"Пиво — лікувальний продукт, чи продукт, після якого треба  лікуватися?", 31 жовтня 2002 року

Юрій Г урженко, сексопатолог,
кандидат медичних наук.

Пиво люди навчилися варити кілька тисяч років тому. Старовинні письмена донесли найдавніші рецепти приготування цього напою. Збереглися так само і рекомендації наших пращурів поважати пиво як цілющий напій. Так, у Еберсовому папірусі пивом радили лікувати зубний біль. Одна з німецьких монахинь у ХІІ столітті написала медичний трактат, де радила пити пива якомога більше. А відомий лікар Парацельс взагалі вважав, що пиво всередині людини перетворюється у кров. Особливо рекомендували цей напій при недоїданнях, розладах травлення, від ниркових хвороб та недуг сечового міхура. Багато таких рецептів сьогодні можна зустріти у популярній літературі та на сторінках різних медичних сайтів. Австрійські пивовари, наприклад, вихваляються, що на їхньому пиві виріс не хто інший, як Арнольд Шварцнегер. Нібито в дитинстві він був малим і кволим, тому лікарі порадили батькам давати хлопчику пиво. І воно подіяло. Можливо, це правда, а, можливо, всього лиш рекламний трюк виробників пива. Останнім часом дуже активно реанімується ідея лікувальних властивостей пива.

Наскільки вона обґрунтована? Ми спробували з’ясувати це у різних фахівців.

Юрій Гурженко, сексопатолог, кандидат медичних наук.

Пиво містить фітоестрогени, аналоги жіночих статевих гормонів. Потрапляючи в організм, вони порушують гормональний баланс і спричиняють у чоловіків фемінізацію (появу жіночих рис), а у жінок навпаки — маскулінізацію. Щодо зв’язку зі статевими функціями, то дехто помилково вважає, що невеликі дози пива викликають бажання. Це тільки перше враження після першого кухля пива. Насправді, пиво негативно позначається на статевій функції, знижує статевий потяг і за надмірного вживання може призвести до ситуації, коли бажання є, а можливості його реалізувати немає. Причому це стосується як чоловіків, так і жінок.

Не слід забувати, що літр пива дорівнює 30 г чистого спирту, і якщо чоловік щодня вживає таку дозу, йому просто загрожує алкоголізм. І ще одне — пиво містить хопеїн, аналог ізоморфіну, однієї з наркотичних речовин. Саме він спричиняє звикання до пива, і цим можна пояснити, чому так багато людей відчувають себе залежними від цього напою.

Василь Мартинюк, головний лікар санаторію «Медобори».

Ми, напевно, один з небагатьох санаторіїв в Україні, де застосовується лікування пивом, хоча за кордоном така метода є досить поширеною. Чому ми на це наважилися? Зараз дуже активно пропагуються біологічно активні добавки, часто вони ввозяться зза кордону, де виготовляються з різних екзотичних рослин, які можуть спричинити діатез. Тому ми подумали: а чому б не використовувати у такій якості пиво, у яке з рослин (що ростуть в наших місцевостях) переходить багато корисних речовин. У цьому нас підтримали науковці кафедри курортології Тернопільської медичної академії, і разом з ними ми розробили стандарти оздоровлення. Результати були переконливими. Так, при сечокислому діатезі після двох тижнів вживання пива показники сечі значно поліпшилися. Пиволікування ми призначаємо при інших захворюваннях сечової системи, розладах травлення та ін. Але наголошу, що такий метод оздоровлення в санаторії є не основним, а допоміжним. Наші пацієнти п’ють не звичайне пиво, а «живе», непастеризоване, яке варять недалеко від нас на микулинецкому заводі «Бровар». Цей завод відомий давніми традиціями, бо пиво тут варили ще триста років тому. Дозу для кожного пацієнта встановлює лікар, а у окремих випадках призначає ще й пивні ванни. Поки що ми не чули жодного нарікання.

Валерій Тарутінов , онколог, доктор медичних наук.

Обов’язково треба враховувати такі фактори, як доза пива, регулярність його вживання, тривалість такої пристрасті і супутнє харчування. Залежно від того, якими є ці фактори, можна говорити про пиво як про задоволення і про пиво, як причину багатьох хвороб. Чи може пиво бути пов’язане із захворюваністю на рак? Так, якщо людина не контролює своє захоплення цим напоєм. Медицині відомі випадки, коли такі чоловіки хворіли на рак грудної залози або інші передракові недуги. Адже не треба забувати, що пиво є алкогольним напоєм, а алкоголь сприяє розчиненню речовин, які містять канцерогени, здатні спричиняти рак. Сила алкоголю дуже руйнівна — за 2—3 секунди він руйнує навіть отруту гадюки.

Алла Подевірова , лікарнарколог.

Мене часто запитують, чи є якісь норми вживання пива, які гарантують, що людина не стане алкоголіком. Є стандартні дози ВООЗ, вони розраховані на чистий етанол, але переводяться на будьякий інший спиртовий продукт. Щодо пива, то одна стандартна доза становить 370 мл. Чоловіки можуть випити три такі дози, жінки — дві. Вважається, ця модель гарантує, що за такої дози людина не захворіє на алкоголізм.

Ганна Анохіна , дієтолог, доктор медичних наук.

— Правдою є те, що у пиві міститься багато вітамінів та мікроелементів, зокрема вітаміни групи В, калій, натрій, кальцій, магній, фосфор та ін. Але всім цим можна поповнити організм і за рахунок інших продуктів, які не належать до алкогольних напоїв. Я не бачу необхідності вживати пиво з лікувальною метою, оскільки бажаного оздоровчого ефекту можна досягти з допомогою надійніших та безпечніших засобів.

Пиво не є дієтичним продуктом і не входить до раціону жодного з лікувальних закладів у світі. Я кажу про це з повною відповідальністю. Пити його чи не пити, кожен вирішує для себе сам, і найбільше значення тут має доза. Та є категорія людей, яким пиво категорично протипоказано. Це діти, підлітки, вагітні і хто годує груддю.

Дмитро Шапошніков , лікар.

Якщо людина не може відмовитись від пива — я б порадив поєднувати приємне з корисним. Слід надавати перевагу живому пиву — там є вітаміни, мікроелементи і живі дріжджові грибки, натомість немає шкідливих консервантів. Є ще безалкогольне пиво, яке хоч насправді і містить алкоголь, але в невеликих кількостях.

Щодо приємних моментів, то щоб відчути їх, не треба вживати пиво в великих кількостях. Треба просто вміти посмакувати ним. Для цього ніколи не пийте пиво з пляшки. Річ у тім, що різні частини язика людини відповідають за смакові відчуття: кінчик — за солодкий, боки — кислий, корінь язика — за гіркоту. Якщо пиво пити з пляшки, деякі смакові рецептори не вловлюють його і тоді не відчувається справжній смак цього напою. Отож краще пити менше та краще і найкращого.

Погляди експертів дещо розбіжні. Пити чи не пити — вирішувати вам. Але в пошуках золотої середини радимо пам’ятати слова того ж Парацельса, що кожна речовина може бути і отрутою, і ліками, і тільки міра визначає це. Напевно, й пива це стосується так само.

Підготувала
Любов Пилипенко.