Чи варто летіти закордон з дитиною до 3-х років? Питання не просте для батьків. Варто дуже добре подумати. Саме тому, що поїздка для дитини в цьому віці ніяких позитивів не принесе. Це необхідність чи бажання лише батьків, завдання яких зробити все, щоби дитині було комфортно. Своєю родиною – мама, тато та 9-ти місячний син ми перетнули океан, змінивши кліматичну зону та часовий пояс з різницею в 10 годин. Ми перебували в повітрі по 12 годин в кожен бік та витримали в один день 2 пересадки на різні літаки. Наша подорож тривала до Канади, а саме від Києва до Ванкувера. З 9-ти місячним сином ми 40 днів жили у канадській родині та відвідували Олімпійські Ігри 2010 року. Наш малюк разом з нами побачив навіть церемонію відкриття Олімпіади. Ми готувалися до подорожі з дитиною кілька місяців. Тепер я не можу не поділитися враженнями і надзвичайним досвідом із вами, шановні батьки, аби ваша подорож була максимально організованою і комфортною для вашої дитини. 

Усі – проти

Для початку ваше бажання їхати за кордон не схвалять родичі, деякі друзі та дільничний педіатр. Їх варто вислухати, але не чинити опір. Їхню думку можна поважати, бо вам - їхати, а їм - хвилюватися. Треба кожного позитивно налаштувати до вашої поїздки, аби всі ваші близькі думали лише добре про вас, їхні позитивні думки потім дуже допоможуть. До цих людей треба просто поставитись із розумінням і аргументувати їм своє бажання чи необхідність їхати, щоби вони увійшли у ваше становище. Їм треба розповісти деякі подробиці вашої подорож і та забезпечити інформацією про ваше місцезнаходження за кордоном. Їм також можна пообіцяти тримати постійний зв'язок хоча би через Інтернет. І хай беруть безпосередню участь у підготовці до вашої подорожі.

Думки дільничних лікарів останнім часом розділились. Більшість все ще не радить летіти з дитиною до трьох років. Чому обраний саме цей вік пояснити не можуть. Один педіатр поділився зі мною, що медичного підґрунтя під цим немає. Це лише традиційний погляд лікарів, які не хочуть і не можуть брати на себе відповідальність за здоров’я маленьких дітей, тим більше за межами України. А от відвідати педіатра та невропатолога перед поїздкою – варто, як і домовитися з ними тримати зв'язок з-закордону раптом що.

Обумовте мету поїздки

Вам, безумовно, легше буде спілкуватися із тими, хто проти вашої поїздки, якщо ви самі будете чітко знати її мету. Буквально позиціонуйте для всіх вашу подорож  чітко і логічно. Дитячий психолог порадила мені поставити собі запитання: навіщо їду, чого я отримаю від подорожі, хто буде доглядати за дитиною, щоб не закрались потаємні бажання відпочити від дитини, перекласти обов’язки на батька і таке інше, що точно не вийде під час подорожі. Часто батьки втомлюються від дитини в подорожі набагато більше, ніж вдома. Часто в нових умовах дитина потребує мами ще більше. З іншого боку, подорож для дитини може стати першою нагодою ближче познайомитись із батьком. Однозначно, треба запрограмуватись бути спокійними під час подорожі, з якими б складнощами не довелося зіткнутися. Якщо батьки будуть щасливі, то щаслива буде і дитина.  

Всі «за» і «проти»

Коли є мета, вже легше ухвалити остаточне рішення, чи варто це того, щоб відривати дитину від знайомого і комфортного для неї  світу. Для остаточного «за» рекомендую відповісти на запитання нижче. Якщо у вас більше 7-ми відповідей - «так», шансів на успішну подорож у вас багато.

Запитання
1.       Чи годуєте ви дитину грудьми?  
2.       Чи їдете ви всією родиною?  
3.       Чи полюбляли ви подорожувати самостійно організовуючи поїдку?  
4.       Чи знаєте ви мову країни, до якої їдете?   
5.       Чи є людина в країні, куди направляєтесь, яка готова вами опікуватись та допомагати вам із облаштуванням усього необхідного для вашої дитини?  
6.       Чи готові ви до того, що матимете певні обмеження та залежність від дитини?  
7.       Чи готові ви кардинально міняти ваші плани закордоном залежно від обставин, пов’язаних із дитиною?  
8.       Чи готові ви сплатити 10% від вартості дорослого квитка за переліт дитини при цьому не маючи на малюка окремого місця?  
9.       Чи зареєстрована ваша дитина? (про це поцікавляться в ОВІРі, де ви оформлюватимете проїзний документ на дитину)  

Дружні поради

Буквально всі поради від знайомих, які подорожували з дітьми, а також лікарів та психологів я випробувала на власному досвіді й можу виділити із них такі, що справді працюють.

