У зоні особливої уваги: антибіотик-асоційована діарея

 

 

 

АНТИБІОТИК-АСОЦІЙОВАНА ДІАРЕЯ

Сучасну медицину неможливо уявити без антибіотиків. Однак, поряд з багатьма незаперечними корисними якостями антибіотиків, їх застосування часто супроводжується побічними ефектами. Один з найбільш частих симптомів - антибіотик-асоційована діарея (ААД)

Сумні наслідки

Про ААД може йти мова, якщо на фоні прийому антибактеріальних препаратів має місце не менше трьох епізодів неоформленого стула протягом двох або більше днів. Симптоми ААД у більшості пацієнтів виникають під час лікування антибіотиками, а у 30% хворих через 1-10 дні після його припинення.

Частота появів ААД залежить від виду антибіотика і становить 2-30%. Незважаючи на те, що практично всі антибіотики можуть викликати діарею, є і найбільш «злісні винуватці»: кліндаміцин, амоксицилін, потенційований клавулановою кислотою, ампіцилін, еритроміцин, кларитроміцин (І.В. Маєв, А.А. Самсонов, М.М. Голубєв, 2007).

Принципово важливо виділяти дві форми ААД, які істотно розрізняються не лише за механізмом розвитку, але й за клінічними проявами, а також прогнозом:

- Ідіопатична ААД;

- Діарея, обумовлена мікроорганізмом Clostridium difficile (псевдомембранозний коліт, що складає 10-20% всіх ААД) (О.І. Костюкевич, 2009).

Основним і часто єдиним симптомом ідіопатичної ААД є рідкий стул, зазвичай без підвищення температури тіла і лейкоцитозу. Іноді порушення стулу супроводжуються больовим абдомінальним синдромом, що пов'язаний із посиленням моторної активності кишечника.

Мікрофлора в небезпеці

Однією з головних причин ідіопатичною ААД є дисбіоз - зміна кількісного та якісного складу, а також властивостей кишкової мікрофлори. Справа в тому, що при призначенні антибіотиків вкрай рідко враховується їх вплив на мікробіоценоз кишечнику, що призводить до пригнічення росту не лише патогенних мікроорганізмів, але й нормальної мікрофлори (Е.Д. Дука, С.А. Крамарєв, 2007).

дисбиоз

Дисбіоз приводить до зниження колонізаційної резистентності та активного розмноження мікроорганізмів, що є нечутливими до застосовуваного антибіотику. Ризик розвитку дисбактеріозу підвищується в умовах тривалої антибактеріальної терапії (більше 10 днів), частого прийома антибіотиків, а також при вживанні препаратів низької якості та/або неправильному режимі їх вживання.

Труднощі терапії

У більшості випадків діарея припиняється самостійно після відміни препарату, який спровокував її розвиток. Однак іноді потрібне додаткове лікування. Якщо головним механізмом діареї є зміна мікрофлори, лікарі призначають пре-і пробіотики. У той же час, корекція дисбіозу при ААД часто не дає бажаного ефекту. Це пов'язано з тим, що бактерії, які входять до складу пробіотиків, погано виживають в організмі. Лакто-і біфідобактерії, що потрапляють в організм з пробіотиками, гинуть під впливом токсинів, які продукуються умовно-патогенною флорою. Клініко-експериментальні дослідження показали, що ще до того, як пробіотики потрапляють у кишечнк, вони втрачають до 90% своєї активності під дією шлункового соку і жовчі. Крім того, вихід з анабіозу у біфідобактерій становить 7-8 годин, а у лактобактерій - 5 годин, тому очевидно, що в умовах діареї вони просто не встигають закріпитися в кишечнику. І, нарешті, частою причиною дисбіозу і ААД є гриби роду Candida, а пробіотики практично не мають антагоністичної дії до даних мікроорганізмів.

Як наслідок - тривале лікування, необхідність застосовувати різні додаткові препарати, хронізація процесу, удорожчання терапії.

Для лікування і профілактики

Еліміналь гель Элиминаль гель

Ефективною альтернативою пробіотикам при ААД є застосування комбінованих препаратів, що містять кремнієві сорбенти у поєднанні з натуральним пребіотиком лактулозою. Так, одним з новітніх комплексних засобів, які дозволяють в максимально короткі терміни і без неприємних побічних ефектів впоратися з дисбактеріозом, є «Еліміналь Гель». До складу препарату входить високоактивний кремнієвий сорбент і натуральний пребіотик лактулоза.

«Еліміналь гель» зарекомендував себе як ефективний засіб для усунення шлунково-кишкових розладів - діареї, здуття, важкості, нудоти.

Препарат має виражену сорбційну дію - вибірково зв'язує і виводить з організму токсини, алергени, продукти життєдіяльності патогенної мікрофлори. Також «Еліміналь гель» пригнічує зростання і розвиток патогенної та умовно-патогенної мікрофлори, і, на відміну від пробіотиків, активний проти грибів роду Candida.

Натуральний пребіотик лактулоза, що входить до складу «Еліміналь гель», є селективним субстратом для нормальної мікрофлори кишечнику. Таким чином він сприяє колонізації кишечника біфідо-і лактобактеріями, активує процеси росту і відновлення власної захисної мікрофлори кишечника. За даними досліджень, під дією препарату кількість власних біфідо-і лактобактерій збільшується на 30%.

До того ж «Еліміналь гель» забезпечує захист і сприяє регенерації - відновленню цілісності - слизових кишечника, які пошкоджуються під дією бактеріальних токсинів.

Препарат рекомендований як для лікування ААД та дисбіозу, так і для профілактики цих захворювань з перших днів антибіотикотерапії.

На правах рекламы