Костенко Андрій Анатолійович

Соавтори: Саєнко В.Ф., Зограб’ян Р.О., Черенько С.М.

Інформаційна брошура для пацієнтів з трансплантацією нирки
Від Інституту Хірургії та Трансплантології АМН України

Під час перебування в стаціонарі пацієнт починає звикати до свого нового стану. Поступове збільшення навантажень під спостереженням лікаря дозволяє пацієнту відчути свої можливості. Література, яку він отримує, надає повну інформацію про подальший образ життя і небезпеку, яка може очікувати його за межами клініки. Пацієнт заводить свій власний журнал, куди регулярно вносить записи про прийом ліків, самопочуття й ін. Такий журнал є своєрідним заочним спостереженням у лікаря, оскільки при наступній зустрічі в лікарні він зможе робити висновки про стан пацієнта, керуючися цими записами. За місцем проживання пацієнта буде прикріплено у районній лікарні до нового лікаря, який з цього часу буде вести спостереження.

Спочатку після виписки з лікарні необхідно буде досить часто приїжджати на обстеження (близько 1 разу на місяць). Згодом періоди між обстеженнями подовжаться. Однак це означає, що доля нового органа ввірена до рук пацієнта, і він повинен відповідально до цього поставитись. Згодом пацієнт навчиться розрізняти незначні прояви нездоров'я від більш серйозних. Підвищення температури, високий тиск, виразне зменшення кількості сечі можуть бути симптомами інфекції, що з'явилася, чи реакції відторгнення трансплантата. Тому необхідно докладно описувати своєму лікарю всі подібні прояви, щоб той мав перед собою повну картину можливого захворювання.

Після виписки з лікарні збереження успішних результатів пересадження найбільшою мірою буде залежати від самого пацієнта. У залежності від способу мислення і сили волі пацієнт опиняється в різних пунктах між «дозволити собі «усе» чи «не дозволити «нічого». Зрозуміло, деякі рутинні операції (своєчасний прийом ліків, регулярні фізичні вправи) повинні міцно закріпитися у Вашому щоденному графіку. Але потрібно пам'ятати, що це ціна здоров'я і свободи. Така незрівнянно низька плата за збереження Вашого життя, тепер уже незалежного від діалізного апарата.

Як для будь-якої людини, здоровим способом життя будуть називатися правильне харчування, достатній час для сну і прогулянок на свіжому повітрі. Вільний час, що незмінно з'явиться у Вас у великій кількості, часто народжує нове хоббі чи відновлення інтересу до старого захоплення.

Харчування

Щоб не збільшувалася вага, необхідно обмежити споживання солі і цукру , більш того, вага тіла і рівень вмісту цукру в крові має бути постійно контрольований. Необхідно, порадившися з дієтологом, скласти збалансовану дієту, що повинна складатися, в основному, із фруктів, овочів, хліба і хлібопекарських виробів з низьким вмістом солі, нежирного молока і кисломолочних продуктів з високим вмістом кальцію, а також пісного м'яса, риби, птаха й інших продуктів харчування, багатих протеїном.

Крім того, рекомендується щодня контролювати свою вагу, утриматися від вживання солодкого в перервах між прийняттям їжі. Бажано, щоб у Вашому раціоні переважали фрукти й овочі, тому що вони містять мінімальну кількість калорій.

Утримайтеся від вживання сирів, виготовлених з непастеризованого молока й тих, що мають цвіль.

Продукти повинні бути завжди свіжими, тому намагайтеся купувати тільки ту їхню кількість, яка необхідна Вам в денному раціоні.

Прийняті Вами кортикостероїди сприяють утриманню солі в організмі. Це, у свою чергу, призводить до нагромадження води і збільшенню артеріального тиску.

У багатьох пацієнтів зі зниженою функцією нирки, як і в хворих з пересадженою ниркою є схильність до підвищення в крові рівня калію. У зв'язку з цим бажано виключити з харчового раціону продукти з високим його вмістом, зокрема, банани і шпинат.

Якщо Ви помітили, що набираєте вагу більше одного кілограму на день чи два на тиждень, негайно проінформуйте лікаря, тому що це може бути однією з ознак порушення функції трансплантата.

Рідина

Рекомендується випивати в день у холодну пору року 1-1,5, а влітку до 2 і більше літрів води, що є оптимальною кількістю рідини, необхідної для нормальної роботи пересадженої нирки.

Дуже корисний також трав'яний чай, пастеризоване нежирне молоко і кип'ячена мінеральна вода з невисоким вмістом солей.

Алкоголь доведеться виключити. Крім шкоди пересадженій нирці, дія алкоголю призводить також до поразки печінки значно швидше, ніж у здорової людини.

