Брошура розроблена Інститутом педіатрії, акушерства та гінекології АМН України

Автори:
Отт В.Д. — доктор медичних наук, професор, Головний дитячий дієтолог Міністерства охорони
здоров'я України
Тутченко Л.І. — доктор медичних наук
Марушко Т.Л. — кандидат медичних наук

Брошура схвалена Міністерством охорони здоров'я України


Здорова дитина - щастя та благополуччя сім'ї

Виростити дитину здоровою, фізично міцною та розумною -природне бажання всіх батьків.Але не всі батьки знають, що фундамент цих найважливіших для нормального життя якостей закладається в организмі дитини задовго до її народження, ще в період внутрішньоутробного розвитку і в ранньому дитячому віці.

Що ж мають знати та виконувати батьки, щоб допомогти малюку народитися та рости здоровим?

Кожна жінка, яка готується стати матір'ю, повинна бути добре обізнана з необхідніших способів свого життя та харчування під час вагітності та вигодовування новонародженої дитини, з тим, як підготувати груди до годування майбутньої дитини, що треба робити, щоб забезпечити дитину необхідною кількістю грудного малока з моменту народження та протягам першого року життя. Кожний чоловік, що готується стати батьком, також повинен знати, що здоров'я малюка в багатьох речах залежить і від нього також.

У брошурі Ви знайдете відповіді на питання, які Вас цікавлять. Бажаємо Вам та Вашим малюкам міцного здоров'я!

Чому вигодування груддю?

Вигодовування груддю - природний та найнадійніший шлях до здоров'я та гармонійного розвитку дитини.

Новонароджена дитина першим інстинктивним рухом тягнеться до материнської груді як до джерела життя. Природа потурбувалась про те, щоб, з'явившись на світ, дитина одразу отримала саме ту їжу, яка краще всього підходить її ще не зрілому організму.

Годування грудним молоком матері є природним продовженням того харчування, що отримує плід під час свого внутрішньоутробного розвитку. Різниця тільки в тому, що плід отримує харчування через пуповину з крові матері, а новонароджена дитина - після перерізки пуповини, отримує їжу через груди матері - її молоко.

Молоко матері має унікальні поживні та біологічні властивості, з ним малюк отримує все, що необхідно йому для нормального розвитку: білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни та мікроелементи. Всі ці харчові речовини знаходяться в достатній кількості, оптимальному співвідношенні та добре засвоюваній формі.

Біологічно активні речовини грудного молока (гормони, ферменти, численні імунні та інші регуляторні фактори) допомагають немовлятам швидше подолати родовий стрес та краще адаптуватися до умов життя в новому для них оточуючому середовищі. Вони сприяють кращому процесу травлення, правильному ходу обміну речовин та формуванню у дитини особистої повноцінної системи імунітету.

Сучасними науковими дослідами доведено, що вигодовування молоком матері визначає властивості розвитку та здоров'я не тільки на період дитинства, але й на наступні роки життя людини.

Частий та близький контакт матері та дитини під час годування груддю викликає у малюка відчуття постійного захисту та тепла, сприяє розвитку позитивних емоцій, які згодом можуть стати рисою його характеру. Ці діти більш спокійні та врівноважені, привітні та доброзичливі, більше прив'язані до матері, а згодом і до батька. Їхній психомоторний, емоційний та фізичний розвиток кращий, вони більш комунікабельні, ніж діти-"штучники".

Вигодовування груддю - це важливий завершальний етап тісного біологічного зв'язку організму дитини з організмом матері, завдяки якому формуються та зміцнюються всі основні механізми здоров'я дитини.

Серед дітей, вигодуваних грудним молоком, значно рідше бувають випадки раптової смерті, менше ризик розвитку хронічних захворювань органів травлення, а також щелепних, стоматологічних та ортопедичних порушень, а у майбутньому - менше ризик розвитку таких тяжких хвороб обміну речовин, як цукровий діабет, ожиріння, атеросклероз.

Діти, які вигодовуються материнським молоком, рідко хворіють, а якщо захворіють, то швидше одужують. Ризик шлунково-кишкових та алергічних захворюваньу них набагато менший, ніж при штучному вигодовуванні.

Кожна жінка спроможна і повинна годувати свою дитину груддю!

Грудне вигодовування є невід'ємною частиною повного репродуктивного циклу жінки: вагітність - пологи - лактація та вигодовування дитини.

