Сьогодні науці відомі, щонайменше, 8 різних видів вірусів, що викликають герпетичну інфекцію. Однак інфекційне захворювання шкіри і слизової оболонки в людини, що ми називаємо "герпесом", викликає так званий вірус простого герпесу (ВПГ). У цьому матерiалi Ви знайдете інформацію про особливості інфекції, викликаної саме вірусом простого герпесу.

Що таке ГЕРПЕС i як вiдбувається зараження?

Герпес викликається вірусом простого герпеса, одним з вірусів, що найважче піддається лікуванню.

Виділяють два основних типи цього вірусу: вірус простого герпесу 1 (ВПГ-1) і вірус простого герпесу 2 (ВПГ-2). Такі віруси можуть інфікувати людину окремо або разом.

Оральний герпес
(звичайно це ВПГ-1) передається при близькому контакті із хворою людиною під час поцілунку або при використанні його приладів для їжі.

Генітальний герпес
(звичайно це ВПГ-2) найчастіше передається при статевому контакті.

Якщо після потрапляння в організм вірус не знищується імунною системою, то він проникає усередину клітки шкіри людини і починає процес розмноження. На цій стадії немає ніяких симптомів захворювання. Після початку розмноження вірусу клітки починають руйнуватися і тоді з'являються симптоми захворювання: запалення, заповнені рідиною пухирці і ранки. Після цього віруси попадають у нервові клітки людини і потрапляють в нервові сплетення (ганглії), де і залишаються в неактивній формі. Через якийсь час процес розмноження вірусу повторюється, викликаючи у хворого ті ж симптоми хвороби.

Основнi симптоми ГЕРПЕСУ

Симптоми герпесу можуть відрізнятися залежно від стадії:

Первинне зараження:

 • Сип на шкірі (через 12 днів після зараження).
 • У місці інфекції утвориться набряк, де незабаром виникають групи маленьких пухирців. Найбільш болісно ці симптоми проявляються на сухій шкірі і можуть супроводжуватись сверблячкою.
 • Пухирці поступово висихають і гояться, не залишаючи шрамів. На вологих ділянках шкіри загоєння йде повільніше. Коли пухирці засихають, вони припиняють бути заразними.
 • В ділянці зараження можуть збільшуватись лімфоїдні вузли. Крім цього, первинне зараження може супроводжуватися підвищенням температури, м'язовим і головним болем, як при грипі. Після цього інфекція потрапляє в нервові клітки і поширюється в інші ділянки тіла.

Латентний період
У цей період вірус не дає ніяких симптомів і не передається іншим людям.

Сховане розмноження
Починається після латентного періоду. Вірус знову розмножується, поширюється і стає заразним, однак це не супроводжується якими-небудь симптомами.

Повторне інфікування
Вірус знову розмножується, і цей процес супроводжується такими ж симптомами, як при первинному зараженні, але менш гостро і не так довго. Повторне інфікування може початися через кілька днів, тижнів або років, але найбільш часто це відбувається протягом першого року після первинного зараження.

Можливi ускладнення ГЕРПЕСУ

Крім деяких рідких випадків, вірус простого герпесу не є загрозливою для життя хворого інфекцією, але створює безліч незручностей і емоційних проблем.

Мiри профiлактики ГЕРПЕСУ

Нижче наведений перелік правил, яких хворий на герпес повинен дотримуватись, щоб запобігти зараженню своїх близьких.

  ♦ Ретельно мийте руки після контакту з ураженою герпесом ділянкою шкіри.
  ♦ Обов'язково користуйтеся особистими предметами гігієни і зберігаєте їх окремо від інших.
  ♦ Після туалету необхідно продезинфікувати сидіння унітазу (вірус живе до 4 годин на пластику).
  ♦ При генітальному герпесі необхідно утримуватись від статевих контактів.
  ♦ Всі інфіковані герпесом навіть при відсутності зовнішніх симптомів повинні користуватися презервативами, які значно знижують ризик зараження партнера.
  ♦ Слід зазначити, що захиститися від зараження оральним ВПГ-1 майже неможливо, тому що він передається навіть при короткому контакті зі шкірою здорової людини.

Лiкування ГЕРПЕСУ

На сьогодні немає ліків, які дозволили б повністю вилікуватись від герпесу. Найбільш ефективними ліками проти герпесу залишаються так звані нуклеозиди. Стандартом серед них залишається діюча речовина цикловір, що блокує розмноження вірусу в уражених клітинах. Випускається в різних формах – таблетках для прийому усередину та мазі для зовнішнього застосування, яку слід застосовувати при перших симптомах герпесу – свербінні, болю, почервонінню в місці майбутньої появи пухирців), однак правильно поставити діагноз та призначити лікування може тільки Ваш лікар.

Для полегшення симптомів герпетичної інфекції можна порекомендувати наступне:

  ♦ Не торкайтеся пухирців і ранок на шкірі,
  ♦ Якнайчастіше мийте руки, щодня чистить нігті.
  ♦ Намагайтеся не носити тісний одяг, адже погана циркуляція повітря може сповільнити загоєння шкіри.

За більш докладною інформацією про лікування цього захворювання Вам необхідно звернутися безпосередньо до Вашого лікаря