Бути красивою, бути сильною!

Навесні ми особливо відчуваємо різке зниження працездатності та підвищену знервованість на роботі, на вулиці, за кермом і навіть удома. Здавалося б розквітає природа, співають птахи, гріє весняне сонечко…, але все це чомусь не підбадьорює. «У чому ж причина?» – запитуємо ми себе.

Оптимальним складом препарату вважається правильно підібрана комбінація вітамінів, макро- та мікроелементів і амінокислот

По-перше, протягом зими у нашому організмі поступово розвивається дефіцит незамінних корисних речовин – вітамінів, мікроелементів і деяких амінокислот, обумовлений хронічною втомою та значним зменшенням кількості овочів та фруктів у повсякденному раціоні. Особливо це загрожує жінкам, які активно дотримуються модних дієт з бідним та незбалансованим складом компонентів.
По-друге, дефіцит корисних речовин в організмі можуть спричиняти надмірне споживання рафінованих продуктів, пересмажених страв, а також паління та зловживання алкоголем, які значно знижують рівень вітамінів, зокрема вітаміну С, в організмі.

До того ж потреба у вітамінах та мікроелементах підвищується під впливом постійних фізичних та розумових навантажень, деяких медичних препаратів, при багатьох хронічних захворюваннях, під час вагітності та годування груддю тощо. Що ж таке вітаміни? Це – корисні елементи, які в організмі людини здебільшого не утворюються, а потрапляють до нього разом із їжею (продуктами рослинного і тваринного походження). А коли щоденна потреба організму у вітамінах не задовольняється, виникають гіповітамінози та авітамінози.

Гіповітаміноз (помірний дефіцит вітамінів в організмі) трапляється частіше. Для нього характерні втрата апетиту, швидка втомлюваність, дратливість, лущення та сухість шкіри, ламкість волосся, нігтів та ін. Особливо часто зустрічається полігіповітаміноз, при якому організм відчуває нестачу вітамінів С, А, В1, В2, фолієвої кислоти і вітаміну В6.

Окрім вітамінів, до складу всіх рідин і тканин організму входять мінеральні елементи. Вони потрібні для нормальної діяльності м'язової, серцево-судинної, нервової та інших систем, беруть участь у синтезі життєво важливих сполук, в обмінних процесах, кровотворенні, травленні, нейтралізації шкідливих для організму продуктів обміну. Роль мікроелементів в організмі важлива і тому, що вони входять до складу гормонів (йод – до гормонів щитоподібної залози, цинк – до статевих гормонів та складу інсуліну), вітамінів (кобальт входить до структури вітаміну В12), ферментів (цинк, мідь, молібден, хром, марганець, селен). Мікроелементи активують ферментні системи та утворюють клітинні структури (кремній, селен, нікель, цинк, фтор) і беруть участь у процесах кровотворення (залізо, мідь, кобальт).

Гіпомікроелементоз (недостатність мікроелементів в організмі) має таке саме походження, як і гіповітаміноз, але поєднаний із дефіцитом білка і мінеральних елементів. Особливо часто він виявляється у найбільш уразливих групах населення (дітей, підлітків, вагітних та жінок, що годують груддю).

Дефіцит корисних елементів в організмі сьогодні можна усунути безліччю полівітамінних препаратів. Але як зробити правильний вибір? Спочатку треба звернути увагу на склад препарату, потім – на форму його випуску, а наступний крок – ознайомитися з рекомендаціями щодо тривалості та доз його застосування.

Оптимальним складом препарату вважається правильно підібрана комбінація вітамінів, макро- та мікроелементів і амінокислот.

Що стосується лікарської форми препарату, то однією із сучасних та найбільш уживаних вважається форма масляної суспензії (рідкого розчину) в капсулах, яка забезпечує ефективне засвоєння вітамінів та мінералів організмом.

Нарешті, полівітамінний комплекс у формі суспензії в капсулах відповідає сучасному ритмові життя, адже він економить час: вистачає разового прийому однієї капсулу на добу вранці.

МІХНЬОВА Н.М. ,
к.м.н, дієтолог-гастроентеролог, доцент кафедри факультетської терапії №1.