Реклама

Фітоніринг – нове слово у виробництві рослинних препаратів

Фітоніринг – нове слово у виробництві рослинних препаратів

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) вважає, що майже 75% пацієнтів можуть використовувати для лікування рослинні препарати. Більш того, ВООЗ активно підтримує ідею фітотерапії. Спільно з Європейським Союзом ВООЗ розробляє програму з виробництва фітопрепаратів, які були б ефективні і безпечні, а головне – мали наукову базу.

Розберемося, що можна вважати лікарським препаратом і які стандарти висувають до фітотерапії сьогодні.

Що таке лікарський засіб?

Лікарським засобом називають речовину або декілька компонентів синтетичного або природного походження, які впливають на процеси, що відбуваються в організмі людини. Медикаменти лікують гострі та хронічні патології, усувають неприємні симптоми, прискорюють одужання і попереджають повторні епізоди хвороби.

Дія ліків може бути:

 • прямою, якщо вона пов'язана із впливом на структури хворого органу;
 • непрямою, коли речовина відновлює обмін речовин, гормональний баланс, імунну активність або нервову регуляцію.

Лікарський препарат – це речовина з лікувальними властивостями, яка зареєстрована під конкретною назвою.

Щоб потрапити на аптечну полицю, препарат проходить клінічні дослідження, які доводять такі його властивості:

 • безпека – важлива для оцінки співвідношення користь-ризик;
 • фармакологічні властивості – очікувана від ліків лікувальна дія;
 • лікувальний потенціал – здатність препарату впливати на перебіг хвороби, попереджати її, покращувати якість або тривалість життя;
 • надійність – доведена безпечність препарату.

Класифікація лікарських засобів

У світі зареєстровано близько 350 тисяч медикаментів. Ліки отримують «місце» в групі фармпрепаратів, якщо вони успішно пройшли всі етапи клінічних досліджень, які довели, що препарат не тільки безпечний, але і ефективний. Вся отримана інформація допомагає створити міжнародні стандарти – об'єктивні дані про застосування ліків.

Щоб було зручно орієнтуватися у такій кількості ліків, їх класифікують за рядом параметрів – за механізмом дії, за показаннями до застосування, за походженням сировини і способу його отримання. Всі ці параметри доступні в описі препарату.

Терапевтична класифікація об'єднує всі медикаменти для лікування одного захворювання. Фармакологічна класифікація розподіляє ліки за механізмом їх дії та лікувальним ефектом. Також, медикаменти класифікують по консистенції на рідкі, тверді, м'які і газоподібні.

Ліки отримують із наступної сировини:

 • продуктів хімічного синтезу;
 • рослин;
 • тканин тварин;
 • органічних і неорганічних речовин природного походження;
 • речовин, створених синтетичним шляхом.

Існує кілька варіантів отримання ліків:

 • повний органічний синтез – препарат "з нуля" створюють в лабораторних умовах;
 • частковий синтез  – в лабораторії "копіюють" природні речовини, створюючи їх напівсинтетичний аналог;
 • мікробіологічний синтез – вирощують культуру мікробів, яка продукує речовини з лікувальною дією;
 • проста обробка – рослинну сировину висушують і подрібнюють;
 • екстракція активних компонентів – рослинні екстракти випарюють, а всі баластні речовини із сировини видаляють.

Що таке фітоніринг ?

Більше 40% ліків у світі – це препарати рослинного походження. Рослинною сировиною стають листя, квітки, насіння, плоди, коріння і кора дерев. У них містяться лікарські компоненти: олії, смоли, глікозиди, фітостерини.

Але ефективність рослинного препарату залежить від хемотипів (сортів, підвидів) лікарської рослини. Адже навіть всередині одного і того ж ботанічного виду існують сотні сортів, які значно відрізняються один від одного за змістом ключових біологічно активних речовин, що зумовлюють лікарські властивості рослини. На ефективність фітопрепарату значно впливають умови, в яких виросла рослина, від засобу обробки і технології виготовлення ліків. Оскільки одна й та сама рослина, вирощена в різних країнах і умовах, містить різну кількість діючої речовини, звичайний фітопрепарат важко стандартизувати.

