Реклама

Хірург-проктолог Омарі Міміношвілі: «Помирати від раку кишечнику сьогодні неприпустимо!»

Хірург-проктолог Омарі Міміношвілі: «Помирати від раку кишечнику сьогодні неприпустимо!»

Здається, ствердження про те, що наше здоров'я в наших руках, а також попередження про важливість своєчасної діагностики звучать з кожної праски. Але, незважаючи на всесвітню пропаганду, кількість онкологічних хворих невблаганно зростає.

Колоректальний рак (він же - рак товстої кишки) з року в рік входить до трійці найчастіших видів злоякісних новоутворень. Як випередити та обеззброїти «тихого вбивцю» точно знає хірург-проктолог, доктор медичних наук, професор Омарі Міміношвілі (МЦ «Verum expert clinic»).

Чому з усіх хірургічних спеціальностей Ви обрали саме операції на кишечнику?

 - Відверто кажучи, це вийшло випадково. Я з ранніх студентських років мріяв стати хірургом і інші варіанти спеціалізацій навіть не розглядав. Але присвячувати своє життя захворюванням кишечнику я не збирався. По завершенні навчання в результаті розподілу я став торакальним хірургом. Але по волі випадку на самому початку кар'єри я потрапив в клініку, де був спеціалізований центр колопроктології.

Там я переконався у широкої розповсюдженості захворювань кишечнику, а також зрозумів, що оперативні втручання на цьому органі зазвичай складні та масштабні. Такого об'єму роботи не було на той час в жодній хірургічній спеціальності. Це зацікавило, і я залишився. Нажаль, роботи для хірурга-проктолога сьогодні не стає менше, і кількість пацієнтів тільки збільшується. Особливо турбує широке розповсюдження раку товстої та прямої кишки.

В Україні це захворювання однаково розповсюджено серед чоловіків та жінок.

Які причини постійного зростання захворюваності на рак кишечнику?

 - По-перше, на мою думку, через наше харчування. Товста кишка має працювати, а то, що їсть сучасна людина, цьому не сприяє. Напівфабрикати практично повністю розчиняються, дійшовши лише до сліпої кишки. А товста кишка скорочується тільки під тиском калових мас. Якщо немає подразника - рефлекс поступово зникає. Наприклад, рак тонкої кишки - це просто казуїстика. Його практично не буває через цілодобове скорочення цього відділу кишечнику. Тоді як товста кишка у сучасної людини є ледачою. По-друге, зростає тривалість життя, а рак кишечника все ж таки - вікове захворювання.

Чим слід «годувати» товсту кишку, щоб вона активно працювала?

 - Клітковиною! В цьому контексті краще бути вегетаріанцем, ніж м'ясоїдом. Є приказка, що рак овочі і фрукти не їсть. Хоча я не прихильник повної відмови від м'яса. Тому намагайтеся збалансувати свій раціон і включайте до нього більше рослинної натуральної їжі.

Чи сильно змінилася проктологія за останні часи?

 - Дуже сильно! Ми даремно обурюємося, що погано живемо. Люди завжди чимось незадоволені. Ніколи медицина не мала таких можливостей, як сьогодні. Ніколи знання не були такими доступними для лікарів. Сьогодні все вирішує одне натискання кнопки на комп'ютері - і весь науковий світ до твоїх ніг. Головне - тримай, вчи, впроваджуй! Сучасні технології тоді, багато років тому, здалися б мені чимось нереальним, справжніми чарами. Спочатку своєї кар’єри я працював як і всі - практично наосліп, адже не було таких діагностичних методів, як зараз.

Але багато людей досі бояться неприємної процедури обстеження товстої кишки...

 - Так, всі бояться ректороманоскопії. Це мало інформативна і дійсно неприємна процедура. Ректороманоскоп здатний проникнути лише на глибину 15 см, отже дозволяє обстежити тільки частину товстої кишки. Пухлина може знаходиться кількома сантиметрами глибше, і спеціаліст не помітить її. Але сьогодні є інші методи, крім ректороманоскопії.

Колоноскопія – метод, який дозволяє обстежити товсту кишку повністю. Крім того, сучасні підходи до виконання колоноскопії відрізняються від тих, що застосовували ще 5-7 років тому.