 1. Обирайте цивілізовану країну, рівень життя людей якої набагато вищий за наш, із комфортним кліматом та у теплу пору року (за винятком періоду літньої спеки)
 2. Їдьте не менш, ніж на 20 днів (зважте, що буде втрачено кілька днів для облаштування побуту, звикання до клімату, пошуку лікарів і т.п.)
 3. Обирайте життя в родині або у готелі, номер якого обладнаний кухнею та пральною машинкою
 4. Заздалегідь подбайте про забезпечення вас закордоном: дитячим ліжком або комфортним двоспальним з двома ковдрами для родини, стільчиком для годування, коляскою, слінгом або кенгуру, іграшками, автокріслом, блендером, посудом для приготування їжі.
 5. Перед придбанням квитків поцікавтесь у авіакомпанії, чи заповнені всі місця в літаку (якщо ні, то варто придбати місця в трійному ряді і попросити персонал, щоб туди нікого не підсаджували. Інший варіант в економ класі – зайняти перший ряд після бізнес класу – він ширше, ніж інші)  
 6. Візьміть аптечку, зокрема й в ручну поклажу літака з жарознижувальним, відхаркуючим, проти алергенним засобами, краплями для носу, вух, засобом від діареї, зовнішнім антисептиком, термометром.
 7. Візьміть в ручну поклажу для дитини, окрім аптечки: їжу, питне, щось погризти (сухарі, бублики, печиво), посуд, нагрудник, маленький рушник, памперси, вологі серветки, змінний одяг, пелюшку, іграшку
 8. Візьміть в літак дитяче харчування в баночках, соки чи воду, а також розчинну кашу на час польоту плюс 1-2 баночки запасні на випадок відкладення рейсу (незважаючи на заборону провозити в ручній поклажі рідину більше 100 мл, дитяче харчування провозити можна)
 9. Візьміть в подорож свою коляску (легко пересуватиметесь в аеропортах, в ній перевозитимете ручну поклажу, з неї можна годувати малюка). Ви зможете здати коляску персоналу літака, її складуть в спеціальне багажне відділення. Але зважте на те, що при виході з літака вам доведеться почекати коляску 15-20 хвилин.
 10. Більше давайте пити дитині в літаку та пийте самі. Ідеальний варіант для малюка – грудне вигодовування
 11. Випробуйте перед подорожжю кілька варіантів «баночної»  їжі, щоб малюк звик до неї. Продукцію світових брендів не складно буде знайти за кордоном.
 12. Не годуйте перший тиждень дитину нічим новим для неї, візьміть з собою крупи, з яких готуєте каші, не всі звичні для нас крупи можна придбати за кордоном.  
 13. Не соромтеся просити підігріти їжу для дитини в будь-яких місцях, де є мікрохвильові печі та просіть про будь-яку допомогу для малюка скрізь, де вона потрібна
 14. Користуйтесь правом проходити деякі процедури без черг, тому що ви з дитиною
 15. Добре подумайте перш, ніж користуватися люлькою в літаку (нею користувалося до вас багато дітей)
 16. Обмежте контакти дитини із незнайомими людьми, хоча б в дорозі
 17. Фізично та психологічно захищайте дитину в багатолюдних місцях (носіть на руках живіт до живота чи спина до спини, знаходьте безлюдну територію для відпочинку дитини, не залишайте на самоті у дитячих кімнатах)
 18. Підготуйте дитину до нового місця проживання (познайомте її з новими предметами, опишіть нове місце, дайте дитині звикнути, поторгати все спочатку ручками)
 19. Застрахуйтеся всі на час подорожі, але майте з собою гроші на медичне обслуговування на всяк випадок (якщо велика різниця в часі між країною куди летите і нашою, страхова компанія може узгоджувати питання вашого обслуговування навіть кілька днів)


Головні поради

В будь-якому разі поїздка з малюком – це випробування для вас і вашої дитини. Це ваш досвід, а він не може бути негативним. Підготуйтеся. Чим більше ви будете знати заздалегідь, тим впевненіше і спокійніше ви будете почуватися, а значить, тим комфортніше буде вашій дитині, яка інтуїтивно відчуває ваш стан. Утім, абсолютно все передбачити складно, тому за будь-яких обставин точно не панікуйте, не метушіться, не змінюйте ваші рішення та не звинувачуйте одне одного. Спокій та упевненість рятують за найскладніших обставин. Важливо зуміти розслабитись і отримати задоволення просто від того, що ви разом усією родиною. Канадці, наприклад, беруть своїх тримісячних дітей навіть на хокейні матчі і вже точно не відмовляють собі у поїздках з дітьми будь-куди. Так що успіхів, сміливості, любові одне до одного – і все у вас вийде найкращим чином. І – з Богом!      


Марина Андрушко,
Курсант та друг Центру «Маленьке щастя»