ГРІ – це велика група гострих вірусних захворювань, які характеризуються повітряно-крапельним шляхом передачі та переважним ураженням верхніх дихальних шляхів. Грип є найбільш поширеним гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого – у надзвичайно швидкому поширенні і вираженій інтоксикації. Механізм передачі вірусу грипу – повітряно-крапельний.

Поширеність інфекції викликана мінливістю штамів вірусу, головним чином – вірусу А. Швидкість розмноження вірусу дуже висока: від моменту попадання його в організм до прояву перших ознак захворювання проходить всього 1,5-2 діб. Грип супроводжується загальною інтоксикацією і ураженням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів. Найбільш частими є легеневі ускладнення, які спостерігаються в 10—15% випадків, особливо у дітей до двох років.

Бактерійна інфекція може привести до розвитку синдрому токсичного шоку. Частими ускладненнями є отити, ангіни, менінгіти. Крім цього, грип провокує загострення хронічних захворювань легенів, серцево-судинної, ниркової і ендокринної систем. Особливо небезпечний для вагітних жінок, дітей і літніх людей з хронічними захворюваннями.

Специфічна сезонна профілактика – це вакцинація населення. Вакцинація проти грипу не є обов'язковою, однак, за даними МОЗ України, досвід вакцинації колишніх епідемічних сезонів свідчить про високу ефективність цього профілактичного способу.

Неспецифічна сезонна профзагаілактика складається з низки заходів для підвищення резистентності організму до дії не лише збудників грипу, але й інших ГРІ та ГРЗ.

Ефективними фахівці відзначають наступні міри неспецифічної профілактики:

 • дотримання загальних профілактичних методів;
 • повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді;
 • загартування та знаходження якомога більш на свіжому повітрі;
 • зволоження слизових оболонок фізрозчином (1 ч.л. солі на 1 стакан води).


Ніяке вживання загальнозміцнюючих та тонізуючо-імуномодулюючих препаратів та препаратів цілеспрямованої імуностимулюючої дії не має научно доведеної ефективності!

На що необхідно звернути увагу:

 • Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин до 3 діб, найчастіше – 1-2 доби.
 • Захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації (озноб, відчуття жару, сильний головний біль, біль в очах). Хворого турбують загальна слабкість, ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, гіперестезія шкіри, порушується сон.
 • Вже в перші години температура тіла сягає 39–40°С, утримується на такому рівні 2–3 доби і в подальшому знижується. Проте, якщо в подальшому розвивається друга хвиля гарячки, або ж вона триває довше 5–7 діб, це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень.
 • Вже на другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починають турбувати садніння та біль за грудиною. На 3–5 добу кашель м’якшає, з’являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.
 • Привертає увагу вигляд обличчя хворого: гіперемія, одутлість, блискучі очі — загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини.
  Існують деякі особливості клінічного перебігу грипу у різних вікових групах. У дітей молодшого віку на передній план можуть виступати симптоми нейротоксикозу (блювання, судоми, менінгізм) навіть на тлі субфебрильної температури тіла. В осіб похилого віку на тлі грипу загострюються серцево-судинні захворювання, активуються хронічні вогнища інфекції, що суттєво впливає на клінічні прояви грипу.

За тяжкістю перебігу грипу виділяють легкий, середньотяжкий, тяжкий та блискавичний (гіпертоксичний) варіанти.

Наслідки грипу:

В переважній більшості випадків хвороба закінчується повним одужанням. Летальність і смертність в останні десятиліття надзвичайно низькі. Однак, зважаючи на підвищений ризик смерті в осіб похилого віку та проблему глобального «постаріння» людської популяції, поява нових підтипів грипу може призвести до тяжких ускладнень і летальності.