У нашому медичному центрі «Verum expert clinic» створюються всі умови, щоб після проведення цієї процедури не залишалося ніяких неприємних асоціацій. По-перше, ми виключаємо навіть психологічний дискомфорт: пацієнту видають одноразові брюки, отже він не лежить роздягнений. Потім людину вводять в медикаментозний сон на 15-20 хвилин, і вона не відчуває ніякого болю.

Це надає можливість фахівцям ретельно обстежити кишечник, і відразу видалити поліпи, якщо вони є. Така рання профілактика раку кишечника на 70% знижує ризик смерті від цього захворювання Поміркуйте над цим!

Що можна сказати про сучасні підходи до лікування раку кишечника?

- Лікування теж сильно змінилося. Це відбулося, зокрема внаслідок розвитку методів діагностики. Сьогодні ми можемо точно визначити не тільки об’єм ураження, але й тип мутації клітин та молекулярно-генетичний профіль пухлини. Це надає можливість використовувати максимально ефективний персоніфікований підхід до лікування кожного пацієнта.

Крім того, за останні десятиліття з’явилися нові препарати та нові, більш ефективні підходи в цілому до ведення пацієнтів з пухлинами кишечнику. Тому я вважаю, що на сьогодні помиратити від колоректального раку просто соромно!

Однак, проблеми все ж таки залишилися?

 - Вважаю, що основна наша проблема сьогодні - відсутність спадкоємності і взаємодії між лікарями різних спеціальностей, які приймають участь в лікуванні онкологічних хворих. Це сильно ускладнює пацієнтам і без того непростий шлях боротьби з раком. Один лікар знаходить злоякісну пухлину, потім людина шукає хірурга, після операції – спеціаліста з променевої терапії і так далі.

По закінченню лікування пацієнт потрапляє за місцем проживання до фахівця, який не в змозі зібрати до купи всі складові лікування і правильно вести спостереження. Більш того, коли кожен етап лікування проходить в різних лікарнях - це також не додає ефективності процесу.

Оптимальний підхід  - це зосередження колективу фахівців навколо пацієнта. Онкологічна допомога має надаватися «під ключ», в повному обсязі в одному місці, де фахівці можуть своєчасно провести консиліум, обговорити подальший план лікування, зробити корекцію лікування за потреби.

Це реально зробити, і саме така модель працює в медичному центрі «Verum expert clinic». Для пацієнтів тут створені умови, які виключають безрезультатний біг по колу. До мультидисциплінарної команди з лікування раку кишечника входять сімейний лікар, онколог, проктолог, ендоскопіст, хірург, хіміотерапевт, радіолог, гастроентеролог та інші спеціалісти.

Ми вже бачимо переваги такого підходу. Перш за все він забезпечує максимально ефективну взаємодію головних осіб у процесі: пацієнта і хірурга. Мультидисциплінарний підхід гарантує, що послідовність всіх етапів лікування визначатимесь правильно. Адже не завжди пацієнти розуміють, що операція не обов’язково має бути першим кроком до одуження. Це розповсюджена помилка! У більшості випадків спочатку необхідно провести хіміотерапію.

В МЦ «Verum expert clinic» використовують унікальну методику хіміотерапії. Розкажіть про це докладніше.

 - Всім відомо, що системна хіміотерапія – це дуже тяжке випробування для хворих. Побічні ефекти іноді настільки виражені, що змушують людину відмовлятися від лікування.

Хіміотерапія раку кишечника не є виключенням. Раніше при метастазуванні пухлин кишечнику (наприклад, в печінку) доводилося проводити системну хімію. Однак, це мало сприяло збільшенню тривалості життя. До того ж, високі дози хіміопрепаратів часто призводять до тяжких порушень функції важливих органів (серця, печінки, нирок), які не сумісні із життям.

Сьогодні в нашому центрі використовується ангіографічна установка, за допомогою якої препарат підводять безпосередньо до пухлини. Інноваційна технологія дозволяє робити це з ювелірною точністю. Шляхом маленького проколу стегнової артерії за допомогою мікро-катетера ми доставляємо препарат до проблемної зони. Відбувається локальна хіміо-емболізація вогнища, яка не шкодить загальному стану пацієнта. Одночасно перекриваємо артерію, яка живила пухлину та провокуємо її некроз. Таким чином, виключаємо загальну інтоксикацію організму, зниження імунітету та інші неприємні наслідки хіміотерапії.

