Реклама

Гіпотиреоз та йододефіцит: як розпізнати і що робити

Гіпотиреоз та йододефіцит: як розпізнати і що робити

Захворювання щитоподібної залози, зокрема, гіпотиреоз дуже поширені в Україні [1]Велика частина випадків цих захворювань пов'язана дефіцитом йоду, який спостерігається на всій території країни. Особливо гостро ця проблема стоїть в Західних регіонах та Чернігівській області [2].

Дефіцит йоду і щитоподібна залоза

Тироксин і трийодтиронін ̶ йодовані тиреоїдні гормони. Це означає, що їх молекули містять атоми йоду. При надходженні в організм йод поглинається і накопичується клітинами щитовидки. При надходженні достатньої кількості йоду забезпечується оптимальний рівень тиреоїдних гормонів в крові. 

Дефіцит йоду призводить до зниження синтезу гормонів щитовидки. Але на це відразу реагує гіпофіз, який починає виробляти більше тиреотропного гормону (тиреотропіну). Це, в свою чергу, викликає компенсаторну гіперплазію (збільшення) щитоподібної залози.

Розвивається так званий ендемічний зоб [3] – захворювання, що особливо широко розповсюджено в гірських і деяких рівнинних районах України.

Щитоподібна залоза: зони відповідальності

Щитоподібна залоза виконує багато функцій. Кожен гормон, який вона синтезує, відповідає за певні процеси.

 • Тироксин: активує обмінні процеси в клітинах всіх органів і тканин.
 • Трийодтиронін: впливає на процеси метаболізму, терморегуляцію і роботу серця.
 • Кальцитонин: відповідає за обмін кальцію і фосфору, оновлення кісткової тканини, на проходження імпульсів в нервовій і м'язовій тканинах.

Щитоподібна залоза і нервова система

На фоні порушення синтезу тиреоїдних гормонів з'являються симптоми, аналогічні захворюванням центральної нервової системи.

При зниженні функції щитоподібної залози и нестачі гормонів (гіпотиреозі), людина скаржиться на постійну втому і сонливість. Знижений настрій, постійна тривожність, зниження або повна втрата сексуального бажання – всі ці симптоми також можуть свідчити про те, що щитоподібна залоза втрачає контроль над ЦНС.

Цей стан є також дуже небезпечним для дітей, оскільки викликає уповільнення інтелектуального і фізичного розвитку. Відбувається погіршення пам’яти та концентрації уваги. Погіршується успішність у навчанні.

Щитоподібна залоза і зайва вага

Якщо раціон та спосіб життя людини не змінюються, а вага зростає, лікар може підозрювати порушення в роботі щитоподібної залози. Більш того – вага може зростати навіть на фоні зниження апетиту: це часто спостерігається при гіпофункції щитовидки. Адже при цьому стані відбувається уповільнення внутрішнього метаболізму.

Також вага може збільшуватися внаслідок затримки рідини в організмі, що характерно для гіпотиреозу.

Ще одна неприємна проблема, що пов'язана з нестачею тиреоїдних гормонів – це запори.

Щитоподібна залоза і зовнішній вигляд

Щитоподібна залоза регулює ріст волосяних фолікулів, потовиділення, процеси регенерації клітин шкіри. Суха шкіра, ламкі нігті, тьмяне волосся, яке інтенсивно випадає, також є симптомами зниження функції щитовидки.

Загальні симптоми гіпофункції щитоподібної залози

Найчастіше гіпофункцію щитовидки можна запідозрити за такими ознаками [4-8]:

 • зниження артеріального тиску і частоти серцевих скорочень (пульсу);
 • набряки (особливо на обличчі);
 • слабкість, сонливість, зниження працездатності;
 • млявість і погіршення настрою;
 • збільшення ваги;
 • сухість шкіри, ламкість волосся і нігтів;
 • порушення менструального циклу у жінок;
 • постійне відчуття холоду.

