На правах рекламы
Рейтинг. 1207 12/03/2005

Вихованки інститутів шляхетних дівчат до глибокої старості відрізнялися красивою поставою. На той час вмінню правильно тримати своє тіло приділялося не менше уваги й зусиль, ніж для знання французької та правил етикету. Чи можна сьогодні досягти того, аби наші дівчатка тримали спинку прямо, а хлопчики своєю виправкою були схожі на випускників кадетських корпусів? “Вихід є!”, - стверджує спеціаліст з акватренінгу, Мирослава Синицька, - “Басейн – найкраще місце для лікування сколіозу та виправлення осанки ”.

Мирослава – молода, вродлива жінка, мати двох дітей, спортсменка. З десяти років її улюбленою стихією залишається вода, без якої вона не уявляє свого життя. А почалося все з того, що у дитинстві лікарі встановили дівчинці страшний діагноз – двобічне викривлення хребта. Стурбована мама одразу вирішила віддати доньку до спортивної секції. Після спроб зайнятися гімнастикою, акробатикою, дівчинка все ж обрала для себе басейн. Щоденні тренування підводним швидкісним плаванням (інколи двічі на день!) не забарилися з позитивними наслідками – зміцнілі м’язи “взяли” хребет у своєрідний “м’язовий корсет”, який не дозволив хворобі прогресувати. Сьогодні хребет Мирослави у відмінній формі. Так успіх у подоланні власної недуги визначив майбутню професію дівчини. Здобувши вищу фізкультурну освіту, вона кілька років працювала вчителем фізкультури та тренером з плавання в інтернаті для дітей з вадами хребта. Використавши надбаний досвід, створила власну методику корекції осанки та викривлення хребта за допомогою лікувальної фізкультури та плавання. Про це наша наступна розмова.

Кор: Пригадую, у дитинстві мені також лікарі встановили подібний діагноз і я змушена була ходити до поліклініки на заняття ЛФК. Якими ж вони здавалися нудними та нецікавими! Зрештою, я покинула їх і зайнялася бальними танцями. Пізніше лікарі дивувалися, куди подівся мій сколіоз? І от, дивлячись, з яким задоволенням Ваші вихованці виконують вправи, як вправно почуваються у воді, сумую, що мені у дитинстві не пощастило зустрітися з таким тренером, як Ви. У чому таємниця успіху цієї методики?

М. Синицька: Наші з Вами історії частково відповідають на це запитання. Дітей завжди треба чимось зацікавити. Важко пояснити дитині, що хворий хребет потребує щоденного піклування, важко примусити її робити нецікаві, подекуди неприємні на фізичному рівні вправи. Я ж поєднала корисне з приємним і лікувальна фізкультура, яка, безумовно, є одним з найефективніших засобів боротьби зі сколіозом, стала не лише корисною, але й цікавою, бажаною для дитини. Після 30-40-хвилинного уроку з ЛФК, наші діти поспішають до басейну, де ми продовжуємо заняття.

Кор: У чому перевага поєднання ЛФК з плаванням?

М.Синицька: Під час звичайної фізкультури діти виконують вправи, пов’язані з певним фізичним напруженням. Дуже важко визначити ту межу, де таке навантаження може принести більше шкоди, ніж користі. Ось чому, до речі, заняття ЛФК повинен проводити досвідчений спеціаліст, а не звичайний учитель фізкультури. Наприклад, під час бігу з кожним поштовхом людина переносить частину свого тіла то на одну, то на іншу свою ногу, різко навантажуючи м’язи, кістки, зв’язки. Це вправа з високим рівнем стресу. За тривалих фізичних навантажень подібні вільні тренування можуть призвести до руйнування атрофованих або дистрофічно змінених волокон, а значить до подальшого прогресування сколіозу. Вода ж – унікальний тренажер. У порівнянні з повітрям, її опірність більша у 10-15 разів. М’язи працюють з максимальним навантаженням, але втоми ніякої. Людина не відчуває своєї ваги, відбувається розвантаження хребта, знижується асиметрична робота міжхребтових м’язів, що сприяє виконанню рухів, які понижують тиск на зони росту тіл хребців. Кожний рух долає опір води, а це стимулює кровотік та рух лімфи, зміцнюються та розвиваються м’язи хребта і всього скелету, збільшується частота серцевих скорочень, поліпшується легенева вентиляція, вдосконалюється координація рухів, виховується відчуття правильної осанки. У той же час свідомість фіксує не больові відчуття, а тонізуючу стимуляцію організму. Як наслідок, дитина отримує не крипатуру, а заряд енергії.

