вашим лікарем або трансплантаційною командою негайно, якщо Ви думаєте, що вагітні.

Ортоклон (Orthoclone ОКТ З/muromonab-CD 3)

ОКТ 3 є моноклональним антитілом, яке зв'язує тільки Т-клітини і може знищити тільки клітини, що відповідають за гостре відторгнення. ОКТ 3 - дуже могутній імуносупресор і може бути використаний тільки короткими курсами через небезпеку надмірної імуносупресії. Тому ОКТ 3 переважно використовується, щоб обірвати гострий момент відторгнення, який є стійким до лікування кортикостероїдами.

ОКТ 3 переважно використовується, щоб уникнути гострих моментів відторгнення.

Прийом ОКТ З

Ваша доза препарату буде обчислена відповідно до Вашої ваги, функції трансплантанту, кількості білих клітин крові, кількості тромбоцитів і наявності будь-яких побічних ефектів. ОКТ-3 призначається внутришньовенно один раз на день впродовж 5-14 днів.

Ваша трансплантаційна команда може змінити дозу інших ліків протягом курсу лікування ОКТ 3.

Побічні ефекти ОКТ З

 • Утруднення дихання
 • Шлунково-кишкові проблеми, напр. понос, блювання, нудота
 • Лихоманка, озноб
 • Прискорене серцебиття
 • Набряк легень


Досить часто деякі з цих побічних ефектів можуть бути зменшені за допомогою додаткового призначення кортикостероїдів перед початком призначення ОКТ 3. В більшості пацієнтів, переважна кількість побічних ефектів спостерігаються тільки протягом перших кількох доз ОКТ 3.

Запобіжні заходи

Користь від прийняття цих ліків, якщо Ви вагітні або годуєте грудьми, повинна бути порівняна з потенційними ризиками для Вас, плода, або немовляті. Консультуйтеся з вашим лікарем або трансплантаційною командою негайно, якщо Ви думаєте, що вагітні.