Артеріальна гіпертензія. Як її контролювати, щоб жити.

Костенко Тетяна Володимирівна

За літературними даними, сьогодні на планеті від артеріальної гіпертензії страждають більше 2 млрд. чоловік і , на жаль, менш ніж30% знають про своє захворювання. Та лише половина з тих, хто знає, правильно лікується.

До 2025 р., згідно з прогнозами вчених, уже 6 млрд. людей будуть страждати від гіпертензії. Це захворювання називають мовчазним і таємничим убивцею. Мовчазним – оскільки часто воно себе ніяк не виявляє. Таємничим – тому що дотепер так і неясні причини її виникнення. Але як би ми не називали цю недугу, « убивця» щорічно забирає життя більше 60 млн. людей у всьому світі. Тим часом основним фактором ризику розвитку серцево – судинних катастроф є підвищений артеріальний тиск , визначенням якого займались ще за часів Російської імперії.

Підвищений артеріальний тиск (гіпертонія) є найбільш поширеною людською недугою: від неї потерпає кожна 5 доросла людина в Україні. Офіційна статистика показує 10 млн. хворих на гіпертонію, у яких був поставлений такий діагноз. Єдиний спосіб своєчасно виявити гіпертонію - це регулярно вимірювати свій тиск.

Підвищений артеріальний тиск становить загрозу для людини через різні ускладнення. Якщо високий тиск не лікувати, у вас може розвинутись інсульт. Інфаркт, ниркова та серцева недостатність. Люди з нелікованою гіпертонічною хворобою мають вищий ризик передчасної смерті, ніж хворі на гіпертонію, які регулярно лікуються.

Неконтрольований високий тиск прискорює процес, відомий як атеросклероз - тобто відкладання жирових елементів на стінках артерій та артеріол, що призводять до їхнього ущільнення, потовщення стінок судини та звуження їхнього просвіту. Якщо цей процес не лікувати, то може статись закупорка судини або серця, і тоді розвивається інфаркт міокарду, або судин мозку – і тоді виникає інсульт.

Артеріальна гіпертензія в середні роки життя є фактором ризику деменції та тяжких судинних подій і тому повинно контролюватись, однак питання про оптимальний рівень АТ у пацієнтів старше 80 років залишається відкритим.

Чим старші за віком пацієнти, тим більший внесок має гіпертонічна хвороба в смертність, пов’язану з кардіоваскулярними подіями, і тим меншу роль відіграють при цьому інші фактори серцево-судинного ризику. Це принципово важливий факт з точки зору визначення підходів до лікування похилих пацієнтів, чисельність яких стрімко збільшується у всьому світі.
Категорія пацієнтів похилого віку характеризується високою частотою розвитку ізольованої систолічної гіпертензії. Підвищення систолічного артеріального тиску ( САД) на кожні 10 м рт. ст. при цій патології призводить до збільшення загальної смертності на 26% і частоти розвитку інсультів – на 25%.

Ризик інсульту швидко зменшується за допомогою препаратів для зниження АТ. За думкою вчених, значну користь можна отримати від прийому різних антигіпертензивних препаратів, навіть від генеричного антигіпертензивного препарату, кошторис лікування яким складає 1 долар на людину в рік. Крім того, можна використати нефармакологічні методи лікування, які не потребують значних матеріальних витрат.

Для лікаря важливо розуміти, що ступінь ризику розвитку артеріальної гіпертензії визначається не тільки ступенем підвищення артеріального тиску (АТ), але і сукупністю всіх негативних факторів ризику.

Кінцевою точкою лікування пацієнтів з АТ є максимальне зниження загального ризику серцево-судинних ускладнень, одним з потужних засобів досягнення якого є зниження АТ до цільового рівня.

Практичні поради всім, хто хоче правильно вимірювати свій артеріальний тиск.


1. Зручно сядьте та спокійно посидьте 7-10 хвилин перед вимірюванням артеріального тиску..
2. Під час вимірювання тиску треба правильно сидіти. Найкраще сидіти на стільці з спинкою - ваша спина повинна тримати опору. Рука, на якій буде накладено манжетку для вимірювання тиску, повинна вільно лежати на столі так. щоб верхня її частина розміщувалась впродовж тіла.
3. Правильно надягайте манжету для вимірювання артеріального тиску. Манжета повинна розміщуватись на 2 – 2.5см вище ліктьової ямки, рівно та щільно прилягаючи до поверхні передпліччя. Манжету треба одягати трохи навкіс враховуючи конічну форму руки, це сприятиме кращому приляганню і підвищить точність вимірювання. Металева скоба на манжеті допоможе вам це зробити.
4. Повторне вимірювання артеріального тиску на одній руці можна проводити лише через 2-3 хвилини.


