Костенко Андрій Анатолійович

Соавторы: Саєнко В.Ф., Котенко О.Г.

Трансплантація печінки. Шлях до життя.
Від Інституту Хірургії та Трансплантології АМН України

Введення

При трансплантації печінки, що походить від живого донора, відокремлюється частина печінки з судинами донора, що дозволяє її розмістити в реципієнта, після повного видалення хворої печінки. Пересадка печінки від живого донора виявляється можливою тому, що печінка, на відміну від будь-якого іншого органу тіла, має здатність регенеруватися або рости. Регенерація відбувається в дуже короткий період часу (дні або тижні) і закінчується на 6 або 8 тижнях. Таким чином, коли хірурги резецирують з судинами частину печінки донора та частина, яка залишається, зростає досить швидко і печінка досягає свого первинного розміру.

Які переваги трансплантації печінки від живого донора?

Головна перевага в тому, що коли реципієнт потребує пересадки, йому може бути виконана пересадка без необхідності чекати своєї черги в списку очікування. Стан реципієнтів, які сподіваються на загальний список очікування, зазвичай прогресивно погіршується і вони набагато слабше на момент пересадки. Також в цих пацієнтів можуть виникати захворювання, поки вони чекають трансплантації, і можливо, вони виявляться непридатними для пересадки. Окрім цього, стан пацієнта, що погіршився протягом очікування, можливість ускладнень після пересадки і існування ризику того, що ЇЇ ефективність виявиться гірше в порівнянні з ситуацією,коли б пересадка була виконана своєчасно. При достатній кількості органів померлих донорів не існувало б необхідності пересадки від живого донора. Це право вибору розвинулося, зважаючи на недолік органів.

При родинній трансплантації є додаткова перевага. Пересадка може бути виконаною при підборі відповідного органу. Якість печінки також може бути краще, тому що звичайно живі донори являються дорослими і здоровими людьми, пройшли ретельне медичне обстеження протягом декількох днів або тижнів. Час, протягом якого частина печінки, що трансплантується, знаходиться без крові, - дуже короткий, не більше однієї години. В тому ж випадку, якщо орган вилучається від трупа, дуже рідко можлива пересадка раніше, чим через 6-7 годин.

Яка кількість печінки резецирується в донора?

Резецирується 40-60% печінки донора. Печінка ділиться на праву і ліву частки. Анатомічний розподіл між двома частками дозволяє хірургам розділяти печінку на дві відмінні частини, які можуть функціонувати незалежним способом одна від одної. Права частка розміром близько 60% повного об'єму печінки і це та частина, яка вимагається для пересадки дорослому реципієнту.

Скільки часу проходить між резекцією частини печінки донора і пересадкою реципієнту?

Операція в донора і реципієнта відбувається одночасно. Момент видалення правої частки печінки донора співпадає з повним видаленням печінки реципієнта.

Чи можу я бути живим донором?

Звичайно донор повинен мати вік між 18 і 55 роками. Переваж¬но, щоб донор був той же статури або більше, ніж реципієнт, але іноді донори можуть бути і менше, ніж реципієнт. Донор може мати додаткову вагу. Проте, він може стати кандидатом в донори тільки якщо схудне. Донор не повинен мати ніяких соматичних або психіатричних захворювань. Також він повинен розуміти весь процес донорства, і перш за все ризик, який несе цей вид хірургії. Він повинен слідувати нашим рекомендаціям протягом всього періоду підготовки і перебування в клініці інституту.

Чи потрібно, щоб донор був родичем реципієнту?

Є необхідним, щоб існував родинний зв'язок між донором і реципієнтом, або вони знаходились у шлюбі. Друзі і добровільні донори, чужі хворому реципієнту, не можуть віддавати частину своєї печінки.

Якщо донор є родичем реципієнта - вірогідність відторгнення органу буде меншою?

В опублікованих виданнях описується не менший ризик відторгнення, якщо донор - єдинокровний родич. Відношення між донором і реципієнтом також не відображається на кількості імунодепресантів, які реципієнт одержує після операції. Ймовірно, вони повинні були б бути ідентичними братами-близнятами для того, щоб була дійсна помітна відмінність.