Лактація - це утворення та виділення грудного молока у матері після народження дитини. Успішний розвиток лактації та вигодовування грудним молоком позитивно впливає не тільки на розвиток дитини, але й на здоров'я матері:

 • сприяє скороченню матки після пологів, що зменшує ризик маточної кровотечі та недокрів'я як наслідку втрати крові;

 • регулярне та достатньо тривале годування груддю є природним чинником, що перешкоджує виникненню незапланованої вагітності в період відсутності місячних;

 • сприяє профілактиці мастопатії, пухлин молочних залоз, матки та яєчників у майбутньому.

До майбутньої лактації готуйтесь ще під час вагітності!

З самого початку Вам слід потурбуватися про своє здоров'я. Для цього треба пройти профілактичний огляд у лікарів жіночої консультації ще до настання вагітності. Не забудьте відвідати стоматолога та ЛОР-лікаря, оскільки хворі зуби, хронічні осередки запалення носоглотки чи інші захворювання можуть бути джерелом інфікування плоду під час вагітності та новонародженої дитини.

Дуже важливо регулярно відвідувати жіночу консультацію, щоб перевіряти, як проходить вагітність. При появі ознак будь-яких ускладнень (загрози переривання вагітності, пізнього токсикозу, анемії) треба негайно звернутися в жіночу консультацію для проведення своєчасного кваліфікованого лікування.

Але є й інші питання, вирішення яких залежить тільки від Вас!

 1. Якщо у Вас є шкідливі звички, позбавтеся від них:
  • не куріть,
  • не вживайте спиртних напоїв, наркотиків,
  • не пийте натуральної кави (з кофеїном).
 2. Якщо Ви нездорові, приймайте тільки ті ліки, які Вам рекомендував Ваш лікар.
 3. Якщо Ваша праця пов'язана з профшкідливостями, Ви маєте право на іншу, легшу, нешкідливу роботу на тому ж підприємстві.
 4. Вибирайте маршрути для прогулянок там, де немає руху транспорту та забруднення повітря. Вам та Вашій майбутній дитині потрібне тільки чисте повітря.
 5. Займайтеся ранковою гімнастикою, яка зміцнить Ваш організм, щоденно приймайте холодний душ, бажано вранці і увечері перед сном.
 6. Не забувайте, що повноцінне харчування має виключно важливе значення для Вас та Вашої майбутньої дитини.

Харчування повинно бути правильним

Під час вагітності та лактації збільшуються витрати внутрішніх ресурсів жіночого організму - спочатку на розвиток плоду, плаценти та молочних залоз, а потім - на пологи і, врешті, на продукцію молока. Ці витрати повинні постійно поповнюватися. Крім того, в період вагітності в організмі жінки має утворитися певний жировий запас, котрий, як джерело енергії, буде потрібен пізніше - під час пологів і для лактації, коли енергетичні затрати будуть особливо високими. Ось чому у вагітних жінок та матерів-годувальниць потреба в повноцінному харчуванні вища, ніж у невагітних жінок. Але не настільки, як інколи неправильно думають, що треба їсти "за двох".

У першу чергу, підвищеного калорійного харчування потребують жінки, які займаються фізичною працею та жінки з недостатньою угодованістю. І, навпаки, здорові, фізично розвинуті, угодовані жінки, які правильно харчуються, щоб уникнути надмірної прибавки до маси тіла, можуть обійтися без значного збільшення раціону харчування та його калорійності.

Інститутом педіатрії, акушерства та гінекології АМН України для жінок з неускладненим перебігом вагітності і матерів-годувальниць розроблені фізіологічні норми харчування, калорійність яких диференційована згідно з фізичним статусом і трудовою діяльністю жінок

 • перша половина вагітності 2500-3000 ккал/добу;
 • друга половина вагітності 2700-3200 ккал/добу;
 • матері-годувальниці - 3000-3500 ккал/добу.

Напротязі всього періоду вагітності і годування груддю харчування повинно бути не тільки достатньо калорійним, але й збалансованим щодо вмісту всіх основних харчових речовин: білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних солей.