При проведенні декількох вимірювань на одній руці, необхідно або зняти манжету, або максимально розслабити її на 2-3 хвилини. Якщо цього не робити, результати кожного наступного вимірювання будуть значно знижені у порівнянні з першим виміром.

При первинному огляді артеріальний тиск визначається на обох руках з метою виявлення пацієнтів з захворюванням периферичних артерій.

Якщо показники артеріального тиску на обох руках різні, до уваги беруть найвищий показник. У пацієнтів у віці старше 65 років або з цукровим діабетом рекомендовано вимірювати артеріальний тиск лежачи та стоячи для виявлення можливої ортостатичної гіпотензії.

Самостійне вимірювання артеріального тиску в домашніх умовах може надати достовірну інформацію про цифри артеріального тиску в різні дні, в умовах повсякденної активності. Це особливо важливо для пацієнтів з наявністю множинних чинників ризику серцево-судинних захворювань.

Отримані результати вимірювання артеріального тиску та необхідність їх корекції необхідно обсудити з Вашим сімейним лікарем або терапевтом.

Після визначення ступеня ризику наступним важливим питанням для пацієнта з АТ є вибір медикаментозної терапії, рішення якого повинно враховувати низку моментів:

  • метаболічну переносимість терапії,
  • наявність супутньої патології , яка обмежує застосування того чи іншого препарату,
  • цінові характеристики препаратів.


Для зміни ситуації необхідно проведення інтенсивної роботи з пацієнтами високого ризику розвитку ССЗ, направленої на формування адекватного уявлення про програму здоров’я, яка враховує уявлення про ступінь ризику.

Як Ви можете собі допомогти?
Якщо Ви палите – відмовтесь від цієї шкідливої звички! Паління сприяє ранньому розвитку атеросклерозу і артеріальної гіпертензії.

Стежте за Вашою вагою!
При збільшенні маси тіла підвищується артеріальний тиск. На жаль, більше половини людей після 40 років мають надлишкову вагу. Збалансована дієта – це помірність і здоровий глузд.

Розширюйте свій руховий режим, не зайве ще раз згадати, що фізичні вправи є найкращим засобом проти стресу.

Якщо у Вас є підвищений артеріальний тиск – зверніться до лікаря!
Чи потребуєте ви діагностичних досліджень та лікування, вирішить лікар. Але, як доказує досвід країн Західної Європи, де вже довгий час ( більше, як 20 років) займаються питанням профілактики серцево-судинних та судинно-мозкових хвороб, людям, у яких виявлені такі фактори ризику, як:

  • надлишкова вага,
  • підвищений артеріальний тиск,
  • які мають родичів, хворих на цукровий діабет,
  • палять,


- треба хоча б один раз на рік робити такі лабораторні аналізи – рівень цукру в сироватці крові, рівень холестерину у сироватці крові, а також регулярно перевіряти свій артеріальний тиск.

Лікування артеріальної гіпертензії – це індивідуальний підбір медикаментозних засобів для кожного пацієнта та суворе дотримання режиму лікування. Мільйони людей у всьому світі тривалий час, а як правило, постійно приймають лікарські препарати для зниження артеріального тиску, зберігаючи при цьому працездатність та ведучи активний спосіб життя.

Запам’ятайте!
Нелікована гіпертонія впливає на якість Вашого життя та скорочує Ваше життя!
Переконайте тих, кого Ви любите і кого Ви цінуєте, у необхідності контролювати артеріальний тиск щодня!


Головний фактор розвитку інсульту – нелікована артеріальна гіпертензія! Контролюйте артеріальний тиск, щоб жити!

Література:
1.Журнал«Здоров’я України» №10 , травень 2008р.
2.Буклет Української Асоціації Боротьби з інсультом «День здоров’я в Україні»
3.Сквозникова С.О, Яцковська Н.М. «Історія розвитку вимірювання артеріального тиску від часів Римської імперії до сьогодення». Науково-практичний журнал «Внутрішня медицина», №5, 2007 р.
4.Fagard R, professor. Department of Cardiovascular Diseases/ Faculty of Medicine, University Hospytals of the University of Leuven (KU Leuven), Belgium «Прогностичне значення амбулаторного добового моніторування артеріального тиску. Науково-практичний журнал «Внутрішня медицина»» ,№5, 2007 р.


Авторство: Костенко Тетяна Володимирівна , Височанська Тетяна Григорієвна.