Вже через добу після процедури пацієнт може йти додому в додому. При цьому він добре почувається, не є виснаженим системною «хімією». Погодьтеся, це схоже на фантастику ?!

Но все ж таки саме головне – намагатися своєчасно діагностувати пухлину. Чим раніше виявити рак, тим менше доведеться пройти курсів хіміотерапії, і тим менше буде об’єм операції.

Як своєчасно діагностувати рак кишечнику?

- Основна проблема в діагностиці цього виду раку це як раз у відсутності симптомів протягом тривалого часу. Тому його називають «тихим вбивцею». Запідозрити колоректальний рак вкрай складно.

Але вас мають насторожити так звані ранні «онкологічні ознаки». Це безпричинна втома, втрата ваги, різкі зміни випорожнення тощо. Не списуйте все на стрес і синдром хронічної втоми. Це дуже зручно, але не завжди виправдано. За маскою таких, на перший погляд невинних, симптомів часто ховається рак, але людина втрачає пильність.

У 25% пацієнтів під час операції з приводу колоректального раку вже є метастази, а стадія захворювання, як мінімум - третя. Але є і хороша новина: ми знаємо, що рак кишечника виникає з поліпів. Якщо вчасно зробити діагностичну колоноскопію, під час цієї маніпуляції все поліпи можна без проблем видалити. Це і є профілактикою і «золотим правилом» скринінгу раку кишечнику. Ми рекомендуємо проходити таке обстеження регулярно раз в 5 років всім людям старше 50 років.

Крім того, слід зверніть увагу на спадковість. Якщо хтось з близьких родичів хворів на колоректальний рак, на жаль, ваши шанси захворіти  зростають в 2-3 рази. Для людей з групи ризику перший скринінг слід проводити у віці до 40 років.

Ще дуже важливо звертатися до кваліфікованих, досвічених фахівців. Адже дуже часто перші симптоми раку кишечнику лікарі приймають за ознаки інших захворювань, наприклад, геморою, хронічного коліту, синдрому подразненого кишечнику. Таким чином,  лікують зовсім не ту хворобу, і пацієнти втрачають дорогоцінний час. Якщо на підставі підозрілих симптомів вам ставлять один з вищевказаних діагнозів, раджу не просто йти, а бігти на колоноскопію!

Чи є шанси вилікувати рак кишечнику на пізніх стадіях?

 - Якщо лікування на 1-2 стадії розвитку пухлини забезпечує одужання в 95-99% випадків, то третя стадія і вище лікуються набагато складніше. Як правило, на цей час вже виявляються метастази і ураження лімфовузлів. Крім того, має значення тип пухлини. Високодиференційовані пухлини - найкращий варіант, який дає можливість обійтися без хіміотерапії за умови проведення радикальної операції. Але певні шанси є у всіх, головне потрапити в надійні руки.

Чого не вистачає в Україні для зниження смертності від раку кишечнику?

- Не вистачає уваги до цієї проблеми на рівні держави і своєчасної діагностики. Що стосується діагностики та лікування, то  ми маємо можливість користуватися практично усіма світовими досягненнями. В Україні доступні всі методи, які довели свою ефективність і використовуються за кордоном. Нам тільки потрібно адаптувати їх під наші умови та працювати.

 Мені пощастило працювати в клініці, де керівництво прислухається до думки лікарів і швидко впроваджує все, що може забезпечити нашим пацієнтам максимальний результат лікування і комфортне життя!

Наприклад, в нашому центрі проходять численні клінічні дослідження, завдяки яким ми отримуємо нову інформацію про ефекти інноваційних препаратів. З другого боку пацієнти, які відповідають певним критеріям лікування мають можливість отримувати сучасну дороговартісну терапію безкоштовно. Це стосується і колоректального раку, зокрема. Цю інформацію можна знайти на нашому сайті або проконсультуватися за телефонами клініки. Використовуйте будь-який шанс, щоб перемогти рак!

Поделиться:
Оценка
- 4.33 из 5 возможных (3 отзывов)