Що має на увазі процес оцінки донора?

Суть цієї оцінки полягає в тому, щоб упевнитися, що донор - здорова людина. Потрібно гарантувати те, що його печінка здорова і відповідного розміру, і що він не має ніяких загальних або психіатричних хвороб, які б передбачали більший ризик або небезпеку для самого донора. Також повинно довести, що не існує ніякого ризику передачі хвороби реципієнту. В решті решт, потрібно упевниться, що донорство було добровільним актом, і, що не існувало ніякого зовнішнього, суспільного, психологічного або економічного тиску на донора.

Чи виключається реципієнт із загального списку очікування протягом процесу підготовки живого донора?

Поки виконується оцінка потенційного донора - не змінюється стан реципієнта в листі очікування пересадки. У будь-якому випадку, якщо з'являється печінка, від живого донора, або від трупа, яка підходить для реципієнта, йому виконується трансплантація.

Процес трансплантації від живого донора має на увазі якийсь прибуток для донора?

Українське законодавство ясним чином визначає те, що в трансплантації від живого донора не повинен бути присутній ніякий економічний розрахунок, а також не передбачена ніяка економічна компенсація для донора. Потрібно відзначити, що нами видається лікарняний лист донору на час його перебування в клініці інституту, а також при необхідності він може бути продовжений по місцю проживання до повного відновлення здоров'я донора.

Дільничий лікар може оцінити мене як кандидата на живого донора?

Ні. Оцінка донора печінки відбувається за допомогою складної техніки і вимагає всебічного аналізу. Якщо донор живе далеко від інституту, деяке обстеження може бути виконано в його місцевості, але він також повинен завершити обстеження в нашому центрі.

Який перший етап в процесі оцінки донора?

Перший крок полягає в тому, щоб знати групу крові донора. Це дослідження просте і може бути виконано звичайним лікарем або в будь-якому центрі заготівлі крові. Повинна бути та ж група, що і в реципієнта або тип «О». Резус фактор крові (Rh) позитивний (+) або негативний (-) не впливає на придатність бути донором.

Що я повинен робити, коли стала відома моя група крові?

Коли з'явилася можливість вважатися вірогідним донором для пересадки печінки від живого донора телефонуєте: (044) 4886181 або 4886000. Ви зможете задати питання і скоординувати свій приїзд в інститут. Під час візиту лікар пояснить програму пересадки від живого донора і буде розмовляти з Вами про потенційний ризик і результати трансплантації, про процедури обстеження в нашому інституті, які є стандартними для центрів трансплантації у всьому світі. Також Вам буде зроблено декілька аналізів крові. Через декілька днів ми обговоримо результати цих аналізів з Вами. Якщо все виявиться нормальним, проводиться другий етап оцінки донора.

Який другий крок оцінки?

Протягом другого етапу оцінки потенційному донору буде зроблено ультразвукове, магнітно-резонансне та ангіографічне дослідження черевної порожнини, щоб зміряти об'єм печінки і розглянути розташування артерій, вен і жовчних проток. Ці дослідження нададуть дуже докладну картину опису печінки і ми зможемо визначати, чи можете Ви бути донором. Також будуть проведені розширені аналізи крові. В подальшому буде виконано розширене обстеження легень і кардіологічне дослідження. В решті решт, Ви познайомитесь з усіма членами трансплантаційної команди. Відповідно до індивідуальних особливостей донора, можуть виявитися необхідними інші консультації або дослідження. В деяких випадках потрібно виконати печінкову біопсію.

Я повинен бути натщесерце перед тим, як виконувати дослідження?

Рекомендується не їсти з ранку перед дослідженнями.

Чи необхідно, щоб моя сім'я прийшла на медичний огляд зі мною?

Бажано, щоб донора супроводжував якийсь член його(її) сім'ї, принаймні в якісь дні обстеження, для того, щоб також він брав участь в процесі оцінки, і для того, щоб він розумів відповідальність до того, як ухвалити своє остаточне рішення. Всі ці медичні огляди дають можливість знати якомога більше аспектів операції. Сім'я донора повинна брати участь в процесі оцінки або бути присутня на останньому медичному огляді до того, як буде виконана операція.