Кор: Чи є якісь протипоказання до таких занять, чи має бути індивідуальний підхід до кожної дитини?

М.Синицька: Хоча плавання є універсальним засобом різнобічного впливу на організм людини, певні обмеження є. Я не спрямовую дітей на досягнення якихось спортивних висот, у нас є елементи гри, але не змагання. Плавальне навантаження дозується суворо індивідуально в залежності від віку, форми та ступеню сколіозу, ступеню тренованості м’язової системи, витривалості дитини. Але не слід думати, що наші заняття походять на забаву -хлюпання у водичці. Мої діти наполегливо працюють – за 40 хвилин вони встигають пропливти до 2 км. Звичайно, тут не займаються діти з важкими вадами розвитку хребта, за правило – це лише ті, хто має погану осанку, сутулість, І-ІІ ступені сколіозу.

Кор: Що собою являє лікувальне дозоване плавання, чи можна, його застосовувати, скажімо, під час відпочинку на морі, на річці, озері?

М.Синицька: Звичайно можна, але ефективність цих занять залежить від того, наскільки вони регулярні та якісні. Бажано, щоб дитина плавала щонайменше тричі на тиждень, але у вільні від плавання дні не забувала вдома робити комплекс ЛФК. Сколіоз – хронічна хвороба, тому консервативне лікування І-ІІ його ступенів повинно здійснюватися безперервно до остаточного закінчення росту скелету, зокрема, хребтового стовпа ( до 16-17 років). Лікувальне плавання передбачає використання різних способів та стилів, пропливання відрізків з підвищеною швидкістю та пірнання у довжину. Застосовується асиметричне плавання на боку, плавання в ластах, зі спеціальними дощечками, ( див. фото) лопатками на кистях. Так, наприклад, від сутулості корисний брас і на спині вільним стилем, від круглої та увігнутої спини – будь-який стиль, від бокового викривлення – брас. Дуже корисні стилі “дельфін”, “кріль” на спині та на грудях. Мета кожного такого заняття – розвантаження хребта, стабілізація сколіозного процесу, нарощування та зміцнення м’язів спини, живота, рук, створення “м’язового корсету”, який не дозволив би сколіозу прогресувати.

Кор: Які б найдоступніші вправи Ви порадили б робити дітям вдома?

М.Синицька: Корисні вправи “човник” – ноги й плечі в такому положенні затримати на 20-25 сек.; прогинання спини у положенні “на чотирьох” з черговим підняттям ніг ; “кішечка” – стоячи на чотирьох, прогинати спину так, немов би ви хочете пролізти під парканом; робити асиметричні вправи – у положенні сидячі, завести ліву ногу за стегно правої і повернути тулуб вліво, затриматися у такому положенні і навпаки; лягти на підлогу обличчя вниз, руки вздовж тулуба, зігнути ноги в колінах під прямим кутом і, не відриваючи стегна від полу, покласти ноги на лівий бік, затриматися. Так само – на правий бік.

Розмову провела Т.Бердник.

Обращаться можно по адресу:
ул.Фрунзе 105, стадион «Спартак»
тел. (039)493-42-44

СПАСИБО, ЧТО СОСЛАЛИСЬ НА САЙТ www.LIKAR.INFO, КОГДА ПОЗВОНИЛИ ПО ЭТОЙ РЕКЛАМЕ