Для цього потрібно, щоб у Вашому щоденному раціоні було достатньо таких продуктів, що перераховані у 5 групах нижче:

 1. М'ясо (яловичина, нежирна свинина, птиця, печінка) - 100 г.
 2. Молоко, кефір чи йогурт - 3 склянки, сир - 100 г, твердий негострий сир - 20 г.
 3. Різні овочі - 700-750 г, фрукти - 300 г.
 4. Масло вершкове -15г, олія (соняшникова, кукурудзяна та ін.) - 25-30 г, сметана - ЗО г.
 5. Хліб пшеничний, житній з висівками -200-250 г, різні крупи - 60 г, цукор, мед, варення - 60 г.

Спеціальні продукти та харчові добавки для вагітних жінок та матерів-годувальниць, які випускаються в Україні:

 1. Сухе молоко з підвищеною кількістю білка, вітамінів та інших харчових речовин: Фемілак-1 для вагітних жінок, Фемілак-2 для матерів-годувальниць.
 2. Харчові добавки на основі полісолодових екстрактів: "Полісал", "Антигіпоксин", "Гемосол" для лікарського та профілактичного харчування.
 3. "Джерела" для матерів-годувальниць.

Якщо апетит у Вас знижений або з будь-яких причин у Вашому раціоні недостатньо високобілкових (1 й 2 групи) продуктів, а також продуктів, багатих на вітаміни та мінеральні речовини (З група), то треба додатково використовувати спеціальні продукти та харчові добавки, за допомогою яких можна значно поліпшити харчову цінність традиційного раціону.

Пам'ятайте, що свіжі фрукти, ягоди та овочі, в тому числі кріп, петрушка, салат та інша городня зелень - є головним джерелом цілого ряду вітамінів, вкрай важливих для Вас і нормального розвитку плода. Додатково використовуйте полівітамінні препарати, які Вам призначить Ваш лікар.

Хорошим контролем правильної поведінки вагітної жінки є збільшення її маси тіла, яке за весь період вагітності в середньому має складати:

 • 10 кг - для жінок середнього росту та нормальної угодованості (250 г за 1 тиждень);
 • 12 - 12,5 кг - для жінок зі зниженою угодованістю (300 г за 1 тиждень);
 • 5 - 6 кг - для жінок з надмірним жировідкладенням.

Режим харчування: зростаюча матка здійснює тиск на органи брюшної порожнини, що ускладнює роботу шлунку і кишечнику. Вам потрібно змінити режим харчування. Приймайте їжу 5-6 разів на день невеликими порціями. Це особливо важливо у другій половині вагітності.
Мати-годувальниця також повинна дотримуватись режиму із частішим прийомом невеликих порцій, щоб забезпечити ритмічний приток енергії, необхідний для продукції молока.
Зверніть увагу на свій питний режим. Він повинен бути достатньо активним, але не надмірним. Вагітним жінкам рекомендується випивати не більше, ніж 1,5 літра рідини, матерям-годувальницям - близько 2 літрів рідини в день з урахуванням води, чаю, фруктових соків, компотів, морсу, молока, супу тощо.
Обмежте використання солі! Їжу готуйте без солі або малосолену і тільки під час їжі додавайте трохи солі, але не більше 6-8 г на добу

Ви збираєтеся годувати дитину груддю

У Вас все добре, вагітність проходить нормально, і Ви вже відчуваєте велике бажання годувати дитину груддю. Завчасно, ще в період вагітності, виконуйте необхідні гігієнічні процедури.
Носіть вільний бюстгальтер, що не стискає груди, із простої щільної тканини. Це допоможе зберегти форму груді та буде сприяти хорошій лактації.

Робіть 2-3 рази на день повітряні ванни для грудей, контрастні обливання водою всього тіла (вранці та ввечері), масаж грудей та сосків душем по 5 хвилин. Ці процедури необхідні для ущільнення шкіри сосків та профілактики їх травмування при смоктанні дитиною груді.

Зверніть увагу на соски Вашої груді. Навіть, якщо вони пласкі або втягнуті — це не є перешкодою для успішного грудного вигодовування. Для поліпшення їх форми необхідно робити спеціальні вправи:

 • розтягування шкіри навколососкового кружка в напрямку від соска;
 • витягування сосків трьома пальцями через серветку з марлі з невеликим прокручуванням їх в обидва боки (6-8 витягувань 2-3 рази на день).

З цією ж метою можна використовувати бюстгальтер з отворами для сосків.
Пам'ятайте, що вправи з формування пласких або втягнутих сосків необхідно робити в останні тижні вагітності (після 38 тижнів). У разі загрози передчасних пологів ці вправи заборонені!!!