Для тих, хто не може втриматися від вживання алкоголю через слабкість сили волі, можна дати пораду: якість алкогольних напоїв повинна бути незаперечною, а кількість обмежитись 100 грамами на добу.

У зв'язку з тим, що алкоголь сприяє більш швидкому метаболізму циклоспорина А в печінці, необхідний додатковий прийом препарату в дні вживання алкоголю з розрахунку на кожні 1 мл прийнятого алкоголю 1 мг циклоспорина А додатково до добової дози.

Фізичні вправи

Рекомендується постійно проводити фізичні вправи. Поліпшуючи самопочуття і піднімаючи настрій, регулярні вправи значною мірою сприяють контролю над вагою тіла.Необхідно постійно тримати себе в гарній фізичній формі. Програма фізичних вправ повинна бути погоджена з Вашим лікарем. Не рекомендується проводити фізичні вправи в періоди нездужань.Мінімум через три місяці можна включати такі види фізичних вправ, як плавання, теніс, використання велотренажера, бігової доріжки й інші.

Зміна зовнішнього вигляду

Необхідно відзначити, що дія кортикостероїдів, може позначатися на змінах шкіри, особливо шкіри обличчя, шиї і плечів. Бажано тричі в день мити ці частини тіла бактерицидним м'яким милом. Жінкам при необхідності нанесення і видалення макіяжу рекомендується використовувати тільки натуральні косметичні засоби, а для миття тіла - м'які гелі для душу.

Кортикостероїди справляють недобрий вплив на стан волосся, у зв'язку з цим рекомендується використовувати шампуні і кондиціонери на натуральних компонентах.

Іншим побічним ефектом імуносупресивної терапії є посилення росту волосся на обличчі. Особливо це турбує жінок. Для їхнього видалення дозволяється використовувати депілятори і різні спеціальні косметичні засоби.

Водіння автомобіля

При пересуванні на автомобілі завжди використовуйте ремінь безпеки, навіть якщо Ви почуваєте при цьому дискомфорт. Використання ременя безпеки не призведе до ушкодження нирки.

Утримання домашніх тварин

Утримання домашніх тварин, птахів, рептилій хворим з пересадженою ниркою не рекомендується в зв'язку з підвищеним ризиком інфекції.

Маючи постійний контакт із домашніми тваринами, Ви знаходитеся в контакті з їхньою шерстю, екскрементами й інфекціями, що можуть бути джерелом багатьох захворювань

Гігієна

Стежте за станом операційного шва, обробляйте його дезинфікуючими розчинами, регулярно мийте з використанням бактерицидного мила. Якщо спостерігаються які-небудь незвичайні зміни - припухлість, почервоніння, виділення рідини, - намагайтеся якнайшвидше поінформувати про це свого лікаря.

Постійно виконуйте вологе прибирання приміщень, особливо ванної кімнати і кухні, мийте холодильник зі спеціальним дезинфікуючим розчином, регулярно змінюйте постільну білизну. Регулярно мийте руки, приймайте душ з бактерицидним милом чи миючим засобом, частіше змінюйте рушник.

Дотримуйтеся загальних правил гігієни особливо ретельно. Пам'ятайте, що Ви більшою мірою сприймаєте атаки з боку інфекції. Жінкам у період менструації варто особливо уважно поставитися до питань гігієни, тому що в ці дні ризик інфекції особливо великий.

Сексуальні відносини

Якщо Ви почуваєте себе добре, то можете повернутися до статевого життя після виписки з лікарні. Варто звернути особливу увагу на існування інфекцій, що передається статевим шляхом, тому що вони безпосередньо загрожують пересадженій нирці. Цілуватися корисно за умови, що партнер не має інфекцій, наприклад, застуди, герпеса. Важливо, щоб кожний партнер мив інтимні місця з милом і водою до і після статевого акту. Необхідно також відзначити, що медикаменти, що застосовуються при імуносупресивній терапії, у багатьох випадках змінюють дію пероральних контрацептивів. Найбільш оптимальним методом запобігання від небажаної вагітності визнано використання презервативів. Жінкам, крім того, необхідно регулярно консультуватися з гінекологом.

Паління

Паління пацієнтам, що перенесли операцію трансплантації, абсолютно протипоказане. Крім того, що воно протипоказане всім людям без винятку, до особливо пагубних наслідків воно може призвести в хворих з пересадженою ниркою, тому що впливає на дію прийнятих ліків. Значно зростає несприятливий вплив на нирку в зв'язку з впливом на неї токсинів, що попадають у кров у результаті паління.

Відмовтеся від паління! Пам'ятайте, що запеклим курцям краще відмовитися від паління одразу, а якщо ще не сформована стійка психологічна залежність - поступово. При підвищеній дратівливості, збудливості,почутті тривоги бажано вживати настоянку валеріани й інші заспокійливі, а при кашлі - відхаркувальні засоби. Вони також будуть сприяти виведенню токсичних сполук і якнайшвидшій адаптації організму в умовах відмовлення від паління.

