Костенко Андрій Анатолійович

Соавтори: Саєнко В.Ф., Зограб’ян Р.О., Черенько С.М.

Інформаційна брошюра для пацієнтів з трансплантацією нирки
Від Інституту Хірургії та Трансплантології АМН України

Тут наведено тільки декілька питань, які можуть турбувати донора перед прийняттям рішення. Докладніше читайте тут

Які переваги трансплантації нирки від живого донора?

Головна перевага в тому, що реципієнту може бути виконана пересадка у зручний для нього і донора час. За період очікування на трупний орган стан пацієнта може погіршитись; це додає можливості виникнення ускладнень після пересадки і ризику зменшення ефективності в зв'язку з цим. При родинній трансплантації є ще одна важлива перевага - якість нирки може бути кращою, тому що звичайно живі донори є дорослими і здоровими людьми, що пройшли ретельне медичне обстеження протягом декількох днів або тижнів. Варто пам'ятати, що час, протягом якого нирка, що трансплантується, знаходиться без крові, дуже короткий. В разі вилучення органу від трупа рідко можлива пересадка раніше ніж через 6-7 годин. У випадку родинної трансплантації ця проблема також відсутня.

Скільки часу проходить між нефректомією донора і пересадкою реципієнту?

Операція в донора і реципієнта відбувається одночасно.

Який перший етап в процесі оцінки донора?

Перший крок - визначення групи крові донора. . Це дослідження просте і може бути виконано звичайним лікарем або в будь-якому центрі заготівлі крові. Повинна бути та ж група, що і в реципієнта або тип «О». Резус фактор крові (Rh) позитивний (+) або негативний (-) не впливає на придатність бути донором.

Який другий крок оцінки?

Необхідно перевірити стан нирки і розглянути розташування артерій і вен. Пов'язані з цим дослідження нададуть дуже докладну картину опису нирки, і ми зможемо визначити, чи можете Ви бути донором. Також будуть проведені розширені аналізи крові. В подальшому буде виконано розширене обстеження легень і кардіологічне дослідження. Врешті-решт, Ви познайомитесь з усіма членами трансплантаційної команди. Відповідно до індивідуальних особливостей донора можуть виявитися необхідними інші консультації або дослідження. В деяких випадках потрібно виконати біопсію нирки.

Які ускладнення можуть зустрічатися?

Як за будь-якої операції, яка потребує використання загальної анестезії, існують можливі ускладнення: серцеві ускладнення, порушення мозкового кровообігу або формування тромбів в судинах ніг або легенів.

Чи потрібно припиняти проводити яке-небудь лікування перед оцінкою або операцією?

Ви не повинні припиняти проводити призначене лікування без дозволу лікаря. Ви не повинні приймати аспірин або гормони протягом 7 днів перед нирковою біопсією або операцією. Ці препарати впливають на здатність крові згущуватись і призводять до більш високого ризику крововиливу. При необхідності можливий прийом парацетамола. Він рекомендується жінкам, які припинили приймати протизаплідні препарати або таблетки, пов'язані з гормонозаміщувальною терапією через високий ризик формування тромбів протягом післяопераційного періоду.

Чи потрібно повертатися до клініки Інституту для медичних оглядів?

Робота нової нирки - це такий процес, який потрібно контролювати. Тому спочатку ми будемо спостерігати за нею, щоб упевнитися, що все гаразд. Ви повинні приходити для контролю і обстеження раз на місяць протягом перших трьох місяців. Необхідно періодично проходити певні обстеження, щоб підтвердити нормалізацію роботи нирки, а також пройти основні дослідження крові. Залежно від загального стану будуть заплановані наступні візити, або вони будуть відмінені.

Як довго донору потрібно залишатися поблизу клініки Інституту після трансплантації?

Потрібно буде знаходитися поблизу клініки Інституту протягом 2 або 3 тижнів після виписки. Також необхідно прийти, якщо з'являться якісь проблеми зі здоров'ям протягом періоду відновлення.

Коли знімуть шви?

Звичайно шви знімають протягом 10 днів після операції.

Чи я маю потребу в якій-небудь підготовці перед операцією?

Медичне обстеження, яке ми проводимо потенційним донорам, досить ретельне. Коли оцінку завершено, ухвалюється рішення про необхідність додаткових досліджень. Потрібно буде здати кров за 2 або 4 тижні перед операцією. Можливо також, що буде необхідно повторити деякі аналізи крові, якщо попередні аналізи були виконані більш ніж за ЗО днів до дати трансплантації. В день перед пересадкою ми проведемо останній огляд.