Коли я узнаю, чи зможу я можу бути донором?

Загальна оцінка займає близько чотирьох тижнів. Тільки коли ми маємо всі результати обстеження, ми зможемо повідомити про Вашу можливу участь як донора. Іноді необхідно провести більше медичних досліджень і їх здійснення може затримувати весь процес. Розв'язання про дарування частини печінки - дуже серйозне. Остаточне рішення необхідно ухвалювати після обговорення з сім'єю.

Хто вирішує остаточно, що людина може бути донором?

Після виконання всіх досліджень, команда трансплантологів збереться на консиліум, щоб розглянути їх результати і обговорити медичний стан реципієнта та донора. Команда складається з лікарів організаторів забезпечення, анестезіологів, хірургів, а також інших лікарів, фахівців,які брали участь в оцінці донора. Команда ухвалює рішення, чи можете Ви бути донором. При ухваленні рішення пріоритетним є безпека донора.

Якщо мене вважають придатним щоб бути донором, хто вирішує, коли буде виконана трансплантація?

Команда трансплантації, Ви і реципієнт ухвалюєте це рішення спільно. Лікарі команди визначать найкращий момент для виконання пересадки відповідно до медичного стану реципієнта. Щоб виконати забір частини печінки і трансплантацію, вимагається два операційних зали і дві команди хірургів, медичних сестер і анестезіологів, що вимагає більшої координації. Пропонуємо Вам подивитись відео сюжет о процесі трансплантації,щоб зрозуміти, скільки зусиль потрібує ця операція, від трансплантаційної команди

noflash

Ви - доброволець, який, через свою великодушність, ухвалює рішення подарувати частину своєї печінки, щоб врятувати життя іншої людини. Перед тим, як робити цей акт, важливо зрозуміти, що це пожертвування може врятувати життя вашого родича. Як і в інших людей, після звичайних операцій, так і після трансплантації в реципієнта можуть виникати хвороби – гепатит і рак печінки. Умови вихідного стану реципієнта відомі нам, отже, ми знаємо результати, які можуть очікуватися. Проте, Вам буде прокоментовано медичний стан реципієнта, можливі ускладнення при трансплантації, або в результаті хвороби реципієнта. Ми сподіваємося, що Ви розумієте конфіденційну природу цих розмов. Реципієнт також усвідомлює, що ми потребуємо того, щоб обговорити ці теми з Вами.

Які ускладнення можуть зустрічатися?

Як при будь-якій операції, яка має на увазі використання загальної анестезії, існують можливі ускладнення самої анестезії. Це включає: серцеві ускладнення, порушення мозкового кровообігу або формування тромбів в судинах ніг або легенів. Також існує ризик кровотечі або жовчотечі після операції. Крім того, є вірогідність того, що частина печінки, що залишилася, не регенерує, і Ви будете потребувати термінової пересадки. Навіть існує ризик того, що Ви можете померти. Хоча ці ускладнення достатньо рідкісні, ми маємо усвідомлювати, що вони трапляються, і ми їх обговоримо з Вами більш детально в процесі оцінки майбутньої операції. Найчастіші ускладнення цього типу операції - невеликі жовчотечі з частини печінки, що залишилася, невеликі інфекції хірургічної рани, і порушення шлунково-кишкового тракту, уповільнення травлення шлунку і, іноді, нудота або діарея, які звичайно проходять через тиждень.

Мені будуть переливати кров протягом пересадки?

Необхідність виконувати переливання крові протягом цього типу операції - рідкісна, хоча вона може виявлятися потрібною. Тому ми пропонуємо, щоб Ви здали власну кров за 2-4 тижні до того, як буде виконана трансплантація. Так, якщо вимагається переливання компонентів крові, ми зможемо використовувати Вашу власну кров і таким чином, Ви не будете піддаватися можливому ризику переливання крові від іншої людини.

Чи необхідно припиняти палити?