Перше годування груддю

Перший контакт з матір'ю і перше годування груддю — це біологічний старт новонародженої дитини в зовнішньому світі.

Здійснивши важку фізичну працю під час пологів та повідомивши голосним криком про свою появу на світ, новонароджена дитина вже скоро вимагатиме відновлення зв'язку з організмом матері, у неї просинається рефлекс "пошуку груді", вона потребує материнського молока та тепла її тіла.

Тепер дуже важливо здійснити перший фізичний контакт матері з новонародженою дитиною в поєднанні з першим прикладанням до груді. Це бажано зробити якомога раніше протягом першої години її народження, ще в пологовій залі.

Своєчасне виконання цих процедур сприяє:

 • прискоренню вироблення та виділення грудного молока;

 • реалізації пошукового та смоктального рефлексів у новонароджених;

 • заселенню шкіряного покрову, слизової оболонки ротової порожнини, травного каналу дитини корисними бактеріями від матері, а не хвороботворними з навколишнього середовища;

 • з першим ковтком материнського молока (молозива) дитина отримує не лише повноцінну їжу, але й концентрат захисних факторів проти кишкових та інших інфекційних захворювань.

Якщо з якихось причин раннє прикладання новонародженої дитини до груді матері відкладається на 6 та більше годин, необхідно регулярно кожні 3,5 години зціджувати молоко. Це дасть можливість зберегти лактацію. Зціджене молоко не виливайте. Якщо воно зібране з урахуванням всіх правил гігієни, ним нагодують Вашого ж малюка (при відсутності будь-яких протипоказань).

Ознаки правильного прикладання дитини до груді:

 • дитина всім корпусом повернута до матері та притиснута до неї;
 • обличчя дитини знаходиться близько від груді, підборіддя торкається груді;
 • рот дитини широко відкритий, нижня губа вивернута назовні;
 • сосок і більша частина ареоли захоплена ротом дитини;
 • дитина розслаблена та задоволена, вона робить глибокі повільні смоктальні рухи;
 • мати не відчуває болю в ділянці сосків;
 • чутно, як дитина ковтає молоко.

Техніка та режим годування груддю

Годуйте дитину груддю так часто, як вона того хоче!

Відразу після пологів у груді матері молока виділяється зовсім мало, може, лише декілька крапель та щойно народженій дитині молока треба зовсім небагато. Але з кожним днем потреба в материнському молоці зростає.

У період налагодження лактації конче важливо, щоб мати засвоїла правильну техніку годування груддю, що включає:

 1. Вміння правильно прикласти дитину до грудей.
 2. Підтримувати вільний режим годування.
 3. Намагатися в кожне годування повністю спорожнити молочну залозу від молока.

Часте, активне смоктання та повне вивільнення молочної залози від молока сприяє збільшенню його вироблення. Тому необхідно годувати не за розкладом, а на вимогу дитини - його "голодний" крик. Кількість годувань у перші тижні може сягати 8-10 і навіть 12 разів на добу, постійно скорочуючись до 6-7 разів на добу (враховуючи годування вночі).
Тому часте годування на вимогу дитини під час перебування в пологовому відділенні можливе лише тоді, коли мати з дитиною перебувають в одній палаті.

Якщо в пологовому будинку мама відділена від дитини, то вона повинна мати можливість годувати груддю та вимагати, щоб новонароджену дитину не підгодовували та не допоювали з пляшечки.

При правильній техніці годування груддю його тривалість залежить від особливостей дитини. Деякі діти "ліниві сосунці", інші - швидкі та активні. Дайте можливість смоктати спочатку одну грудь, аж поки дитина сама не відпустить її, а потім іншу.
Вірне прикладання до груді є неможливим при повному та тугому сповиванні. Дитина повинна вільно рухатися при смоктанні, проявляти свої емоції, реакції. Вільне сповивання, без обмежень рухів, сприяє правильному розвитку кістково-м'язової системи, суглобів, формує здорову потребу дитини в грудному молоці для відновлення енергії.

Коли починає активно прибувати молоко (зазвичай, на 3-4 добу після пологів), грудні залози кілька днів можуть бути напруженими, болючими, набряклими, тобто спостерігається їх так зване згрубіння. Це, як правило, явище нормальне. Часте годування груддю швидко та без зусиль допомагає усунути явище згрубіння молочних залоз. При надмірному згрубінні рекомендується "збризнути" молоко перед годуванням дитини.

