Здравствуйте!Я на 24й неделе беременности хочу попринимать вит Е- у меня очень лопаются пятки и...

Здравствуйте!Я на 24й неделе беременности хочу попринимать вит Е- у меня очень лопаются пятки и вообще кожа очень сухая. но не знаю какую дозу брать и вообще можно ли мне его принимать...спасибо

Ответы врачей 2

30776
Березовская Елена Петровна
акушер-гинеколог
Адрес: Mount Sinai Hospital , clinical research coordinator, director
Телефон: 000-000-000
Может помочь такая комбинация (усть примеры из своей практики) актиоксидантов: витамин Е по 400 ИЕ и витамин С по 1000 мг. Но вот недавно у меня были две беременные, у которых был ужасный зуд беременных. Я предложила им изотоническу форму ОРС-3 (потенциальные натуральные антикосиданты, намного сильнее витаминов) и одна из них добавила натуральную изотоническую форму витамина С. Обе доносили беременность до срока уменьшив свои страдания до минимума.

OPC-3 is a powerful combination of plant derived bioflavonoids, know as oligomeric proanthocyanidins (OPC`s). It is made from a combination of grape seed, pine bark and red wine extracts in addition to bilberry and citrus extracts. These OPC`s are super effective free radical neutralizers. They are not limited to being strong antioxidants, they are also crucial in their role in supporting the circulatory system and strengthening the capillaries. OPC-3 is a natural food supplement that should be taken for a lifetime

VITAMIN C FORMULA is a water-soluble vitamin that should be taken daily in addition to the MultiTech and Antioxidant Formulas. Vitamin C plays a significant role in a variety of metabolic functions. It strengthens the immune system. It helps in the synthesis of collagen, which strengthens the cardiovascular system. Low intake of vitamin C is common in the United States and should specifically be addressed by the Elderly.

http://www.festina.unfranchise.com
Попова Татьяна Алексеевна
акушер-гинеколог
Адрес: г. Киев, клинках МД Клиник, ул.Е.Пчелки 3а и Медисвит, ул. Р.Окипной, 4б
Телефон: (044)3930000
Я не думаю, что прием витамина Е решит эту проблему. Обратитесь к дерматологу.