Пийте більше води. У харчуванні не слід вживати гостру, солодку чи солону їжу, тому що це може спровокувати паління. Слід особливо зазначити, що паління призводить до зменшення рівня РН у крові, що додатково погіршує самопочуття пацієнта після трансплантації нирки.

Народження дитини

Народження дитини в жінок, що перенесли трансплантацію нирки, не є неординарною подією.

Що стосується чоловіків, при гарному стані здоров'я і нормальному функціонуванні пересадженого органа вони без особливого ризику можуть одружуватися і мати дітей у тому випадку, якщо мати майбутньої дитини - абсолютно здорова жінка. На світ з'являються здорові діти. У більшості спостережень спадкоємної поразки нирок у дітей немає. Є багато прикладів таких шлюбів і народження дітей.

Що стосується жінок, то вони знаходяться в зоні набагато більшого ризику. Це пов'язано з можливим розвитком нефропатії трансплантата внаслідок збільшення навантаження на пересаджений орган. Одночасно існує великий ризик народження імунологічно ослабленої дитини.

Відновлення менструального циклу в більшості жінок відбувається протягом декількох місяців після операції, однак говорити про можливе народження дитини можна не раніше, ніж через два роки.

При бажанні мати дитину жінці з пересадженою ниркою необхідно проконсультуватися з лікарем. Вагітність у таких пацієнток відбувається під постійним спостереженням з боку лікарів-трансплантологів і акушерів-гінекологів. При цьому необхідно постійно стежити за функцією і здоров'ям0пересадженої нирки, оберігати себе від можливих інфекц2щ{. тому що дози імуносупресивних препаратів у випадку важності будуть знижені

Купання, відпочинок

Вам необхідно уникати контакту з прямими сонячними промінням в зв'язку з підвищеною небезпекою виникнення онкологічних захворювань, зокрема, новоутворень шкіри. Це пов'язано з тим, що в хворих після пересадження нирки знижується імунітет, і вони більш піддані несприятливому впливу ультрафіолету.

У сонячну погоду рекомендується користуватися захисним кремом і лосьонами. Намагайтеся знаходитися переважно у тіні, а після купання не забувайте повторно наносити захисний крем.

Пам’ятайте, що, крім прямого впливу, ультрафіолет відбивається від води, снігу і піску. Категорично забороняється відвідування солярію.

Якщо Ви помітили незвичайні зміни кольору шкіри чи її пігментацію, негайно в поінформуйте про це свого лікаря.

Професійна діяльність

Внаслідок прийому імунодепресантів з'являються деякі обмеження. Вони пов'язані з необхідністю створення дбайливих умов для нової нирки на робочому місці: помірний клімат, чистота приміщення, зниження припустимих фізичних навантажень. Найбільш прийнятна офісна робота, де негативних впливів можна уникнути. З огляду на всі рекомендації, варто пам'ятати, що поновлення соціальної значущості є дуже важливим фактором післяопераційної реабілітації. Тому потрібно прагнути повернутися в суспільство повноцінним членом, вибравши собі нову професію чи відновивши колишній вид діяльності. Про дату початку роботи варто порадитися зі своїм лікарем.

Рослини

Кімнатні рослини також не рекомендовані в зв'язку з небажаністю контакту з бактеріями і мікроорганізмами, що живуть у ґрунті .

Водяні рослини мають перевагу, проте їх не слід тримати на кухні чи у ванній кімнаті. За цими ж причинами Вам не варто займатися роботами в саду, особливо першого року після операції. Надалі ж намагайтеся уникати участі в роботах, де має місце контакт із ґрунтом.

Термін служби трансплантата

Реакція відторгнення трансплантата залежить від особливостей організму, а також від якості і мудрості післяопераційного догляду за собою. У випадку якщо нирка не «налагодить життя» зі своїм новим власником, Вам доведеться повернутися на діаліз.

У той самий час є ряд пацієнтів, що прожили з пересадженою ниркою більше 20 років. Зараз середня тривалість успішної роботи трансплантата складає 5-6 років, близько 90% пацієнтів залишають клініку з органом, що задовільно функціонує, і біля 80% з них через рік демонструють добру функцію нирки.

Можливість повторних пересаджень

Якщо пересаджена нирка втрачає свою функцію, пацієнт знову повертається на діаліз. Тепер при бажанні пацієнта разом з лікарями буде встановлюватися можливість повторного пересадження органа. При цьому підготовка буде аналогічна підготовці до першого пересадження. Не має великих відмінностей також в післяопераційному періоді. Якщо пацієнт уже має два трансплантати, один буде вилучений для звільнення місця третьому.