Ми радимо, щоб донор припинив палити, навіть якщо він палить мало. Завзяті курці виявилися непридатними для донорства, зважаючи на збільшення ризику ускладнень у них.

Чи потрібно припиняти вживання алкоголю?

Якщо Ви будете донором печінки, було б краще, щоб Ви припинили пити. Якщо Ви у минулому вживали алкоголь, дуже важливо повідомити лікарів про це. Вживання алкоголю не виключає можливості бути донором. Проте, можливо, що буде необхідно, виконати печінкову біопсію щоб перевірити, чи не була нанесена шкода печінці.

Чи потрібно припиняти проводити яке-небудь лікування перед оцінкою або операцією?

Ви не повинні припиняти проводити призначене лікування без дозволу лікаря. Ви не повинні приймати аспірин або гормони протягом 7 днів перед печінковою біопсією або операцією. Ці препарати впливають на здатність крові згущуватись і призводять до більш високого ризику кровотеч. При необхідності можливий прийом парацетамола. Він рекомендується жінкам, які припинили приймати протизаплідні препарати або таблетки, пов'язані з гормонозаміщувальною терапією через високий ризик формування тромбів протягом післяопераційного періоду.

Який час необхідно не працювати?

Вам буде потрібно, принаймні, мінімум від 4 до 6 тижнів, щоб відновитися після операції.

Чи вважається запалення або нагноєння в рані як зниження працездатності?

Так, воно може трактуватися як тимчасове зниження працездатності протягом всього часу до загоєння рани.

Який розмір рани? Вона велика?

Рана значна і представляє собою вертикальний розріз з продовженням на рівні пупка в поперечному напрямі.

В мене шрам залишиться?

Так. В більшості випадків, рана заживає швидко, залишаючи тонкий шрам, який зникає з часом, але у будь-якому випадку він завжди буде помітним. Якщо приєднується інфекція, можливо, буде широкий шрам, який виявиться більш помітним. В деяких випадках розвивається гіпертрофічний рубець. Це - результат регенерації шкіри, яка виробляє такий рубець. Це може бути виправлено пластичною операцією.

Чи буде біль після втручання?

На жаль, ви будете трохи відчувати біль після втручання. Лікування може полегшити стан, але невеликий біль можливий протягом, принаймні, першого тижня. З кожним днем біль буде зменшуватися, але більшість донорів нас повідомляє про те, що вони відчували незручності протягом 2-4 тижнів після операції. Основні препарати, що використовуються для того, щоб полегшувати біль, метаболізуються печінкою. Оскільки об'єм печінки буде меншим після операції, ми будемо стежити, щоб вона не отримувала дуже багато препаратів, які можуть викликати побічні ефекти. Більшість препаратів проти болю може впливати на дихальну і кишкову функції. Ми будемо шукати баланс щодо лікування від болю : щоб воно було зручним, але не усипляючим, для того, щоб Ви змогли виконувати вправи глибокого дихання, підійматися і ходити. Звичайно ми використовуємо епідуральну анестезію, яка виконується для знеболення під час операції та після неї. Анестезіолог обговорить це з Вами перед трансплантацією. Ви зможете продовжувати лікування проти болю і удома.

Я повернуся до нормального життя після втручання?

За відсутності ускладнень, ми сподіваємося, що життя повернеться до норми за період близько 3 місяців після пересадки. Ми не передбачаємо довгострокових ускладнень, але оскільки ця операція являється новою, ми не можемо надати результати довгострокового післяопераційного дослідження донорів печінки.

Коли я смогу знов мати сексуальні відносини?

По наявному досвіду можна сказати, що потрібно утриматися від сексуальних відносин протягом декількох тижнів до тих пір, поки не будете відчувати себе більш здоровим і мати більше сил.

Через який час жінці можна завагітніти?

Не існує остаточної відповіді на це питання, але ми рекомендуємо, щоб жінка утрималася від вагітності протягом 3-6 місяців після операції.

Коли я можу знов приймати протизаплідні препарати або гормонзамісну терапію?

Рекомендується почекати мінімум 3 місяці після операції.

Скільки часу необхідно для того, щоб печінка відновила свій початковий об'єм?

