Безпліддя — проблема не суто жіноча

БезпліддяБезпліддя — трагічна в подружньому житті й досить складна у медико-соціальному плані проблема. А разом з тим не така вже й рідкісна причина дисгармонії в сім'ях.

За останні п'ять років ми обстежили понад 800 чоловіків з приводу безпліддя у шлюбі. Серед них у 358 (42,5%) з боку дітородних органів виявлено різну патологію з тими чи тими функціональними порушеннями. Морфофункціональні відхилення з боку чоловічих статевих органів були пов'язані з природженими або набутими вадами, безсимптомними прихованими запальними процесами, впливом різного роду шкідливих факторів. Та й з боку лікарів спостерігається недооцінка особливостей розвитку і функціонування дітородних органів у хлопчиків різних вікових груп, через що у них не завжди своєчасно проводиться відповідна корекція при порушенні або затримці статевого розвитку, а зрілим чоловікам знову ж таки несвоєчасно і не досить кваліфіковано надається допомога.

Коэнзим Q10 против мужского бесплодия

Иранские ученые признали коэнзим Q10 – вещество, известное своим свойством защищать от преждевременного старения, средством лечения мужского бесплодия.

Найчастіше важкі форми порушення чоловічої плідності спостерігаються при зменшенні в розмірах яєчок, особливо у випадках, пов'язаних з розширенням вен сім'яного канатика, травмами, запальними процесами, несвоєчасним і некваліфікованим лікуванням неопущених яєчок, ендокринно-генетичною патологією, оперативними втручаннями з приводу пахових гриж тощо.

Цікаво, що серед курців порушення плідності спостерігалось у 60,3% випадків (в осіб, які не курять, — лише у 19,7%), у чоловіків, які зловживають алкоголем, — у 46,3%.

З'ясувати причину безплідності, а тим більше її усунути, не завжди легко. Дослідження вимагають багато часу і терпіння, а тому подружнім парам, особливо коли обом під тридцять, радимо не зволікати, а вже через шість місяців подружнього життя звернутись до лікарів. Тільки цілковите взаєморозуміння між пацієнтами і лікарями допоможе виявити причинний фактор безплідності і визначити ефективні методи лікування.

бесплодиеНерідко фахівці, які не мають достатньої підготовки у питаннях репродукції, виявляють чоловічу плідність або неплідність лише за результатами лабораторного дослідження сперми. Це — велика помилка. Нормальна мікроскопічна морфологія матеріалу без врахування фізико-хімічних й імунологічних властивостей ще не свідчить про його плідність. Тільки глибоке всебічне обстеження пацієнта з визначенням загального стану його здоров'я, анатомо-функціональних параметрів дітородних органів та інших систем з лабораторно-апаратними методами дають змогу точно встановити репродуктивне здоров'я чоловіка.

У суспільстві склалась думка, що безпліддя — суто жіноча проблема. Це далеко не так. Наукові матеріали та наші власні багаторічні спостереження засвідчують, що на долю жіночого фактора у безплідному шлюбі припадає приблизно 50%, чоловічого — 40%, спільні причини становлять 10%. А відтак стає зрозумілим, що при безплідді сім'ї необхідно обстежуватись у висококваліфікованих спеціалістів-репродуктологів одночасно: їй — у гінеколога, йому — в андролога. Саме ці фахівці мають відповідну спеціальну підготовку і можуть надати кваліфіковану допомогу.

Володимир Гринчук,
доцент Волинського державного
університету.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ:

«Безплiддя. Допомiжнi репродкутивнi технології: реалії та перспективи» - гостра тема для дiй

Клінічні прояви ендометріозу

Бесплодие – не диагноз, а сигнал к действию!