LIKAR.INFO по матерiалах МОЗ України

    Грип і гострі респіраторні інфекції є найпоширенішими захворюваннями не тільки в Україні, але і у всьому світі. Щорічно у нашій державі за медичною допомогою звертаються 8-10 млн. чоловік, половина з них – діти.

Поширеність інфекції викликана мінливістю штамів вірусу, головним чином – вірусу А. Швидкість розмноження вірусу дуже висока: від моменту попадання його в організм до прояву перших ознак захворювання проходить всього 1,5-2 діб. Грип супроводжується загальною інтоксикацією і ураженням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів. Найбільш частими є легеневі ускладнення, які спостерігаються в 10—15% випадків, особливо у дітей до двох років. Бактерійна інфекція може привести до розвитку синдрому токсичного шоку. Частими ускладненнями є отити, ангіни, менінгіти. Крім цього, грип провокує загострення хронічних захворювань легенів, серцево-судинної, ниркової і ендокринної систем. Особливо небезпечний для вагітних жінок, дітей і літніх людей з хронічними захворюваннями.

Відсутність імунітету у населення до нових варіантів вірусу сприяє поширенню захворювання. Фахівці рекомендують застосовувати з профілактичною метою індуктори інтерферону, інтерферон (білок, який виробляється організмом людини для боротьби з інфекціями), загальнозміцнюючі і антивірусні препарати. Їжа повинна містити вітаміни, насамперед вітамін С. У раціоні має бути багато овочів, необхідно збільшити вживання тих, що містять фітонциди - цибулі і часнику.

Медики радять також постійно проводити комплекс загартовуючих процедур - самомасаж, гімнастику. Народна медицина також має чимало корисних рекомендацій для профілактики цих захворювань. Особливо виділяє гомеопатичні препарати і оксолінову мазь (якою слід змащувати ніздрі).

Однак, як і при кожному захворюванні, необхідно звертатись до лікарів, а самолікування краще уникати.

Основний захист від грипу у світі здійснюється способами специфічної профілактики –насамперед вакцинації населення. Вакцинація проти грипу не є обов'язковою, однак, за даними МОЗ України, досвід вакцинації колишніх епідемічних сезонів свідчить про високу ефективність цього профілактичного способу.