Печінка майже відразу починає регенерувати. Очевидно, цей процес досягає максимуму на перших двох тижнях після операції. В З місяці печінка за звичай повертається до її початкового, або майже нормального розміру.

Чи можна знов пожертвувати частину моєї печінки іншій людині в майбутньому?

У жодному випадку не можна знов віддавати частину печінки.

Я зможу водити машину після операції?

Ми радимо не водити автомобіль протягом перших 2-3 тижнів після пересадки. Перед тим, як знов сісти за кермо, потрібно бути фізично сильним, наскільки це необхідно, мати нормальну реакцію, не відчувати біль в животі або інші незручності. Також, ви не повинні приймати ніяких ліків тому, що вони можуть впливати на стан роботи мозку.

Коли можна знову робити зарядку?

Відразу, як прокинетеся після наркозу потрібно починати робити «вправи». Буде необхідно глибоко дихати , щоб повітря проходило через всі ділянки легенів. Це допоможе запобігти розвитку пневмонії. Також потрібно починати робити вправи для м'язів ніг, роблячи періодично згинання і розгинання. Вам допоможуть встати з ліжка в перші 24-48 годин після операції для того, щоб ви трохи посувалися. Ходьба - важлива процедура для досягнення повного відновлення. Щодня вимагається небагато більше рухатися. Ходьба після операції допоможе запобігти таким ускладненням як тромби в судинах ніг, запалення судин, застійна пневмонія, а також зміцнить м'язи. Продовжувати щодня займатися ходьбою потрібно і тоді, коли Ви повернетеся додому. Необхідно пам'ятати, що головна ціль полягає в тому, щоб повністю відновити здоров'я в період 2-3 місяців.

Коли можна піднімати тягарі, «бігати підтюпцем», плавати і т.д.?

Потрібно уникати підняття ваги протягом перших 4 тижнів після того, як заживе рана черевної стіни. Ви не повинні піднімати вагу більше 5-10 кілограмів. Якщо 4 тижні опісля операції ви відчуєте себе добре і уникнули післяопераційних ускладнень, ви можете повертатися до нормальної життєдіяльності, займатися плаванням, бігом підтюпцем, аеробікою, їздити на велосипеді, і т.д. Необхідно починати з малих навантажень і збільшувати силу м'язів поступально. Потрібно бути обережним з вправами для живота і починати з мінімальних навантажень з невеликою кількістю повторень, щоб нарощувати силу поступово.

Коли можна йти у відпустку або подорожувати літаком ?

Ви не повинні організовувати ніяких подорожей за межі країни протягом перших 4 тижнів, і було б бажаним почекати з цим 8-12 тижнів після здійснення пересадки. Якщо Ви хочете повернутися до-дому - це можна буде зробити через 2-4 тижні, залежно від стану здоров'я. Важливо пам'ятати, що, якщо є підозра на яке-небудь ускладнення, необхідно повернутися в інститут для обстеження, і для отримання належного догляду.

Чи завжди здійснюється запланована пересадка?

На жаль, можливі умови, які змінюють заплановану програму. Стан реципієнта може ставати таким, коли не можливо виконати трансплантацію. В реципієнта може розвиватися інфекція, або інше ускладнення, яке буде вимагати лікування, перед тим, як виконати пересадку.

Коли я зможу їсти і пити після пересадки?

Як тільки кишечник знов почне функціонувати, можна починати пити і їсти. Кишкові шуми - сигнал, після якого можна починати пити воду. Якщо ви не відчуваєте нудоту або блювоту після пиття води, можна приймати рідку їжу, з поступовим переходом до нетвердої їжі, і потім, через 2 дні, до нормальної дієти. В деяких пацієнтів, повернення до нормальної дієти не відбувається так швидко. Звичайно протибольове лікування дещо гальмує відновлення нормальної роботи шлунку і кишечнику.

Чи будуть в мене зонди або трубки після втручання?

