Мінпраці займалося і буде займатися розв’язанням проблем людей з обмеженими можливостями, але системний підхід до цього питання має бути вироблений всіма інституціями влади. Про це сказав сьогодні Голова Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Валерій Сушкевич під час комітетських слухань на тему „Дотримання прав людей з інвалідністю в Україні”. Адже, на його думку, чинне законодавство України розглядає інвалідність переважно як соціальну проблему. Воно не гарантує відсутності обмежень їхніх основних прав - на працевлаштування та зайнятість, освіту, реабілітацію, доступність до архітектурної та транспортної інфраструктур, доступ до інформації.

Турбота про інвалідів має передбачати не лише різного роду пільги, доплати та пенсії. Головна мета - дати цій категорії суспільства можливість самореалізуватися, наголосили учасники слухань. Отже, від самого лише соціального захисту інвалідів треба переходити до реального забезпечення їх прав. І тут, як повідомив Валерій Сушкевич, великі надії покладаються на підписання Україною Конвенції ООН про права інвалідів та Факультативного протоколу до неї. Від імені Уряду це доручено зробити Міністру праці та соціальної політики України Людмилі Денісовій. Подія запланована на вересень цього року. Відповідне звернення вже надіслано до ООН.

Аналізуючи готовність України до цього кроку (адже кожна держава-підписант несе відповідальність перед світовою спільнотою за виконання взятих на себе зобов’язань), заступник Міністра праці та соціальної політики України Віктор Онищук розповів про заходи, які вживаються центральними та місцевими органами виконавчої влади на виконання Державної програми розвитку в Україні системи реабілітації та трудової зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями, психічними захворюваннями та розумовою відсталістю до 2011 року, затвердженої Урядом, та Указу Президента України „Про додаткові невідкладні заходи щодо створення сприятливих умов для життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостям”.

Віктор Онищук поінформував, що в Україні нині 2,6 млн осіб з обмеженими можливостями, а це - 5,5 % від усього населення. Кожен 18-тий наш співвітчизник – інвалід – тобто людина, яка потребує допомоги та підтримки від держави не лише в грошовому еквіваленті, а й особливого планування житла, облаштування під’їздів, громадського транспорту, забезпечення засобами та виробами, сприяння в отриманні освіти, професійних знань, працевлаштуванні, медичних і культурних послуг.

У зв’язку із значною чисельністю осіб з обмеженими можливостями Уряд приділяє особливу увагу фінансовому забезпеченню відповідних соціальних програм. Так, у порівнянні з минулим роком розмір коштів, які передбачені у Державному бюджеті України на 2008 рік і розпорядником яких є Мінпраці, на виконання програм по соціальному захисту інвалідів збільшено майже на 25 млн гривень, він становить 913 млн грн. У законах України про Державний бюджет ці витрати віднесені до захищених статей.

У минулому році за рахунок коштів державного бюджету інвалідам видано майже 790 тис. технічних і інших засобів реабілітації.

На виконання положень Закону України „Про реабілітацію інвалідів в Україні” Мінпраці створюється Централізований банк даних з проблем інвалідності.

На сьогодні завершено формування Централізованого банку в частині забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації, автотранспортом, введено реєстр реабілітаційних установ системи Мінпраці, заходи та засоби, передбачені Державною типовою програмою інвалідності; вносяться дані з індивідуальних програм реабілітації інвалідів.

У найближчих планах - залучення до заповнення Централізованого банку медико-соціальних експертних комісій та лікарсько-консультативних комісій, які вноситимуть дані про реабілітаційні заходи відразу після встановлення особі інвалідності.

Мінпраці та підвідомчими органами створено й забезпечується діяльність 234 реабілітаційних центрів для інвалідів і дітей-інвалідів, у яких щорічно проходить реабілітацію понад 20 тис. інвалідів і дітей-інвалідів.

744 територіальні центри соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян надають 47 видів соціальних послуг близько 2 млн осіб, з яких 500 тисяч – громадяни з особливими потребами.

На сьогодні в Україні працює понад 500 тис. осіб з обмеженими можливостями, що становить 20% загальної чисельності інвалідів або 38% чисельності інвалідів працездатного віку.

Мінпраці кожного року сприяє працевлаштуванню близько 7 тис. інвалідів.

Інваліди, які звертаються до Державної служби зайнятості з питань працевлаштування, мають право на одержання всіх соціальних послуг, в тому числі на встановлення статусу безробітного; забезпечено їхній вільний доступ до інформації про можливості одержання професії, загальнодержавної бази актуальних вакансій.

Чисельність інвалідів, які скористалися послугами служби зайнятості у 2007 році, збільшилась у порівнянні з 2006 роком на 28% та становила 22,2 тис. осіб. Статус безробітного мали 15,0 тис. осіб, у т.ч. 9,5 тис. осіб отримували допомогу по безробіттю. Чисельність інвалідів, працевлаштованих за направленням служби зайнятості у 2007 році, порівняно з 2006 року, збільшилась на 22%. Протягом року було працевлаштовано 7,6 тис. інвалідів або кожного третього з тих, хто виявив бажання працювати.

Спільними зусиллями Державної служби зайнятості та Фонду соціального захисту інвалідів щорічно понад 5 тис. інвалідів отримують професійну освіту.

Цього року Фондом планується спрямувати не менше 50 відсотків надходжень на створення робочих місць для працевлаштування інвалідів і збільшити вдвічі видатки на їх професійне навчання.

Заступник Міністра праці та соціальної політики висловив сподівання, що підтримка і допомога Уряду у вирішенні проблем соціального захисту та реабілітації людей з обмеженими можливостями з боку всіх інституцій влади буде постійною і предметною, а робота в цьому напрямі – планомірною і системною.