Костенко Андрій Анатолійович

Соавтори: Саєнко В.Ф., Зограб’ян Р.О., Черенько С.М.

Інформаційна брошура для пацієнтів з трансплантацією нирки
Від Інституту Хірургії та Трансплантології АМН України

Реакція відторгнення

Людський організм постійно знаходиться під впливом факторів зовнішнього середовища різного характеру. Це бактерії, гриби, віруси. Для боротьби з ними організм за довгі роки існування сформував систему захисту - імунітет.

Ця система завжди реагує на небажане вторгнення чужорідних часток; намагаючись їх знешкодити і видалити. Пересаджений орган також сприймається як вторгнення, і боротьба імунітету з ним така сама, як у будь-якому іншому випадку.

Тому головним ускладненням післяопераційного періоду є відторгнення трансплантата, викликане тканинною несумісністю донора і реципієнта.

Відторгнення пересадженої нирки виявляється у вигляді кризів відторгнення. На даний час накопичений достатній досвід у виявленні факторів, що провокують криз відторгнення, а також у їхній профілактиці і лікуванні за допомогою імуносупресивної терапії.

Криз відторгнення виявляється в більшості випадків у перші три місяці з моменту операції і має тенденцію до повторення через певний час. Тому встановлення діагнозу саме в ранньому періоді є дуже важливим для збереження життєдіяльності трансплантата.

Суб'єктивно криз відторгнення проявляється зменшенням кількості сечі, підвищенням артеріального тиску, лихоманкою. Часто відзначаються слабкість, запаморочення, сонливість, відчуття жару чи знобіння, швидка стомлюваність. При наростанні синдрому відторгнення можуть додаватися ознаки, пов'язані з високим вмістом у крові азотистих шлаків: втрата апетиту, нудота, блювота.

Можуть виникати болі в області пересадженої нирки, здуття живота, діарея. Однак нудота і блювота можуть також бути ознаками артеріальної гіпертензії, що розвивається на тлі кризу відторгнення, що почався.

Відзначають також скарги на важкість в ногах, відчуття утоми, болю при русі, затримку рідини. Іноді прояви лихоманки супроводжуються болями в суглобах. Задишка, серцебиття, біль в області печінки часто є ознаками гострої серцевої недостатності, викликаної триванням кризу відторгнення.

Нерідко виникають болі в області пересадженої нирки, викликані збільшенням ниркового трансплантата і його тиском на навколишні тканини. Трансплантат при цьому стає твердим і болючим. За відсутності кризу відторгнення трансплантат м'який і еластичний, а в міру його розвитку він стає більш щільним, при цьому можливо також підвищення артеріального тиску і температури до 37,5 - 38,5С.

Необхідно навчитися у свого лікаря самостійно пальпувати область трансплантата для того, щоб можна було завчасно виявити початок відторгнення нирки.

Дуже корисно також навчитися в домашніх умовах спостерігати за щільністю ранкової порції сечі за допомогою урометра. Зменшення її може бути ознакою порушення функції нирки.

Однак необхідно відзначити, що зниження концентрації сечі може бути зумовлено також прийомом сечогінних препаратів чи вживанням великої кількості рідини.

Серед проявів ниркової недостатності внаслідок кризу відторгнення, що розвивається, можна назвати також припухлість під очима, набряклість повік, одутлість обличчя, здуття живота. Шкіра ніг при цьому бліда, напружена, блискуча, така, що зберігає слід після натиснення.

До змін психічного стану варто віднести підвищене збудження, тремор рук.