Немає необхідності перед кожним годуванням мити соски милом або розчином для дезінфекції. Це призводить до видалення природного змащення сосків та ареоли. Шкіра пересушується, і на ній легко виникають тріщини. Поява нових запахів, чужих дитині, може призвести до відмови її від годування груддю. Достатньо дотримуватися звичайної гігієни тіла, щоденно міняти білизну, ретельно слідкувати за чистотою рук. Після годування корисно, не закриваючи груди, дати соскам висохнути, а потім одягти бюстгальтер, поклавши у нього прокладки, які не промокають.

Чи необхідне обов'язкове зціджування молока? Якщо годувати дитину часто, за її бажанням, у жінки - м'які молочні залози і достатня лактація. Зціджувати молоко після кожного годування не потрібно.

Не давайте дитині пустушки, соски, використання яких призводить до втрати природного рефлексу сосання, дезорієнтації дитини в процесі сосання. Це може призвести до повної відмови дитини від годування груддю.

Ми вдома

Вигодовування груддю - найбільш зручний, економний та безпечний спосіб годування дитини.

Ось усі хвилювання та страхи позаду. Ви та Ваше дитя вдома, в колі сім'ї. Зараз головне - забезпечити все необхідне для його здоров'я і правильного розвитку. Для того, щоб правильно організувати годування немовляти груддю в домашніх умовах, Ви з першого ж дня маєте дотримуватися таких правил.

 • Годуйте дитину не "за годинником", а за її бажанням. У перші тижні це може бути 8-10 разів на добу. З часом (як правило, на 3-4 тижні життя малюка), коли встановлюється достатня лактація, а дитина почне висмоктувати однакову кількість молока при кожному годуванні, у нього виробляється свій стабільний режим годування - 6-7 годувань на добу.

 • Не уникайте нічного годування, бо саме в нічний час у Вашому організмі інтенсивно виробляється гормон пролактін, відповідальний за лактацію.

 • Пам'ятайте, що годування груддю має проходити в спокійній обстановці. Гарний настрій сприяє інтенсивнішому виробленню молока та легшому його виділенню з груді.

 • Скільки часу потрібно тримати немовля біля груді? Звичайно тривалість кожного годування не перевищує 15-20 хвилин, за цей час дитина встигає висосати достатню кількість молока.

 • Пам'ятайте, що грудне молоко складається не тільки з харчових речовин, але й достатньої кількості води, тому допоювати маленьку дитину водою, відварами або чаєм немає жодної необхідності. Біля Вашої груді вона втамовує і голод, і спрагу.

Ви повинні знати, що інколи спостерігається короткочасне зменьшення вироблення молока - "порожня грудь". Не хвилюйтеся! Це явище (так званий "лактаційний криз") фізіологічне, пов'язане з гормональною перебудовою жіночого організму чи втомою та в більшості випадків є цілком зворотнім.

Не поспішайте починати догодовувати малюка штучною молочною сумішшю. Відпочиньте, зробіть легкі фізичні вправи, приміть душ, добре розітріть махровим рушником спину й плечі (при нагоді зробіть масаж), не забудьте про свій режим пиття й харчування. Кілька днів годуйте дитину так часто, як вона того хоче (10-12 разів на добу), а також вночі. Під час кожного годування давайте обидві груді. Після цього кількість молока повинна збільшитись.

Для покращання лактації також використовуйте засоби з домашньої аптечки - відвари і настої з трав чи насіння: меліси, деревію, кропу, тмину, анісу, фенхелю, морквяний сік з молоком і т. ін.

Коригуючі добавки і прикорм при вигодуванні груддю

Усе, що потрібно малюку в перші 4-6 місяців, він отримує з Вашим молоком.

Лактаційна функція матері-годувальниці досягає свого максимального розвитку, коли дитині виповнюється 4-6 місяців. При правильній підтримці лактації вона не вщухає, коли дитині виконується 1 рік і може продовжуватись протягом другого і третього року.
Тому немає потреби при повноцінному вигодовуванні груддю спішити із введенням малюку фруктових соків та пюре раніш, ніж 3,5-4 місяці, чи починати прикорм раніше 4,5-5,5 місяців.
Пам'ятайте, що у віці 3-4 місяців у дітей ще є функціональна незрілість шлунково-кишкового тракту і травних ферментів, нирково-вивідної системи та імунітету.
Занадто раннє введення чужорідної їжі може справити негативний вплив на дитину: порушити кишкову мікроекологію і спричинити дисбактеріоз, розлад процесу травлення, алергію.

