Костенко Андрій Анатолійович

Соавторы: Саєнко В.Ф., Котенко О.Г.

Трансплантація печінки. Шлях до життя.
Від Інституту Хірургії та Трансплантології АМН України

Будь-який пацієнт, що переніс велику операцію, може перенести і післяопераційні ускладнення. Ви не повинні турбуватися, якщо Ви стикаєтеся з деякими проблемами, тому що більшість трансплантаційних пацієнтів переносять деякі види ускладнень в перші декілька тижнів після операції. Ваша трансплантаційна команда робитиме все, щоб зменшити вірогідність ускладнень і лікуватиме їх швидко, якщо вони трапляться.

Відторгнення трансплантата

Спочатку може не бути очевидних фізичних ознак відторгнення.

ПРИМІТКА

Більшість епізодів відторгнення можуть успішно лікуватися, якщо вони діагностуються достатньо рано.

В перші чотири-вісім тижнів після трансплантації багато пацієнтів переносять як мінімум один і іноді два епізоди м'якого або помірного відторгнення. Спочатку може не бути ніяких очевидних фізичних ознак відторгнення, але ви можете помітити ледь помітну зміну у вашому загальному стані, як наприклад, нез'ясована слабо виражена лихоманка або загальна слабкість. Ви повинні також бути обізнаними про наступні ознаки відторгнення:

 • Утомленість
 • Черевний біль або болючість
 • Темно жовтого/оранжевого забарвлення сеча
 • Глинисто-зафарбовані випорожнення


Лікування відторгнення трансплантата

Тільки малий відсоток пацієнтів має неконтрольоване відторгнення.

Важливим є обмеження Вашого контакту з потенційними інфекційними організмами. Коли є підозра на відторгнення, вона звичайно підтверджується біопсією печінки. Якщо Ви маєте помірне або тяжке відторгнення, Ви отримаєте короткий курс кортикостероїдів ('steroid pulse') високої дози понад три дні підряд. Через тиждень буде виконана біопсія, щоб побачити, чи ефективним було лікування. Якщо помірне відторгнення ще спостерігається, або погіршується пульс, або якщо незабаром поновлюється відторгнення, ви можете одержати курс більш могутнього імуносупресора, наприклад, ОКТ 3. Через тиждень після лікування ОКТ 3 буде виконана інша біопсія, щоб з'ясувати, чи відторгнення взято під контроль. Антилімфоцитарний глобулін (ATG) може також бути використаний, щоб лікувати важкі епізоди відторгнення. На щастя, з доступним зараз рядом могутніх імуносупресивних ліків, тільки малий відсоток пацієнтів має неконтрольоване відторгнення трансплантату.

Інфекція

Поки триває пригнічування Вашої імунної системи, необхідне для попередження відторгнення органу, також слабшає здатність вашого тіла захищатися від інфекції. Ви можете помітити, що протягом початкового післяопераційного періоду Ви є більш сприйнятливим до простуд і грипу.

Попередження зараження

Світ навколо нас наповнений мікробами і поки що важливо обмежити Ваш контакт з потенційними інфекційними організмами, але не потрібно жити в «ізоляції». Є деякі відносно прості заходи для Вас і Вашої родини, при дотриманні яких Ви зменшите ризик інфекції без занадто великого обмежування Вашого образу життя. Ці заходи включають:


Ознаки інфекції

Іноді інфекція неминуча і Ви повинні негайно повідомити вашого лікаря або трансплантаційну команду, якщо Ви маєте:

 • Будь-яку лихоманку більше 38°С довше, ніж один день, особливо, якщо вона супроводжується простудою
 • Понос, нудоту, блювання або головний біль неясного походження
 • Утомленість, втрату апетиту
 • Задишку, утруднене або дискомфортне сечовипускання, біль в животі
 • Будь-яку зміну кольору вашої шкіри або очей, появу шкірних висипань
 • Біль при ковтанні


Ваш лікар призначить вам відповідні ліки, щоб допомогти взяти інфекцію під контроль.

Порушення функції нирок

Прийом циклоспоріну (Sandimmun) і такролімусу (Prograf) може викликати порушення функції нирок в деяких пацієнтів. Погіршення функції нирок може легко вимірятися аналізами крові на сечовину та креатинін. Ці два продукти розпаду підвищуються до абнормальних рівнів, коли нирка функціонує погано через токсичність циклоспоріну або такролімусу. В багатьох випадках ці побічні ефекти пов'язані з дозою і можуть звичайно повернутися до норми, коли доза препарату зменшується. Симптоми порушення ниркової функції можуть бути важкими для розпізнавання, але якщо Ви помічаєте, що ви мочитеся надмірно протягом ночі, або постійно відчуваєте втому, Ви повинні негайно контактувати з Вашим лікарем або трансплантаційною командою

В багатьох випадках побічний ефект пов'язаний з дозою препарата.