Ви будете мати два внутрівенні катетери протягом операції і після неї для того, щоб ми змогли вводити ліки і рідини. Один з цих катетерів буде використаний для того, щоб вводити знеболюючі препарати після пересадки. Також буде встановлений сечовий катетер, щоб контролювати функцію нирок. Це значить також, що не буде необхідності йти в туалет відразу ж після трансплантації. Також можливо, що буде встановлено одна або дві дренажні трубки в черевній порожнині для дренування крові або жовчі, які можуть виділятися після пересадки. Всі ці трубки і внутрівенні катетери будуть видалені через 2-4 дні.

Я буду одержувати ін'єкції проти болю?

Ми використовуємо декілька методів для того, щоб полегшити післяопераційний біль. Іноді анестезіолог вводить епідуральний катетер, щоб блокувати біль прямо в спинному мозку. Крім того, відразу після операції будуть вводитися сильнодіючі знеболюючі, які через деякий час будуть замінені на протизапальні анальгетики.

Чи потрібно повертатися в клініку інституту для медичних оглядів?

Регенерація печінки - це такий процес, який потрібно контролювати. Тому спочатку ми будемо спостерігати за нею, щоб упевнитися, що все гаразд. Ви повинні приходити для контролю і обстеження разу 10 днів і кожного місяця протягом перших трьох місяців. Необхідно пройти УЗІ печінки або КТ раз на 3 місяці і далі раз на рік, щоб підтвердити нормалізацію розміру печінки, а також пройти основні дослідження крові. Залежно від загального стану будуть заплановані наступні візити, або вони будуть відмінені.

Як довго донору потрібно залишатися поблизу клініки інституту після трансплантації?

Потрібно буде знаходитися поблизу клініки інституту протягом 2 або 3 тижнів після виписки. Також необхідно прийти, якщо Ви маєте якусь проблему із здоров'ям протягом періоду відновлення.

Чи потрібно приймати які-небудь ліки ,пожертвувавши частину печінки?

Ви не буде мати потреби ні в якому лікуванні, окрім знеболюючих. Якщо приєднається інфекція рани - необхідно буде одержувати деякі антибіотики.

Чи буде мені потрібна медична допомога, коли я вийду з лікарні?

Хоча операція велика і Ви будете стомлені і ослаблені, ймовірно, не буде необхідності в допомозі медичного персоналу удома. Друг або родич повинен доставляти покупки або може доставляти їжу і, загалом, бути поряд, якщо у вас виникнуть які-небудь труднощі, або щоб привести вас в клініку інституту для медичного огляду.

Коли знімуть шви?

Звичайно шви знімають протягом 10 днів після операції.

Чи я маю потребу як донор в якій-небудь підготовці перед операцією?

Медичне обстеження, яке ми проводимо потенційним донорам досить ретельне. Коли оцінка завершена, то буде ухвалено рішення про необхідність додаткових досліджень. Потрібно буде здати кров за 2 або 4 тижні перед операцією. Можливо також, що буде необхідно повторити деякі аналізи крові, якщо попередні аналізи були виконані більш ніж за З0 днів до дати трансплантації. В день перед пересадкою ми проведемо останній огляд і відповімо на будь-яке питання, яке у вас є.

Чи повинен я дотримувати спеціального режиму (дієти) перед операцією?

Ні. Ви можете їсти і пити все до полудня перед трансплантацією. Немає необхідності спеціально приймати проносне. Якщо ви приймаєте будь-яке лікування, ми будемо говорити про це під час Вашого останнього візиту. Вам не можна буде вживати алкоголь протягом 3 місяців перед операцією. Пам'ятайте, що якщо Ви приймаєте протизаплідні, або яку-небудь гормональну замісну терапію - ви будете повинні припинити її за 3 місяці до операції. Ви не повинні приймати аспірин за 7 днів до операції.

Чи буду я госпіталізований за 2 дні до операції?

Так. Необхідно знаходитися в найкращих психологічних умовах, і для цього ми госпіталізуємо Вас за 2 дні. Залежно від стану реципієнта він буде госпіталізований завчасно, щоб підготувати його до трансплантації.

Що я повинен узяти з собою?

Приносьте мінімальну кількість побутових приладь. Ви не повинні приносити дорогі речі.