Костенко Андрій Анатолійович

Соавтори: Саєнко В.Ф., Зограб’ян Р.О., Черенько С.М.

Інформаційна брошюра для пацієнтів з трансплантацією нирки
Від Інституту Хірургії та Трансплантології АМН України


Тривалий, як правило, період лікування пацієнта з ХНН дозволяє йому налагодити тісний контакт із своїм лікарем. Вони разом вирішують, чи може трансплантація в даному випадку поліпшити стан здоров'я пацієнта.

Якщо трансплантацію вирішено проводити, необхідно пройти попереднє обстеження. Будь-які незвичайні явища в організмі пацієнта, яким раніше не приділялося багато уваги, тепер повинні бути ретельно вивчені. Уся справа в тім, що імуносупресивна терапія, що призначається після пересадження, може викликати розвиток прихованих захворювань. Проводиться обстеження очей, зубів, статевих органів, шкіри, крові, сечі, серця, легень, кісток, печінки, нирок, ендокринної системи..

Іноді навіть перед трансплантацією необхідно провести інші хірургічні операції.

Всебічне дослідження Вашого організму важливе для прийняття рішення про трансплантацію!

Однією з найважливіших передопераційних процедур є типування. Кров пацієнта буде узята для проведення відповідного аналізу, в результаті якого буде визначено присутність у ній певних антигенів, генетично властивих саме цьому організму.

Антигенами називають певні сорти білків. Ними можуть бути, наприклад, антигени, властиві конкретній групі крові, резус-фактор, і т.д. Процедура типування необхідна для того, щоб можна було підібрати донорський орган, що був би генетично максимально близьким до організму пацієнта за зразками присутніх у ньому антигенів. Найважливішу роль при цьому грають так звані лейкоцитарні антигени тканинної сумісності. У результаті з'являється можливість створити найбільш сприятливі умови приживання трансплантата.

У період передопераційної підготовки варто остерігатися контакту з чужорідними білками імунної системи організму майбутнього пацієнта. Наприклад, замість переливання крові з метою корекції гемоглобіну, необхідно користуватися такими препаратами, як епрекс, рекормон і еритропоетин.

За результатами типування пацієнта буде включено у лист очікування на донорський орган. Власне чекання займає досить тривалий час, тому що донорська нирка повинна бути здоровою, підходити за результатами типування і мати розміри, масу і вік, максимально відповідні організму реципієнта.

Очікування на нирку може бути тривалим; це пов'язано з найгострішим дефіцитом донорських органів. Протягом всього часу буде тривати терапія гемо- чи перитонеальньїм діалізом. Завжди потрібно мати на увазі, що операція може бути призначена в будь-який час.

Дуже важливо залишити в Центрі трансплантації та у Діалізному центрі всі телефони, за якими лікарю можна буде знайти Вас в будь-який час доби у випадку надходження відповідного донорського органа. За необхідності від'їзду потрібно попередити лікаря і залишити йому контактні телефони.

Завжди повинне бути напоготові все необхідне, включаючи предмети гігієни, домашнього побуту, а також одяг, що може знадобитися під час перебування в Центрі Трансплантації. Потрібно пам'ятати, що у будь-який момент може пролунати виклик на операцію, і з цього моменту фактор часу буде відігравати вирішальну роль.

Підготовка реципієнта нирки

Паратиреоїдектомія

Гіперпаратиреоз - це патологічний ендокринний стан, пов'язаний з надлишковим виробленням паратгормону збільшеними прищитоподібними залозами (їх у людини чотири, вони знаходяться поруч із щитоподібною залозою на шиї).

Вже при перших ознаках хронічної ниркової недостатності у людини поступово порушується тонкий механізм співвідношення кальцію та фосфору в організмі. Це запускає механізм розростання прищитоподібних залоз, які намагаються надолужити зменшення рівня кальцію в крові шляхом його вивільнення з кісток. Таким чином, в умовах поступового погіршення функції нирок, втрата кальцію неминуче зростає, а гіперфункція прищитоподібних залоз збільшується.

Головним наслідком руйнівної дії надлишку гормону прищитоподібних залоз є розсмоктування щільної речовини кісток. Цей процес супроводжується різним за виразністю болем у кістках, суглобах, попереку, спині, деформацією трубчастих кісток, вигинанням гомілок, стегон, слабкістю у м'язах, погіршенням розумової діяльності, пам'яті, наростанням анемії, призводить до спонтанних переломів.

Найбільш важким ускладненням гіперпаратиреозу може стати кальційфілаксія, яка проявляється в повному блокуванні солями кальцію кровопостачання по дрібних судинах з розвитком некрозів (омертвіння) ділянок шкіри, м'яких тканин, шийки стегна з частим фатальним результатом.

За величезним досвідом наших колег з Японії, Німеччини, Франції, США, який налічує десятки тисяч спостережень, після вчасної трансплантації нирки у 80 % пацієнтів відбувається поступове (за 0,5-1 роки) зникнення проявів гіперпаратиреозу. Але при процесі, що зайшов вже далеко, допомагає лише видалення збільшених прищитоподібних залоз. Для вчасного розпізнавання та попередження гіперпаратиреозу у хворих на ниркову недостатність необхідне обов'язкове періодичне визначення у всіх пацієнтів з нирковою недостатністю рівнів кальцію, фосфору та паратгормону крові. Такий самий контроль потрібен і після пересадки нирки - для того щоб вчасно розпізнати незворотність стану гіперпаратиреозу, що загрожує функції пересадженої нирки та життю пацієнта.