Непостійна концентрація біологічно активних речовин в рослинній лікарській сировині  одна з основних проблем фітотерапії. На неї накладається й інша відсутність єдиного стандарту виробництва рослинних екстрактів у різних виробників. Різні компанії застосовують власні методи отримання екстракту. Це має колосальне значення для його біохімічного складу.

Ось простий експеримент: покладіть каву для заварювання в чашку і залийте в одному випадку водою з кулера 90 градусів. В іншому  – крутим окропом з чайника. Вміст кофеїну в цих двох чашках буде відрізнятися в 2 рази. Змінився лише один фактор екстракції (температура) на 10%, а ви отримали абсолютно різні напої. В умовах же фармацевтичного виробництва, де відрізняються десятки чинників екстракції, відмінності можуть бути ще більшим, навіть якщо екстракція проводиться з однієї і тієї ж сировини.

Щоб отримати з рослин лікарський препарат з постійним і контрольованим вмістом ключових біологічно активних речовин, потрібна не просто фітотерапія, а інноваційна методика, яка дозволить домогтися стійкої концентрації рослинних екстрактів і підвищить якість фитопрепарата до міжнародних стандартів. Така технологія вже існує і називається вона "фітоніринг".

Фітоніринг – інноваційна концепція виробництва рослинних лікарських препаратів, яка гарантує сталий розвиток і адекватне надходження в організм ключових біологічно активних речовин лікарських рослин з кожною дозою, незалежно від партії і року збору врожаю. Назва технології відображає її сутність: «phyto» перекладається з грецької як «рослинний», а «engineering» з англійської – «розробка». Німецька фармацевтична компанія «Біонорика» – творець даної технології.

Інноваційна ідея фітонірингу – це стандарти, які пред'являють як до сировини, так і до обладнання для екстракції лікарських компонентів. З допомогою сучасного інженерного забезпечення з рослин добувають екстракти, контролюючи всі етапи виробництва препарату.

Технологія фітонірингу працює наступним чином.

 1. Пошук. Щоб отримати високу концентрацію ключових біологічно активних речовин лікарських рослин, вчені знаходять у дикій природі «ідеальний» сорт рослини, в якому багато діючої речовини.
 2. Вирощування. Розробники вивчають клімат, ґрунт та інші умови місцевості, в якій виявлена «еталонна» рослина, потім створюють сільськогосподарські майданчики зі схожими умовами. Процес вирощування контролюється за допомогою цифрових спектрографів, які використовують прямо в полі, щоб оцінити якість і чистоту рослин.
 3. Зберігання. Рослинну сировину піддають швидкій, але дбайливій сушці, щоб ефірні масла і флавоноїди залишились при зберіганні.
 4. Екстракція. Для кожної рослини створюють умови, при яких вона легко «віддає» свої активні фітосубстанціі. Діючу речовину не просто вичавлюють, а обережно вивільняють за допомогою технології низькотемпературної вакуумної екстракції.
 5. Розфасовка. Із субстанції з лікарськими екстрактами виробляють препарат в рідкій або твердій формі, а потім упаковують його в блістери або розливають по флаконах.
 6. Біохімічний контроль на кожному етапі виробництва.
 7. Вивчення безпеки та ефективності. Жоден фітонірінговий лікарський препарат не виходить на ринок до того часу, поки його ефективність не буде доведена в ході клінічних досліджень, що відповідають високим стандартам доказової медицини.

Але на цьому контроль якості не закінчується. Завдяки аналізу і моніторингу на всіх етапах виробництва, в будь-якій партії препарату забезпечується стабільно високий вміст діючих компонентів, який відповідає встановленим стандартам. Ця умова дозволяє провести клінічне дослідження самого рослинного препарату, в якому є одразу декілька екстрактів. Так для кожного фітопрепарату створюють наукову базу – докази його ефективності.

У фітонірінгових препаратів немає дженериків та копій, так як рослина для його виробництва має свій унікальний паспорт.

Фітоніринг і компанія Біонорика

Компанія «Біонорика» була створена в 1933 році. На даний час «Біонорика» виробляє фітопрепарати з доведеною ефективністю. У лабораторіях компанії вже вивчені більше 100 рослин, близько 1000 рослинних екстрактів довели свою ефективність в наукових дослідженнях.