Якщо ви помітили в себе ці симптоми, які заважають нормально жити і працювати, задумайтесь про відвідування ендокринолога та дослідження функції щитоподібної залози. При виявленні проблем із щитовидкою, причиною яких може бути дефіцит йоду, спеціаліст обов'язково призначить вам засіб, що містить цей важливий мікроелемент.

Але в деяких ситуаціях краще не чекати появи неприємних симптомів: їх простіше попередити, ніж лікувати. Недарма універсальне обов'язкове йодування солі із профілактичною метою в Україні було підтримано медичною громадою та Центром громадського здоров'я МОЗ України [2]. Проте йодована сіль не завжди гарантовано вирішує проблему, особливо в місцях з вираженим йододефіцитом.

Отже, потрібен засіб, який швидко поповнює запаси йоду в організмі, що, в свою чергу, буде сприяти утриманню стабільного рівня тиреоїдних гормонів в крові та запобіганню характерних симптомів.

КЕЛП — те, що треба для уникнення дефіциту йоду

Келп — це бурі водорості, які . здобувають у природних умовах в Атлантичному та Тихому океані. А ще таку назву – КЕЛП -  має органічний продукт, який виробляє компанія «Healthyway Production, Inc» (США).

Але це не означає, що вам доведеться ковтати ложками порошок з водоростей та запивати водою, намагаючись якомога швидше забути його смак та запах.

Фармацевтичні технології сьогодні дуже розвинені, і для того, щоб отримати добову дозу йоду (150 мкг) достатньо прийняти одну таблетку КЕЛП. До того ж КЕЛП  – це не просто органічний йод, а йод у хелатній формі, який легко засвоюється.

Важливо, що крім йоду до складу КЕЛП входять інші мікро- та макроелементи, вітаміни, рослинні кислоти та полісахариди, які також необхідні організму.

КЕЛП  ̶  це повністю рослинний продукт, який не має компонентів тваринного походження. Отже, цей засіб можуть приймати люди з протипоказаннями до застосування таких компонентів або ті, що дотримуються рослинної дієти.

КЕЛП нормалізує роботу щитовидної залози та сприяє стабілізації рівня тиреоїдних гормонів. Завдяки цьому досягаються наступні ефекти:

 • нормалізуються обмінні процеси в організмі;
 • поліпшується інтелектуальна діяльність, пам'ять і концентрація уваги;
 • поліпшується стан шкіри, волосся і нігтів;
 • знижується тривога;
 • нормалізується сон;
 • підвищується працездатність;
 • усуваються проблеми із кишечником, зокрема, запори;
 • поліпшується робота серцево-судинної системи.

Лікарі призначають КЕЛП для профілактики йододефіцитних станів, зокрема, захворювань щитовидної залози і вище перерахованих симптомів. КЕЛП допомагає не тільки почуватися краще, але й мати здорову та доглянуту зовнішність завдяки поліпшенню стану шкіри, волосся та нігтів.

Застосування КЕЛП: кому і як довго?

КЕЛП призначають дорослим та дітям старше 12 років за наявності симптомів йододефіциту або з профілактичною метою по 1 таблетці в день. Рекомендовано запивати таблетку достатньою кількістю води. Не слід переривати прийом КЕЛП через декілька тижнів, навіть, якщо ваше самопочуття поліпшилося. Клітини щитовидної залози мають накопичити достатньо йоду, для цього потрібен час. Тому рекомендована тривалість прийому КЕЛП — 6 місяців. Запасіться терпінням і ви побачите ефекти, які дозволять вам повернутися до нормального життя без постійного відчуття втоми та млявості.

Наявність захворювань щитоподібної залози, вагітність, годування дитини грудним молоком – це все приводи для додаткової консультації із лікарем щодо прийому КЕЛП.

Поделиться:
Оценка
- 3.46 из 5 возможных (13 отзывов)