Що являють собою операції нефректомії і трансплантації нирки.

Трансплантація нирки триває 2-4 години.Нирку звичайно розміщують попереду на одному з боків нижної частини живота, у подвздошній області. Ця зона обрана внаслідок впливу декількох факторів:

  • Тут легше з'єднати судини трансплантата із судинами пацієнта;
  • Тут зручніше з'єднати сечовід нирки із сечовим міхуром пацієнта;
  • Це найкраща позиція для спостереження пересадженої нирки лікарем-трансплантологом.

Виклик на трансплантацію нирки

Період часу між вилученням нирки і її пересадженням повинен бути якомога більш коротким, тому що життєдіяльність нирки обмежена.

Реципієнту необхідно пам'ятати, що він може бути викликаний на операцію в будь-який час, і бути готовим негайно приїхати.

Виклик на пересадження відбувається після того, як встановлено загальну сумісність організму реципієнта з трансплантатом. Лікар знову проводить аналіз стану здоров'я пацієнта на даний момент, оскільки з часу останнього обстеження він міг погіршитися. Особлива увага приділяється наявності інфекцій, стану серця (чи здатний пацієнт перенести наркоз).

Трансплантація нирки

Якщо виявлений надлишок рідини в організмі чи калію в крові, що може бути небезпечно при проведенні операції, то призначають процедуру діалізу. Якщо аналізи задовільні, то, як перед будь-якою операцією, пацієнту рекомендовано не пити і не їсти.Останньою перевіркою буде визначення відповідності антигенів реципієнта і донора. Для цього змішують певні клітини крові обох з них. Через встановлений проміжок часу спостерігають результат під мікроскопом. Якщо антиген донора зруйнував антитіло реципієнта, ТРАНСПЛАНТАЦІЮ НЕ МОЖЕ БУТИ ПРОВЕДЕНО! У цьому випадку, на жаль, усе повертається на своє коло. Пацієнт змушений повертатися додому. З одного боку це завжди розчарування, але з іншого - впевненість, що він був захищений від заздалегідь визначеного відторгнення нового органу.

Після операції

Безпосередньо після трансплантації нирки пацієнт кілька-днів знаходиться під пильною увагою та доглядом. Часто проводяться аналізи крові, вимір тиску, температури, ваги, вивчається стан рани. Протягом 4-5 днів у сечівнику буде встановлений постійний катетер для відведення сечі із сечового міхура й успішного загоєння шва між сечовим міхуром і сечоводом. Якщо пацієнт почуває себе добре, то через кілька годин після операції дозволяється приймати рідину, а через кілька діб - підніматися з ліжка.

Нова нирка повинна виділяти сечу відразу. Сеча може бути з кров'ю - це нормальний стан для перших декількох днів після операції. У деяких випадках нирка може взагалі не працювати внаслідок гострого тубулярного некрозу, пов'язаного з консервацією. Цей стан може бути нетривалим. Рідко функція нирки не відновлюється.

Якщо нова нирка переносить гострий тубулярний некроз чи криз відторгнення, то потрібно проведення діалізу доти, поки її функція не буде відновлена. Гемодіаліз не ушкоджує нирку, а очищує організм від продуктів розпаду, допоки пересаджений орган не відновить свою діяльність.

Вже в перші дні після операції корисні дихальні тренування. За допомогою сестер потрібно підніматися з ліжка і виконувати нескладні вправи. Це запобігає порушенню роботи легенів і тромбозу. Такі тренування необхідно проводити кілька разів на день, і незабаром вони стають звичною частиною денного розпорядку пацієнта.

Вірогідні післяопераційні болі поступово зникають, але спочатку їх можна зменшувати медикаментозно.

Про всі зміни самопочуття чи зовнішнього вигляду необхідно повідомляти своєму лікарю, що спочатку буде щодня неодноразово проводити Ваш огляд. Необхідно прислухатися до свого організму,щоб дати можливість лікарям завчасно виявити можливі ускладнення і не припустити їхнього розвитку.

В початковий післяопераційний період пацієнт особливо ризикує припуститись впливу вірусів, тому відвідування його сторонніми особами має бути обмежене. Але все-таки, коли воно буде дозволене, не варто припускати занадто близького контакту, оскільки немає ніякої впевненості, що відвідувач не є носієм якої-небудь інфекції.

Отже, кілька тижнів присутність у лікарні необхідна. Це період, коли важливо слухати і запам'ятовувати все, про що говорить лікар щодо нового стану пацієнта, докладно розпитувати про спосіб життя після виписки, читати корисну літературу.

Відсутність залежності від діалізу викликає нове відчуття життя в пацієнтів з пересадженим органом. Тому дуже важливо дотримуватись всіх рекомендацій лікаря і дбайливо ставитись до нового органу, щоб зберегти його працездатність на більш тривалий термін.