Діабет


Діабет - це зростання в рівня цукру у крові. З часом діабет може привести до ниркової недостатності, сліпоти, зменшеного кровообігу і втрати чутливості в руках і ногах. Деякі з імуносупресивних ліків, які Ви приймаєте, можуть викликати діабет. Ви повинні інформувати вашого лікаря або трансплантаційну команду, якщо Ви помічаєте будь-яку з наступних ознак:

 • Збільшена спрага
 • Збільшена частота сечовипускання
 • Нечітке бачення
 • Сплутаність свідомості


Ви можете допомогти зменшити рівень цукру крові за допомогою втрати ваги, ретельної дієти і регулярних тренувань. Пероральні антидіабетичні ліки або ін'єкції інсуліну можуть також бути необхідні. Якщо у вас розвивається діабет, ви отримаєте спеціалізоване лікування, щоб допомогти вам справитися з цією проблемою.

Гіпертонія (підвищений кров'яний тиск)

Вам , можливо, доведеться приймати додаткові ліки, щоб контролювати ваш тиск.

Гіпертонія і хвороба серця є загальним розладом, що стає більш частим, коли люди стають старше. Ваш тиск крові може також збільшитися як побічний ефект деяких ліків, які Вам доводиться приймати. Якщо гіпертонія залишається нелікованою, це може привести до ослаблення серця і викликати старіння кровоносних судин. Таким чином, Вам можливо,буде потрібно приймати додаткові ліки, щоб контролювати Ваш тиск. Вам,можливо, буде призначено сечогінний засіб, щоб збільшити Ваше сечовипускання і видалити небажану додаткову рідину з Вашого тіла.

Регулювання вашого стилю життя може також допомогти зменшити ваш тиск крові. Спробуйте уникати стресів, їжте низькосолону їжу, кидайте курити, і робіть регулярну зарядку

Рак

Всі імуносупресивні ліки можуть злегка збільшити ризик розвитку раку, особливо В-клітинної (вид білих клітин крові) лімфоми. Поки ви приймаєте імуносупресори, ризик розвитку раку присутній, але цей ризик малий (<3%). Трансплантаційні пацієнти мають вищий ризик розвитку раку шкіри(/handbook/sub/206.html), і Ви повинні дотримуватися запобіжних заходів, щоб захистити себе від сонця

Неврологічні ускладнення

Ви можете відчути дратівливість і мати раптові зміни настрою.

Циклоспорін і такролімус можуть викликати розлади сну, як наприклад безсоння, кошмари або яскраві сни. Ви можете відчути дратівливість і мати раптові зміни настрою, і деякі пацієнти відмічають складність з концентрацією уваги, або запам'ятовуванням. Ви можете помітити, що Ваші руки тремтять або є поколювання у руках і ступнях. Ці побічні ефекти звичайно нетривалі після операції, і в нормі зменшуються, коли доза ліків зменшена.

Психіатричні проблеми

Трансплантаційні пацієнті звичайно можуть чимось турбуватися, або бути подавленим, бо одного дня початкова ейфорія зникає. Зміни в зовнішньому вигляді можуть турбувати деяких пацієнтів, особливо жінок і дітей. Ви можете відчувати неспокій, що Ваше життя не буде таке ж саме після операції і що Ви будете недієздатні, або якось змінитесь. Це може створити проблеми або напругу в сім'ї. Зрозуміти Ваші незвичайні потреби може бути важко для вашого партнера або сім'ї. Щоб допомогти Вам і Вашій сім'ї пристосуватися до життя удома, і щоб підготувати Вас для можливого повернення до роботи або школи, існують консультаційні послуги. Ви повинні контактувати з Вашим лікарем або трансплантаційною командою, щоб таких проблем можна було уникати, або їх вирішувати.

Якість життя

Більшість трансплантаційних пацієнтів вважають, що їх якість життя дуже добра.

Пересадка іншої печінки не подібна зміні двигуна в автомобілі! Вам доведеться зробити деякі пристосування до нової ситуації , як наприклад , прийом ліків щодня і повернення до лікарні для регулярних оглядів. Проте більшість трансплантаційних пацієнтів вважають, що їх якість життя є дуже доброю в порівняння з їх дотрансплантаційним

Станом. Для багатьох людей трансплантація надала цінний другий шанс жити і символізує нове народження.

Зв'язки з Вашою лікувальною Командою

Утримуйте в точності і у відповідності записи ваших медичних даних. Це являється вашим головним обов'язком! Одного дня Ви і Ваш графт печінки пристосуєтеся одне до одного, ціль медичного догля¬ду незабаром стане для вас те ж саме, що для будь-якої іншої здорової людини - попередження хвороби і успішне лікування проблем, що виникають. Зв'язок між вами і вашою трансплант. командою, сімейним лікарем, провізором, і дантистом є вельми важливим для вашого подальшого благополуччя. Переконайтеся, що всі члени лікувальної команди обізнані про вашу трансплантацію, ліки, що ви приймаєте, і запобіжні заходи, що вам доводиться застосовувати, щоб зберегти здоров'я. Майте точний і сучасний запис ваших медичних даних: тиск крові, пульс, будь-які зміни в лікуванні або дозуванні, незначних інфекцій і їх лікування, будь-яких нових симптомів або побічних ефектів.