Щоб створити один лікарський препарат, компанії «Біонорика» потрібно приблизно 7 років і великі вкладення, частину яких вона спрямовує на наукові дослідження своїх лікарських засобів. Термін «фітоніринг» був введений «Біонорікою» у 2001 році. Він чітко відображає філософію компанії  – її вибір на користь рослинної сировини і акцент на доказовій медицині.

В Україні доступні фітонірінгові препарати для лікування і профілактики хвороб:

 • верхніх дихальних шляхів – Імупрет, Тонзипрет, Бронхипрет, Синупрет;
 • жіночої репродуктивної системи – Клімадинон, Мастодинон, Циклодинон;
 • Сечовивідних шляхів і нирок – Канефрон H.
біонорика

Багато з них, завдяки наявності вичерпної науково-доказової бази, включені в національні та міжнародні керівництва з лікування тих чи інших захворювань.

Наприклад, препарат Синупрет включений в національні протоколи з лікування риносинуситу в Німеччині і в Україні. У 2020 році Синупрет був включений в загальноєвропейське керівництво EPOS 2020 з лікування риносинуситу і поліпів у носі, складене міжнародною експертною групою з 156 науково-дослідних центрів різних країн ЄС. Зараз препарат Синупрет – це вибір №1 лікарів Німеччини і України при лікуванні риносинуситом.

Висновок

Відомий французький філософ Вольтер казав: «Лікарі – це ті, хто прописують ліки, слухаючи природу». Керуючись цим висловом, вчені відкрили безліч рослинних речовин, які сьогодні зберігають наше здоров'я.

У нинішній час наукова фітомедицина на піку популярності. Дослідники продовжують шукати нові ліки і користуються сучасними технологіями, щоб отримати стандартизований рослинний препарат. За допомогою новітнього обладнання сьогодні можливо створити ліки з рослин зі стабільною концентрацією діючих речовин.

Професор Міхаель Попп – керівник компанії «Біонорика» – впевнений: для лікування більшості хвороб медицина майбутнього буде використовувати саме рослинні препарати з доведеною ефективністю.

самолечение
Реклама лікарського засобу
Перед використанням обов’язково ознайомтесь з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем.
СИНУПРЕТ® таблетки, вкриті оболонкою, № 50. Р.П. № UA/4373/01/01 від 06.04.2016
СИНУПРЕТ® краплі оральні по 100 мл у флаконі. Р.П. № UA/4373/02/01 від 31.03.2016
СИНУПРЕТ® ЕКСТРАКТ таблетки, вкриті оболонкою № 20. Р. П. № UA/15267/01/01 від 15.08.2016
СИНУПРЕТ® сироп по 100 мл. Р. П. № UA/4373/03/01 від 24.07.2015
СИНУПРЕТ® ФОРТЕ таблетки, вкриті оболонкою, № 20. Р. П. № UA/4373/04/01 від 24.07.2015
Імупрет® краплі: Р.П. №UA/6909/01/01 від 28.08.17.
Імупрет® таблетки: P.П. №UA/6909/02/01 від 28.08.17.
Бронхипрет сироп Р.П. №UA/8673/02/01 від 24.01.19
Бронхипрет таблетки, вкриті оболонкою Р.П. №UA/8674/01/01 від 07.09.18
Канефрон краплі оральні по 100 мл у флаконі. Р.П. №UA/4708/01/01 від 22.12.2016
Канефрон таблетки, вкриті оболонкою Р.П. №UA/4708/02/01 від 22.12.2016
Климадинон таблетки, вкриті оболонкою Р.П. №UA/5021/01/01 від 03.10.2016
Мастодинон таблетки Р.П. №UA/6239/02/01 від 13.07.2018
Мастодинон краплі оральні Р.П. №UA/6239/01/01 від 13.05.2017
Циклодинон таблетки, вкриті оболонкою Р.П. №UA/0267/02/01 від 24.01.2019
Циклодинон краплі оральні Р.П. №UA/0267/01/01 від 24.01.2019
Виробник Біонорика СЕ (Німеччина).
ТОВ «Біонорика», 02095, м. Київ, вул. Княжий Затон, 9, тел.: (044) 521-86-00, факс: (044) 521-86-01, e-mail: info@bionorica.ua.

 

Поделиться:
Оценка
- 4.5 из 5 возможных (2 отзывов)