Зволікати зі строком введення соків, пюре і прикорму теж недоцільно, оскільки з 5-6-місячного віку ростучому організму дитини, крім грудного молока, потрібна інша, більш тверда їжа.

Початок прикорму - це відповідальний момент в житті дитини, перший крок від виключно рідкого харчування до більш густої, щільної їжі.

Від правильної техніки введення першого прикорму і його якості залежить подальша поведінка дитини при введенні нової для неї їжі, придбання навиків, його апетит та емоції.

До фруктових соків і пюре привчайте дитину поступово, починаючи давати з малої кількості та збільшуйте до необхідної дози. Завжди починайте з будь-якого одного, найбільш доступного виду (частіше яблучного) соку, а через 2-3 тижні - пюре. Пізніше, при відсутності у дитини алергії, можна використовувати комбіновані соки і пюре.

Дотримуйтесь наступних правил введення прикорму:

 • Їжа для першого прикорму повинна бути добре подрібнена (протерта), мати напіврідку, гомогенну консистенцію.

 • До першого прикорму, як і до будь-якого наступного виду їжі, дитину треба привчати поступово, починаючи з 1 чайної ложки і доводити її до повного об'єму протягом 5-7 днів.

 • Кожний наступний прикорм починають тільки тоді, коли дитина повністю звикне до попереднього (через 2-3 тижні).

 • Починати новий вид прикорму тільки здоровій дитині. Якщо малюк захворів -відкладіть введення прикорму до його одужання.

 • Прикорм давайте перед годуванням груддю. По мірі зростання об'єму прикорму, він поступово витісняє одне годування груддю.

 • Усі страви прикорму повинні бути свіжо приготованими із доброякісних продуктів. Краще, якщо це будуть спеціальні продукти дитячого харчування промислового виробництва, гарантовані по всім гігієнічним показникам та харчовій цінності.

Для правильної орієнтації застосовуйте приблизну програму введення дітям харчових добавок та прикорму при вигодовуванні груддю.

Перший прикорм: перевага віддається овочевому пюре з додаванням рослинної олії З г на 1 порцію (150 г).

Другий прикорм: каша молочно-злакова чи безмолочна з додаванням фруктів. Перевага віддається кашам з круп, які не містять клейковину (гречана, рисова).

Третій прикорм: кисломолочні продукти (кефір, ацидофільне молоко, біфівіт, сімбівіт чи їхні аналоги).

Решта продуктів (сир, жовток, м'ясне пюре, риба) є харчовими добавками до основних страв прикорму.

Дорогі мами!

Продовжуйте радість годування Вашого малюка груддю. Нехай дитина отримає більше тепла і доброти, щоб повернути її Вам та іншим людям.
Шановні жінки, дорогі мами! Пам'ятайте, вигодовування груддю є незаперечним правом кожного малюка та природним обов'язком матері! Потурбуйтесь про здоров'я своїх дітей з перших годин народження! Бажаємо щасливого материнства!

Шановні татусі!

Ось вони обидва - і мати, і малюк потребують Вашої опіки та допомоги. Після пологів у мами ще не зовсім відновилося здоров'я, а потрібно багато сил і часу для піклування про дитину і годування груддю. Ось чому Ви, і тільки Ви, зможете створити у сім'ї сприятливий психоемоційний мікроклімат та побутові умови, необхідні для відновлення здоров'я, фізичних сил у матері та для повноцінного вигодовування груддю дитини.

 • Перекладіть на свої плечі частину домашньої праці та турбот про сім'ю.
 • Допоможіть забезпечити правильний режим харчування матері (покупка продуктів, планування меню, приготування їжі та інше).
 • Створюйте сприятливі умови для її відпочинку, вставайте уночі до дитини, щоб втомлена мама мала нагоду відпочити, допомагайте прикладати дитину до маминої груді. Купайте її разом із мамою. У вільний час ходіть на прогулянку всі разом.

Своєю увагою Ви збережете свою дружину і матір Вашої дитини від перевтомлення та стресів, які є однією з головних причин передчасного припинення лактації у матері.

З Вашою допомогою мати буде в змозі зберегти для дитини безцінну і саму здорову їжу - материнське грудне молоко.